Zacznij każdy dzień od tego napoju. Jest pełen witamin i pomoże zrzucić wagę

2024-04-22 11:39

Wypicie tego zdrowego napoju każdego ranka może przynieść nam wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych. O jaki napój chodzi? Oczywiście o nic innego, jak o wodę z imbirem. Już jedna szklanka każdego dnia pozytywnie wpłynie na nasz organizm i pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami.

Zacznij każdy dzień od tego napoju. Jest pełen witamin i pomoże zrzucić wagę
Autor: fot. Getty Images Zacznij każdy dzień od tego napoju. Jest pełen witamin i pomoże zrzucić wagę

Właściwości zdrowotne wody z imbirem. Na co pomaga?

Imbir ma całą masę ciekawych właściwości. Choć zazwyczaj używa się go jako przyprawy do dań, świetnie sprawdzi się również w przygotowaniu napojów. Można go przygotować jako wywar, dodać do herbaty lub po prostu wrzucić do wody. Nie tylko będzie pysznie smakował, ale wesprze również nasze zdrowie. Co więcej, pomoże nam również w walce ze zbędnymi kilogramami. Ten pochodzący z południowo-wschodniej Azji korzeń świetnie sprawdzi się jako dodatek do codziennej diety. 

Imbir ma nie tylko działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne, ale również rozgrzewające. Co więcej, ta przyprawa zalicza się również do przeciwutleniaczy, dzięki czemu można ją stosować jako naturalny antybioty na wiele dolegliwości, jak na przykład choroba lokomocyjna czy leczenie artretyzmu. Korzeń imbiru sprawdzi się również do łagodzenia nudności i poprawienia krążenia krwi.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten orientalny korzeń stymuluje przemianę materii, dzięki czemu wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto przyprawa ta jest bogatym źródłem witamin C, E i B. Dzięki temu hamuje rozwój komórek nowotworowych i neutralizuje stany zapalne. Imbir świetnie sprawdzi się również do obniżenia poziomu cukru we krwi i wspomoże leczenie wrzodów żołądka.

Poradnik Zdrowie: komu imbir może szkodzić?

Woda z imbirem na czczo. W czym pomaga i kto powinien unikać?

Wodę z dodatkiem imbiru najlepiej pić na czczo, by mogła zapewnić nam jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Dzięki temu ten napój wspomoże działanie układu pokarmowego -  zwiększy wydzielanie śliny oraz soków trawiennych, a przy tym będzie działał żółciotwórczo i żółciopędnie. Na tym jednak nie koniec, poranna szklanka wody z imbirem zapewni komfort osobom, które zmagają się ze wzdęciami, uczuciem pełności i zaleganiem w żołądku. Woda z imbirem pobudza soki trawienne, co wspomaga metabolizm. Warto również zaznaczyć, że pita na czczo będzie świetnym uzupełnieniem diety nie tylko dla osób odchudzających się, ale także zmagających się z nudnościami, wymiotami i bólami brzucha.

Woda z imbirem nie jest jednak dla każdego. Ze względu na obecność substancji o ostrym smaku ten napój odradzany jest osobom borykającym się z chorobami żołądka lub dwunastnicy. Osoby z tymi dolegliwościami powinny skonsultować picie wody z imbirem ze swoim lekarzem i nie przyjmować go na pusty żołądek. Może to bowiem spowodować nasilenie się dolegliwości. Kobiety w ciąży i matki karmiące również powinny zasięgnąć porad specjalisty w kwestii picia wody z imbirem. Osoby zdrowe nie powinny przekraczać maksymalnej dziennej dawki imbiru wynoszącej 4-5 gramów.