Dobrze wpłynie na wątrobę, zmniejszy stan zapalny. Pij ten napar każdego dnia

2024-07-09 13:25

Większość ludzi uważa tę roślinę za "żółty chwast" - ale nie mogliby się bardziej mylić! Cenne właściwości mniszka lekarskiego doceniają nawet lekarze. Można go spożywać m.in. w formie herbaty z mniszka lekarskiego. Lista zdrowotnych właściwości takiego naparu jest naprawdę długa.

Na co dobry jest mniszek lekarski?
Autor: Getty Images Na co dobry jest mniszek lekarski?

Czy mniszek lekarski oczyszcza organizm?

Herbata z mniszka lekarskiego może być świetną alternatywą dla wielu mniej zdrowych napojów. Napar ten doceni szczególnie wątroba. Napój może wspomagać jej pracę oraz działać jako naturalny detoks. Pomoże również łagodzić objawy problemów z organem. Jak zaznacza lekarz Peter Michael, który specjalizuje się w nauce o starzeniu organizmu, niektóre z badań wykazują, że mniszek lekarski może pomóc w zwiększeniu żółci i pobudzeniu detoksykacji, czyli dwóch ważnych elementów zdrowia wątroby.

Mniszek lekarski to roślina pełna wielu cennych składników. Znajdziemy w nim m.in. witaminę C, potas, błonnik, żelazo. Zawiera również beta-karoten, wapń, żelazo, magnez, witaminę A i cynk.

- Dlatego herbata z mniszka lekarskiego jest doskonałym, bogatym w składniki odżywcze napojem, który można włączyć do swojej rutyny, aby zasilić organizm składnikami odżywczymi, których potrzebuje do rozwoju – wyjaśnia lekarz Mahmud Kara.

Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego

Na co jeszcze jest dobra herbata z mniszka lekarskiego?

Roślina ma również właściwości przeciwutleniające, a więc pomaga zwalczać stres oksydacyjny oraz wolne rodniki. Co więcej, lekarze doceniają ją za jego działanie przeciwzapalne. - Zawsze powtarzam, że przewlekły stan zapalny jest źródłem wszelkiego zła, ponieważ wiele problemów zdrowotnych, z którymi mamy do czynienia w XXI wieku, można powiązać ze stanem zapalnym – dodaje dr Kara.

Ten napój ma również pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. - Niektóre badania wykazały, że mniszek lekarski może pomóc kontrolować ciśnienie krwi, ponieważ działa moczopędnie i pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu – mówi dr Mahmud Kara.

Tę herbatę docenią także osoby, które zmagają się ze wzdęciami. Mniszek lekarski ma bowiem wpływ na łagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości. Dr Michael dodaje, że herbata z mniszka lekarskiego może również pomóc w walce z gazami oraz bólami żołądka. Liście mniszka lekarskiego to również naturalny środek moczopędny.

Kto nie może pić mniszka lekarskiego?

Choć napar z mniszka lekarskiego ma szereg właściwości zdrowotnych, warto pamiętać o przeciwwskazaniach dotyczących jego stosowania. Uważać powinni alergicy, gdyż mniszek lekarski może wywołać reakcję alergiczną. Nie ma również wiarygodnych informacji o tym, czy napar z mniszka mogą bezpiecznie pić kobiety w ciąży, karmiące oraz małe dzieci.

Mniszka lekarskiego w żadnej formie nie powinny stosować osoby:

  • zażywające na stałe leki (mniszek może wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami leczniczymi),
  • z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy,
  • z kamicą dróg żółciowych lub niedrożnością dróg żółciowych,
  • z chorobami nerek,
  • z nadkwasotą.