Wystarczy jedno dziennie. Cholesterol spadnie w mgnieniu oka

2024-01-15 13:47

Należy do ścisłej czołówki najzdrowszych owoców. Sprzyja prawidłowemu trawieniu. Dostarcza zdrowych tłuszczów. Stanowi źródło witamin i minerałów. To dopiero początek listy zalet owocu, który szturmem (i słusznie) zdobył ogromną popularność. Sprawdź, co to za owoc i jak wpływa na poziom cholesterolu we krwi.

Wystarczy jedno dziennie. Cholesterol spadnie w mgnieniu oka
Autor: GettyImages Wystarczy jedno dziennie. Cholesterol spadnie w mgnieniu oka

Awokado - zalety, witaminy, minerały

Dotychczas znany był szereg zalet owoców awokado. Dały się poznać jako doskonałe źródło cennych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, którym przypisuje się właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe, a także kwasu foliowego, luteiny, potasu oraz szeregu witamin: m.in. A, witaminy C, E, K i witamin z grupy B.

Awokado to bogate źródło kwasów oleinowych. Niektóre badania wskazują, że mogą mieć one udział w zmniejszeniu ryzyka miażdżycy, raka piersi czy raka prostaty. Awokado także korzystnie wpływa na układ krążenia. Zauważono też pozytywny wpływ na trawienie, z uwagi na obecność błonnika.

Nowe badania wykazały, że oprócz długiej listy dotychczas znanych zalet, awokado może korzystnie wpływać na układ krążenia. Jak zauważono, już jedno awokado dziennie przez kilka tygodni powoduje, że spada „zły” cholesterol.

Mroczna strona awokado.

Awokado - wpływ na poziom cholesterolu

Naukowcy przyjrzeli się owocom awokado z innej niż dotychczas strony. Jak zauważono, Już jedno awokado dziennie może przyczyniać się do spadku cholesterolu we krwi. Wyniki analiz opublikowano na łamach "Journal of American Heart Association".

Badacze z University of Pennsylvania, we współpracy z czterema innymi amerykańskimi ośrodkami badawczymi, przebadali tysiąc osób z nadwagą lub otyłością, w przedziale wiekowym 21-70 lat. Oprócz nadwagi, badani nie chorowali.

W kolejnych etapach badań zmieniano w planowy sposób dietę uczestników. Część badanych każdego dnia jadła jedno awokado. To właśnie u tych pacjentów zauważono wyraźne obniżenie tzw. złego cholesterolu, względem grupy kontrolnej, która nie otrzymywała awokado.

Zły cholesterol spadał średnio o 13,5 mg/dl. Poza tym u osób jedzących awokado, zauważono ogólnie lepsze wyniki poziomu cholesterolu, cholesterolu LDL, cholesterolu nie – HDL i trójglicerydów. Co istotne, mimo że awokado ma aż 400 kcal, nie odnotowano tycia pacjentów (ale chudnięcia też nie).