Zmniejsza apetyt, zbija cukier i cholesterol. Wystarczy łyżeczka dziennie
Wyjątkowo ceniony w kuchni azjatyckiej ocet ryżowy, nie tylko poprawia smak potraw, ale i ma doskonały wpływ na zdrowie. Ocet ryżowy zawiera polifenole i melanoidy, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Prócz tego obniża poziom cukru we krwi i redukuje chęć na słodycze. A to nie wszystko!
Podczas odchudzania najtrudniej zwalczyć chęć podjadania. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór składników w codziennych posiłkach. Wbrew pozorom wystarczy niewielka zmiana, by poczuć różnicę i nie poddawać się pokusie. W kontekście odchudzania sporo mówi się o occie jabłkowym. Obniża poziom cukru we krwi i redukuje chęć na słodycze.
Tym razem jednak polecamy, by w kuchni sięgać po ocet ryżowy, który jest tak ceniony w kuchni azjatyckiej. W końcu znacznie trudniej znaleźć grono otyłych Chińczyków, czy Japończyków, aniżeli Europejczyków. Składniki ich diety mają kluczowe znaczenie.
Ocet ryżowy - zdrowy czy nie?
W celu uzyskania octu ryżowego na początku ziarna są podgrzewane, a następnie mieszane z wodą i poddawane fermentacji. Zatem jeśli zastanawiamy się, czy ocet ryżowy jest zdrowy, to odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. Oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzamy z jego ilością.
Naukowcy zaznaczają, że dużą rolę odgrywa obecność polifenoli i melanoidów, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Za sprawą fermentacji pozyskujemy kwasy organiczne w tym kwas octowy i to on wpływa pozytywnie na redukowanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Dodatkowo w occie ryżowym znajdziemy kawoilozoforozy, hamujące disacharydazy (enzymy odpowiadające m.in. za nietolerancję laktozy) oraz ligustrazyny poprawiające krążenie krwi. Poza tym wspomniany ocet ryżowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe.
Dzięki tak bogatym właściwościom ocet ryżowy jest przez wielu uznawany jako żywność funkcjonalna i wspomagająca leczenie chorób przewlekłych w tym hipercholesterolemii, cukrzycy, czy schorzeń o podłożu sercowo-naczyniowym.
Czy ocet ryżowy wspomaga odchudzanie?
Ocet ryżowy dodawany do potraw obniża poziom cukru i cholesterolu oraz sprawia, że na dłużej zatrzymujemy uczucie sytości. Dzięki temu ochota na słodycze nie jest tak intensywna i łatwiej wytrwać w postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych.
Podkreślamy jednak, że osoby borykające się z chorobami jelit, refluksem lub stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka, albo dwunastnicy oraz cierpiący na wrzody, powinny ograniczyć spożycie octu, by nie podrażniać układu pokarmowego. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Jak stosować ocet ryżowy?
Skoro wiemy już, że stosowanie octu ryżowego może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, to warto przeanalizować codzienne menu. Po pierwsze ocet można użyć do wielu potraw i nie oznacza to, że to pogorszy ich smak. Po drugie zdecydowanie poleca się skrapianie octem np. mięsa z kurczaka. Wystarczy dodać kilka kropli do marynaty i równomiernie rozprowadzić na mięsie.
Smażąc choćby pierś z kurczaka, szybko zauważmy różnicę. Mięso staje się mięciutkie i delikatne. Dla zrównoważenia kwasowości wystarczy wlać nieco miodu.
Ta sama zasada dotyczy przyrządzania sosów do sałatek. Poniżej przedstawiamy prosty przepis, który jest nie tylko pyszny, ale i wyjątkowo zdrowy:
- łyżeczka octu ryżowego,
- łyżeczka miodu,
- łyżeczka sosu sojowego (można pominąć),
- oregano,
- bazylia (najlepiej kilka świeżych listków),
- ząbek czosnku,
- sól,
- pieprz cayenne,
- łyżka oliwy lub oleju rzepakowego.
Dokładnie wymieszać i skropić sałatkę. W przypadku kapusty warto zalać ją 15 minut przed podaniem obiadu. Dzięki soli szybciej zmięknie, a pozostałe dodatki podbiją smak surówki.