Prawdy i mity na temat picia wody. Ile litrów wody powinno się pić dziennie?
To, ile litrów wody potrzebujemy, zależy od naszej płci, codziennej aktywności fizycznej, ilości spożywanych posiłków, a także chorób, z jakimi się zmagamy. Jednak wielu dietetyków zgodnie twierdzi, że każdy powinien pić 2,5 litra wody dziennie. Sprawdź prawdy i mity o piciu wody i dowiedz się, ile tak naprawdę trzeba pić wody dziennie.
Spis treści
- Każdy z nas potrzebuje 2,5 l wody dziennie
- Woda wypłukuje toksyny z organizmu
- Picie wody pozwoli zachować optymalny poziom nawilżenia skóry
- Woda butelkowana zawiera więcej minerałów
- Woda pomaga w procesie odchudzania
- Picie wody w nocy przyśpieszy twój metabolizm
- Brak wystarczającej ilości wody wpływa na samopoczucie
- Odwodnienie organizmu - jakie są jego objawy?
Każdy z nas potrzebuje 2,5 l wody dziennie
Mit. Lekarze zalecają, aby codziennie przyjmować ok. 2,5 litra wody dziennie. To mit. Należy pamiętać, że wodę dostarczamy w postaci herbaty, soków, mleka, zupy. Do tej listy zalicza się się także kawę. Poza tym większość niezbędnego płynu spożywamy w posiłkach.
Woda wypłukuje toksyny z organizmu
Prawda.Sama woda nie neutralizuje toksyn, ale wspomaga pracę nerek, które przyczyniają się do oczyszczania naszego organizmu z odpadów metabolicznych. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia, że nerki nie mogą wykonywać swojej pracy prawidłowo, a toksyny zalegają w organizmie.
Picie wody pozwoli zachować optymalny poziom nawilżenia skóry
Mit. Ilość wody, jaką wypijamy każdego dnia, ma niewielki wpływ na poziom nawilżenia naszej skóry, ponieważ nie jest ona w stanie dotrzeć do wierzchniej warstwy skóry. Właściwy poziom nawilżenia skóry zależy od czynników zewnętrznych, takich jak:
- sposób codziennego oczyszczania skóry,
- skład kremów, jakie nakładamy na skórę twarzy,
- liczba gruczołów łojowych skóry i ich funkcjonowanie,
- wilgotność powietrza.
W związku z tym picie dużej ilości wody nie zapobiegnie wysuszeniu skóry.
Woda butelkowana zawiera więcej minerałów
Mit. Napis na etykiecie butelki "woda mineralna" wcale nie oznacza, że dana woda jest źródłem minerałów. Tego typu etykiety często wprowadzają ludzi w błąd. Pamiętaj, że prawdziwa naturalna woda mineralna powinna zwierać 1000 mg (1 g) minerałów w 1 litrze. Wody o niższej mineralizacji są wodami źródlanymi.
Czytaj też:
- NAPOJE izotoniczne i energetyzujące, czyli napoje funkcjonalne
- Woda mineralna czy stołowa, napój czy SOK, czyli co wybrać do picia?
- Czym najlepiej ugasić pragnienie?
Woda pomaga w procesie odchudzania
Prawda. Woda odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania. Wypełnia żołądek, na długi czas dając uczucie sytości, w związku z tym tracisz apetyt na podjadanie niezdrowych przekąsek.
Picie wody w nocy przyśpieszy twój metabolizm
Mit. Woda nie przyśpiesza procesów metabolicznych. Co więcej, duża ilość wody wypita na noc może tylko zakłócić sen lub spowodować kłopoty z zasypianiem.
Brak wystarczającej ilości wody wpływa na samopoczucie
Prawda. Jeśli nie wypijesz min. 1,5 litra wody w ciągu dnia, możesz się poczuć znużona i osłabiona. W niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy i drżenie rąk. Oznacza to, że poziom elektrolitów w twoim organizmie drastycznie się obniżył. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną.
Odwodnienie organizmu - jakie są jego objawy?
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci schudnąć, utrzymać wagę lub zapobiec chorobom dietozależnym, a przy tym jeść zdrowo i smacznie. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!