Zamiast białego, sięgnij po czarny. Obniży ciśnienie i wspomoże tarczycę

2024-05-08 13:48

Biały sezam jest świetnie każdemu znany. Jeśli jednak chodzi o czarny, to cieszy się on o wiele mniejszą popularnością. To może być spory błąd. Czarny sezam to po prostu niełuskany biały sezam. Który z nich jest zdrowszy?

Zamiast białego, sięgnij po czarny. Obniży ciśnienie i wspomoże tarczycę
Autor: fot. Getty Images Zamiast białego, sięgnij po czarny. Obniży ciśnienie i wspomoże tarczycę

Czarny sezam - wartości odżywcze

Czarny sezam to po prostu niełuskany biały sezam. Mogłoby się więc wydawać, że różnice w ich składzie są minimalne. Okazuje się, jednak, że nie jest to do końca prawda. Pozbawiając te nasionka łupinki, pozbawiamy je również wielu wartościowych składników. Wśród nich znajdują się ogromne ilości wapna. Różnica pomiędzy ilością tego minerału w białym i czarnym sezamie jest ogromna. Łyżka tego pierwszego zawiera 10 miligramów tego składnika, a łyżce tego drugiego znajdziemy natomiast aż 180 miligramów. U.S. Department of Agriculture wartości odżywczych, jakie znajdziemy w 15 gramach czarnego sezamu.

Znajdziemy w nim 100 kcal, 9 gram tłuszczu, 3,2 grama białka i wiele więcej. W czarnym sezamie znajdziemy również błonnik, witaminy z grupy B w tym: B1, B2, B3 I B9. Do tego znajduje się tam mangan, żelazo, fosfor, cynk, selen, i kwasy tłuszczowe omega-3, 6  i 9.

Czarny sezam jest więc produktem, który jest bardzo wartościowy dla zdrowia, a włączenie tych nasion do diety może być bardzo dobre dla naszego zdrowia. Substancje w nim zawarte biorą udział w wielu najważniejszych procesach zachodzących w ciele człowieka. Jakie są największe korzyści z jedzenia czarnego sezamu?

Fabryka sezamków i chałwy

Na co wpływa czarny sezam? Wiele właściwości prozdrowotnych

Czarny sezam może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżenie poziomu ciśnienia krwi i poziomu złego cholesterolu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika w czarnym sezamie nasiona te wspomagają trawienie, zapobiegają zaparciom i wspierają zdrowy mikrobiom jelitowy. Nie można również zapomnieć, że dzięki składnikom odżywczym takim jak żelazo, cynk i magnez nasiona te przyczyniają się do poprawy pamięci, koncentracji i ogólnej poprawy stanu zdrowia mózgu.

Dzięki bogactwu wapnia, nasiona te są kluczowe do utrzymania mocnych i zdrowych kości, pomagając tym samym zapobiegać m.in. osteoporozie. W czarnym sezamie znajdziemy również silne przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, a co za tym idzie, spowalniają proces starzenia. Warto również wspomnieć, że substancje zawarte w tych nasionach mogą wspierać swoim działaniem prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Zawarte w nich lignany pomagają zrównoważyć poziom hormonów - a w szczególności estrogenu - co może złagodzić objawy menopauzy i poprawić ogólny stan hormonalny. Czarne nasiona sezamu zawierają witaminy i minerały, które odżywiają skórę, promują zdrową cerę i redukują oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i suchość.

Quiz. Zdrowe jedzenie z PRL-u. Myślisz, że znasz? Tylko mistrz zgarnie 10/10!

Pytanie 1 z 10
Bogate w białko i aminokwasy jajka serwowano z dwoma różnymi sosami: