Ziemia okrzemkowa - właściwości lecznicze i zastosowanie

2017-08-29 12:02

Ziemia okrzemkowa jest rodzajem miękkiej skały zbudowanej głównie z krzemu. Ma też właściwości lecznicze – oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, obniża cholesterol, może chronić przed infekcjami i pełnić wiele innych funkcji.

Ziemia okrzemkowa - właściwości lecznicze i zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com Ziemia okrzemkowa działa jak naturalny środek oczyszczający. Wykazuje zdolność zabijania pasożytów i wirusów, które w organizmie wywołują stany chorobowe.

Spis treści

  1. Czym jest ziemia okrzemkowa?
  2. Ziemia okrzemkowa - zastosowania
  3. Ziemia okrzemkowa - właściwości zdrowotne
  4. Jak stosować ziemię okrzemkową?
  5. Czy ziemia okrzemkowa może być szkodliwa?

Ziemia okrzemkowa ze względu na swoją specyficzną budowę jest bardzo powszechnie stosowana, m.in. jako materiał filtrujący, insektobójczy i czyszczący. Ma też zastosowania zdrowotne – oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, obniża cholesterol, może chronić przed infekcjami i pełnić wiele innych funkcji.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa nazywana jest również diatomową lub diatomitem. Jest to miękka skała osadowa powstająca w zimnych morzach i jeziorach ze skamieniałych pancerzyków glonów jednokomórkowych – okrzemek. Ziemia okrzemkowa jest biała lub żółtawa, porowata, lekka i pylasta. Zbudowana jest głównie z krzemu. Pod mikroskopem wygląda jak cylindryczne rurki z licznymi porami. Ziemia okrzemkowa ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle: jako materiał filtrujący w produkcji spożywczej, bielący, odwadniający, absorbujący (również zapachy), ogniotrwały, izolacyjny, bakteriobójczy i inne. Znajduje się w wielu proszkach, pyłach, sprayach, filtrach wody, kosmetykach, środkach ochrony roślin, a także w żywności dla ludzi i zwierząt.

Ziemia okrzemkowa występuje w dwóch odmianach – przeznaczonej do kontaktu z żywnością i nieprzeznaczonej do kontaktu z żywnością, stosowaną w przemyśle innym niż spożywczy. Diatomit do celów spożywczych składa się z:

Każdy z mikroporów w cząsteczkach ziemi okrzemkowej posiada silnie ujemny ładunek elektryczny, co sprawia, że ma zdolność przyciągania mniejszych cząstek, np. zanieczyszczeń, metali, wody i lipidów. Ziemia okrzemkowa nie jest w żaden sposób trująca. Insekty i pasożyty nie muszą jej zjadać, aby była dla nich zabójcza. Diatomit sprawia, że z ich egzoszkieletu wyciągane są lipidy, przez co wysychają, a w konsekwencji giną. Proces przyspieszają dodatkowo ostre krawędzie cząsteczek ziemi okrzemkowej.

Ziemia okrzemkowa - zastosowania

Ziemia okrzemkowa znajduje się w tysiącach produktów: środkach ochrony roślin, kosmetykach, żywności, suplementach i lekarstwach. Do najpopularniejszych zastosowań ziemi okrzemkowej należą:

  • produkty spożywcze dla zwierząt domowych,
  • produkty przeciw pchłom dla psów i kotów,
  • środki przeciwpasożytnicze dla zwierząt,
  • spraye i inne środki przeznaczone do zabijania insektów – karaluchów, świerszczy, pcheł, kleszczy, pająków,
  • środki ochrony roślin,
  • odświeżacze powietrza,
  • filtry wody,
  • produkty do pielęgnacji skóry,
  • pasty do zębów,
  • żywność i napoje, np. piwo, wino, syrop klonowy,
  • środki przeciwzbrylające i klarujące w produkcji żywności,
  • suplementy i leki,
  • farby, produkty ścierne i czyszczące.

Ziemia okrzemkowa - właściwości zdrowotne

Detoksykacja organizmu

Ziemia okrzemkowa działa jak naturalny środek oczyszczający. Wykazuje zdolność zabijania pasożytów i wirusów, które w organizmie wywołują stany chorobowe. Pomaga w oczyszczaniu przewodu pokarmowego, redukuje przykry zapach z ust, zwiększa aktywność wątroby i przyspiesza oczyszczanie krwi. Ze względu na posiadanie ładunku elektrycznego ziemia okrzemkowa działa jak przeciwutleniacz, wiążąc się z wolnymi rodnikami i redukując ich aktywność, a następnie usuwając z organizmu przez pot, kał i mocz. Eliminacja wolnych rodników chroni przed wieloma chorobami i spowalnia procesy starzenia. Diatomit ma zdolność wiązania metali ciężkich, przez co również działa detoksykująco. Wykazuje silne powinowactwo do aluminium i zmniejsza jego przyswajanie z przewodu pokarmowego.

Obniżanie poziomu cholesterolu

Spożywanie ziemi okrzemkowej powoduje spadek poziomu we krwi cholesterolu ogółem, „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Pokazało to niewielkie badanie na mężczyznach i kobietach w wieku 35-67 lat z umiarkowaną hipercholesterolemią, które wymaga jednak dokładniejszych analiz i prób kontrolowanych placebo. Osoby badane przyjmowały doustnie 3 razy dziennie po 250 mg ziemi okrzemkowej przez 8 tygodni. W tym czasie oraz 4 tygodnie po zaprzestaniu suplementacji stwierdzono istotny statystycznie spadek cholesterolu ogółem, LDL oraz trójglicerydów, przy czym największe różnice w poziomie cholesterolu dotyczyły 6. tygodnia badania – cholesterol średni spadł z wyjściowego 285,8 do 248,1 mg/dl.

