Zawstydzające gazy i wzdęcia? Te przyprawy się z nimi rozprawią
Gazy i wzdęcia zdecydowanie nie należą do przyjemnych dolegliwości. Mogą utrudniać nie tylko dopięcie spodni, ale i komplikować życie zawodowe i towarzyskie. Na szczęście są na to sposoby. Remedium na gazy i wzdęcia znajdziesz… w swojej kuchni.
Naturalne sposoby na wzdęcia i gazy
Myślisz, że ze wszystkich stron widać i słychać reklamy środków na wzdęcia? Otóż nie bez powodu, bo szacuje się, że nawet 20 proc. ludzi może cierpieć z ich powodu. Jednak tak się szczęśliwie składa, że nie zawsze gazy czy wzdęcie jest to objaw choroby. Wydalanie gazów to normalny proces, związany z przebiegiem trawienia – uważa się, że może się to zdarzać nawet 25 razy dziennie.
Gaz jelitowy to skutek trawienia, aczkolwiek w niektórych stanach chorobowych może przybierać na sile. Tak się dzieje np. po warzywach strączkowych albo po spożyciu mleka przez osoby z nietolerancją laktozy. Niekiedy gazy to skutek połykania powietrza podczas jedzenia, co może zdarzać się, jeśli jedząc, rozmawiamy albo połykamy w pośpiechu.
Jak pokonać gazy? Zanim sięgniemy po farmaceutyki, skorzystajmy z naturalnych sposobów. Należy więc skupić się na jedzeniu, unikać potrwa i napojów zbyt zimnych lub zbyt gorących, a także uprawiać aktywność fizyczną. Zamiast poobiedniej drzemki zdecydowanie zdrowiej będzie wybrać się na poobiedni spacer. Możesz wzbogacić swoje menu o przyprawy i zioła, które wspierają prawidłowe trawienie.
Kminek dla zdrowia jelit
Twoje jelita pokochają te przyprawy! Dzięki nim pozbędziesz się bólów brzucha, wzdęć i problematycznych gazów. Po jakie zioła szczególnie warto sięgać, żeby zapewnić jelitom odpowiednie wsparcie w ich prawidłowym działaniu?
Kminek ma charakterystyczny smak i aromat. Pomaga podczas problemów jelitowych, wspiera drogi żółciowe. Działa rozkurczowo, dzięki czemu łagodzi bóle żołądka i jelit. Zwiększa też wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu usprawnia trawienie. Ponadto korzystnie wpływa na przepływ żółci.
Kminek przyda się nie tylko, gdy cierpisz z powodu gazów i wzdęć. Pomaga również podczas biegunek i zaparć, ponieważ reguluje perystaltykę jelit. Może łagodnie pobudzać apetyt, a więc przyda się w dietach rekonwalescentów. Jest skuteczny i bezpieczny nawet u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego.
Goździki i kurkuma na wzdęcia
Kolejną przyprawą, którą warto dodawać do codziennego menu, jest kurkuma. Mogą po nią sięgać osoby cierpiące z powodu wzdęć i gazów, jak również ci, którym dokuczają stany zapalne błon śluzowych żołądka lub jelit. Sprawdza się u chorych z biegunką, zespołem jelita drażliwego, cierpiących na dolegliwości wątroby czy trzustki.
Kurkuma zawiera szereg cennych składników jak kurkumina, witaminy (E, K, z grupy B) i minerały (potas, magnez, wapń, żelazo). Ceni się jej właściwości smakowe, ale też przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Uważa się, że może zmniejszać ryzyko cukrzycy. Jest także przeciwutleniaczem, co oznacza, że może spowalniać procesy starzenia. Jest przyswajana przez organizm z dodatkiem pieprzu i zdrowego tłuszczu.
Kopru włoskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Zmniejsza on dolegliwości bólowe, reguluje procesy trawienia, eliminuje ból brzucha. Herbatka z kopru włoskiego to remedium na gazy i wzdęcia. Podobnie działają nieco pikantne goździki, które często są składnikiem jesiennych i zimowych herbat. I słusznie, ponieważ oprócz dbania o jelita, sprzyjają też zachowaniu odporności.
Herbatki na wzdęcia
Oprócz przypraw, możesz śmiało sięgać po herbatki ziołowe, np. herbata miętowa, rumiankowa, anyżowa, z kopru włoskiego, to doskonałe sposoby na pozbywanie się gazów i wzdęć. Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy wzdęć i gazów stają się coraz bardziej uporczywe, a naturalne sposoby nie pomagają.