Zmniejszy stan zapalny, dobrze zadziała na wątrobę. Pij każdego dnia

2023-07-02 15:37

Dla większości ludzi to żółty chwast. Jego cenne właściwości doceniają nawet lekarze. Choć to jedna z mniej popularnych herbat, warto poznać jej zdrowotne właściwości, a lista jej zalet jest naprawdę długa.

Zmniejszy stan zapalny, dobrze zadziała na wątrobę. Pij każdego dnia
Autor: Getty Images Zmniejszy stan zapalny, dobrze zadziała na wątrobę. Pij każdego dnia

Herbata z mniszka lekarskiego może być świetną alternatywą dla wielu mniej zdrowszych napojów. Wyjaśniamy, dlaczego warto sięgać po kubek tej herbaty regularnie.

Ma błonnik, cenne minerały i witaminy. Dobrze działa na wątrobę

Herbatę z mniszka lekarskiego doceni szczególnie wątroba. Napój może wspomagać jej pracę oraz działać jako naturalny detoks. Pomoże również łagodzić objawy problemów z organem. Jak zaznacza lekarz Peter Michael, który specjalizuje się w nauce o starzeniu organizmu, niektóre z badań wykazują, że mniszek lekarski może pomóc w zwiększeniu żółci i pobudzeniu detoksykacji, czyli dwóch ważnych elementów zdrowia wątroby.

Mniszek lekarski to roślina pełna wielu cennych składników. Znajdziemy w nim m.in. witaminę C, potas, błonnik, żelazo. Zawiera również beta-karoten, wapń, żelazo, magnez, witaminę A i cynk.

- Dlatego herbata z mniszka lekarskiego jest doskonałym, bogatym w składniki odżywcze napojem, który można włączyć do swojej rutyny, aby zasilić organizm składnikami odżywczymi, których potrzebuje do rozwoju – wyjaśnia lekarz Mahmud Kara.

Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego

Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Serce też ją doceni

Roślina ma również właściwości przeciwutleniające, a więc pomaga zwalczać stres oksydacyjny oraz wolne rodniki. Co więcej, lekarze doceniają ją za jego działanie przeciwzapalne. - Zawsze powtarzam, że przewlekły stan zapalny jest źródłem wszelkiego zła, ponieważ wiele problemów zdrowotnych, z którymi mamy do czynienia w XXI wieku, można powiązać ze stanem zapalnym – dodaje dr Kara.

Ten napój ma również pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. - Niektóre badania wykazały, że mniszek lekarski może pomóc kontrolować ciśnienie krwi, ponieważ działa moczopędnie i pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu – mówi dr Mahmud Kara.

Tę herbatę docenią także osoby, które zmagają się ze wzdęciami. Mniszek lekarski ma bowiem wpływ na łagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości. Dr Michael dodaje, że herbata z mniszka lekarskiego może również pomóc w walce z gazami oraz bólami żołądka. Liście mniszka lekarskiego to również naturalny środek moczopędny.