Stawy i kości

Krzem, czyli główny składnik ziemi okrzemkowej, wpływa korzystnie na kości i tkankę łączną oraz chroni przed osteoporozą. Dowody naukowe z ostatnich 30 lat wykazują związek między przyjmowaniem krzemu z dietą oraz masą i gęstością kości. Mechanizm działania krzemu nie został potwierdzony, jednak sugeruje się, że krzem wspiera syntezę kolagenu (budulca stawów i tkanki łącznej) oraz mineralizację kośćca. Ziemia okrzemkowa może znaleźć zastosowanie w prewencji osteoporozy i chorób stawów, lecz w tym kierunku potrzebne są dodatkowe badania.

Inne możliwe korzystne działania ziemi okrzemkowej

Stosowaniu ziemi okrzemkowej jako suplementu diety przypisuje się bardzo szerokie działania, jednak najczęściej są one oparte na indywidualnych obserwacjach, a dla ich potwierdzenia brakuje rzetelnych badań. Opierając się na mechanizmie działania diatomitu i wysokiej zawartości krzemu, można stwierdzić, że jego przyjmowanie z dietą może:

  • poprawiać kondycję włosów i paznokci (krzem jest ich składnikiem),
  • wygładzać skórę (krzem promuje syntezę kolagenu),
  • polepszać odżywienie organizmu (ziemia okrzemkowa detoksykuje, a z oczyszczonego przewodu pokarmowego składniki odżywcze lepiej się wchłaniają),
  • dodawać energii w wyniku oczyszczenia z toksyn,
  • chronić przed infekcjami (ziemia okrzemkowa unieczynnia bakterie i drożdże poprzez ich wysuszenie),
  • poprawiać rytm wypróżnień w wyniku zwiększania ruchów perystaltycznych jelit.

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Spożywczą ziemię okrzemkową najłatwiej można kupić w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Zaczyna się także pojawiać w sklepach stacjonarnych. Jest dostępna w opakowaniach o różnej pojemności, zaczynając od 200 g, a za 1 kg diatomitu zapłacimy co najmniej 35-40 zł. Stosowanie ziemi okrzemkowej jako suplementu należy rozpocząć od przyjmowania pół łyżeczki dziennie. Diatomit trzeba rozpuścić w szklance wody lub koktajlu, wymieszać energicznie i wypić szybko, zanim zacznie absorbować płyn. Suplementację stosuje się na czczo przed pierwszym posiłkiem lub około 2 godziny po posiłku. Stopniowo w ciągu kilku tygodni można zwiększać ilość przyjmowanej ziemi okrzemkowej, ale nie powinno się zjadać więcej niż 3 łyżeczki dziennie. Najlepiej podzielić tę dawkę na pół i przyjmować rano i wieczorem. Zaleca się suplementację przez 90 dni w systemie: 10 dni przyjmowania diatomitu, 10 dni przerwy. Można też stosować diatomit codziennie przez kilka tygodni, a następnie zrobić przerwę. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej jest mało przyjemne, ponieważ ma piaszczystą, kredową teksturę. Stąd najlepiej mieszać ją z dużą ilością wody, innego napoju bądź z jogurtem. Przy przyjmowaniu ziemi okrzemkowej należy pić dużo wody, co najmniej 350 ml na 1 łyżeczkę diatomitu. Nie należy jej łączyć ze stałymi pokarmami.

Problem

Czy ziemia okrzemkowa może być szkodliwa?

Wdychanie dużych ilości ziemi okrzemkowej, a także każdego innego pyłu zawierającego dwutlenek krzemu, może podrażniać błony śluzowe nosa. Ekstremalnie duże dawki mogą powodować kaszel i spłycenie oddechu. W kontakcie ze skórą i z oczami możliwe są podrażnienia i wysuszenie. Wdychanie krystalicznej postaci diatomitu powoduje odkładanie się jego cząsteczek w płucach, jednak taka postać jest bardzo rzadko spotykana, a w praktycznie wszystkich produktach znajduje się amorficzna ziemia okrzemkowa. Badania na zwierzętach wykazały, że wdychanie i spożywanie ziemi okrzemkowej jest bezpieczne dla zdrowia. Stosowanie ziemi okrzemkowej może wywołać bóle głowy i pogorszenie samopoczucia podobne do grypy, co jest związane z oczyszczaniem się organizmu. W związku z tym, że krzem (główny składnik ziemi okrzemkowej) jest bardzo powszechnym składnikiem gleb i skał, diatomit jest obojętny dla środowiska, nie wpływa na stan wód, gleb i powietrza. Nie jest też szkodliwy dla zwierząt, ptaków i ryb.

Źródła:

1. Diatomaceous Earth, General Fact Sheet, http://npic.orst.edu/factsheets/degen.html

2. Jugdaohsingh R. i in., Oligomeric but not monomeric silica prevents aluminium absorption in humans, The American Journal of Clinical Nutrition, 2000, 71 (4), 944-949

3. Jugdaohsingh R., Silicon and bone health, Journal of Nutrition Health and Aging, 2007, 11 (2), 99-110

4. Wachter H i in., Diatomaceous earth lowers blood cholesterol concentrations, European Journal of Medical Research, 1998, 3 (4), 211-215

5. https://draxe.com/diatomaceous-earth/

6. http://www.healthline.com/nutrition/what-is-diatomaceous-earth 7. https://ohsimply.com/food-grade-diatomaceous-e