Zakazane w niektórych krajach, w Polsce wciąż lubiane. Z tych herbat lepiej zrezygnować

2023-06-30 14:49

Lubimy pić herbatki – czarne, zielone, owocowe, herbaciane miksy na różne dolegliwości: na trawienie, krążenie, oczyszczanie. Czy takie herbatki są skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne? Jakich napojów lepiej unikać? Nie musicie tego sprawdzać, ponieważ zrobiliśmy przegląd herbat szczególnie szkodliwych dla zdrowia.

Herbaty, które mogą szkodzić zdrowiu
Autor: GettyImages Zakazane w niektórych krajach, w Polsce wciąż lubiane. Z tych herbat lepiej zrezygnować

Picie herbaty - zalety, korzyści, właściwości

Herbaty czarne, zielone, czerwone, ziołowe, aromatyzowane, owocowe – wybór jest ogromny. Popularny zwyczaj picia herbaty może być korzystny dla zdrowia, jeśli dobrze dobierzemy napój. Herbaty mogą działać przeciwstarzeniowo, jeśli są bogate w przeciwutleniacze.

Uważa się również, że mogą korzystnie wpływać na serce. Składniki herbat mogą też pobudzać umysł do działania, więc picie herbaty podczas pracy może być dobrym pomysłem. Odpowiednio dobrana herbata nawadnia organizm, dlatego w ciepłych krajach północnej Afryki Bliskiego Wschodu czarna słodzona herbata cieszy się dużym powodzeniem. Herbaty, szczególnie te z dodatkiem ziół, zmniejszają też dolegliwości trawienne.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Herbaty, które mogą szkodzić zdrowiu

Herbaty, których należy się wystrzegać to wciąż bardzo popularne „oczyszczające” herbatki. To, co bierzemy za szybki detoks, w rzeczywistości może być porcją szkodliwych substancji. Dlatego w niektórych krajach odradza się je czy wręcz zakazuje spożycia. Jednak nie w Polsce, gdzie wciąż mają swoich zwolenników.

Co wiemy o szkodliwym wpływie herbat oczyszczających? Mogą upośledzać pracę jelit. U osób, które stosują je regularnie czy wręcz nadużywają, może dojść do przewlekłych biegunek, zaburzeń flory bakteryjnej. Przyczyną może być m.in. zawarty w nich senes. Herbaty oczyszczające szkodzą też wątrobie, a to za sprawą żywokostu. W wielu krajach jest on środkiem wycofanym ze sprzedaży, jako toksyczny produkt.

Kupując herbatę, sprawdzaj skład – nie daj się zwieść ładnemu opakowaniu. Im więcej składników, barwników, sztucznych aromatów i dodatków, tym gorzej. Odstaw też produkty już dosładzane, ponieważ to prosta droga do wielu schorzeń. Naturalne zioła kupuj ze sprawdzonych źródeł, aby mieć gwarancję, że nie były opryskiwane preparatami, które mogą negatywnie wpływać na ludzki organizm.