Zapomnij o porannej kawie, czy herbacie. Ten prosty napój pokocha cały organizm
Codzienna rutyna wpływa na wiele poziomów naszego samopoczucia. Okazuje się, że rodzaj pierwszego napoju wypitego tuż po przebudzeniu może odbić się echem na całym dniu. O ile dla wielu osób poranek bez kawy, czy mocnej herbaty jest nie do przyjęcia, o tyle zmiana nawyków nie raz okazuje się wyjątkowo korzystna.
Co pić rano, aby poprawić przemianę materii i zyskać energię? Takie pytanie pojawia się bardzo często nie tylko w sieci, ale również w swobodnych rozmowach. Nie każdy bowiem może pić kawę, zwłaszcza na pusty żołądek. Stąd warto przeanalizować inne opcje.
Woda zamiast kawy? Wprowadź własną poranną rutynę
Wiele mówi się na temat “morning routine”, a wszystko za sprawą faktu, że to właśnie pierwsze wybory tuż po przebudzeniu mogą mieć wpływ na samopoczucie w ciągu całego dnia.
Nie zaleca się ciężkostrawnego śniadania, czy picia mocnej kawy na pusty żołądek. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się nie tylko piękną sylwetką, czy jędrną skórą, ale również zależy nam na dobrym samopoczuciu, sięgajmy po wodę.
Jak wskazują naukowcy to właśnie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wbrew pozorom ma nie tylko zaspokoić pragnienie, ale również wspomóc prawidłową pracę wielu narządów wewnętrznych.
Naukowcy zaznaczają, że picie wody o poranku niweluje problemy układu pokarmowego.
Wodorowęglany wykazują zdolność alkalizowania kwasów żołądkowych dzięki czemu chorzy na nadkwasotę i wpływają korzystnie na regulację poziomu cukru we krwi i moczu. Dodatkowo szklanka wody po przebudzeniu pobudza trawienie, zwiększa się perystaltyka jelit.
Niektórzy zalecają także dodanie kilku kropel soku z cytryny. Taki napój działa orzeźwiająco, pomaga pozbyć się senności i przyspiesza metabolizm. Przeciwwskazaniem są jednak dolegliwości układu trawiennego, nadkwasota, refluks, stany zapalne czy wrzody.
Jeśli chcesz się obudzić połącz picie wody z porannym joggingiem lub spacerem. Dzięki temu minie uczucie senności i zdobędziesz energię na cały dzień.
Mamy problem z piciem wody? Metoda małych kroków
Naukowcy z Wielkiej Brytanii pochylili się nad problemem nawyku picia wody. Przeprowadzili badania z których wynika, że niewielu uczestników badań posiadało wiedzę na temat tego jak kluczowe jest nawadnianie organizmu. Znaczna część nie miała także wypracowanych nawyków dzięki którym picie wody stałoby się automatycznym działaniem.
Obserwacje wskazały, że choć badani wiedzieli, że woda jest ważna, to jednak nie potrafili jasno wskazać dlaczego i jak jej niedobór wpływa na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest to, aby nieustannie wyjaśniać rolę wody w organizmie człowieka.
Zmiana nawyków nie zawsze jest prosta, jednak pomocna jest metoda małych kroków. Zamiast stawiać przed sobą dużą butelkę, warto przelewać jej zawartość do kubka i pić małymi łykami. W ten sposób nie tylko zwiększamy przyswajalność płynów, ale także w psychologiczny sposób oswajamy się z ich ilością. W zabieganym świecie przydatne są również aplikacje, które nietypowym dźwiękiem przypominają, aby wypić łyk wody.