Znamy najzdrowszy deser tego lata. Smak jest obłędny, a właściwości dla zdrowia jeszcze lepsze
Nie wyobrażasz sobie obiadu bez deseru? W takim razie koniecznie musisz spróbować tego przysmaku. Jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim niesamowicie zdrowy. W przeciwieństwie do wielu zbyt słodkich i przez to negatywnie wpływających na organizm przysmaków, ten deser dostarczy organizmowi wielu cennych substancji odżywczych.
Włoski ser serwatkowy robi furorę w Europie
To przysmak kuchni włoskiej, który – nie bez powodu – podbija inne kraje. To miękki, niedojrzewający ser (nie jest tożsamy z również pysznym mascarpone). Ricotta powstaje z serwatki mleka krowiego, rzadziej – z mleka owczego lub koziego. Czasem serwatka jest dodatkowo wzbogacana śmietanką albo mlekiem. Ricotta ma miękką kremową konsystencję i równie delikatny słodkawy smak.
Jak można jeść ser ricotta? Zastosowania i pomysły
Obok mozzarelli i parmezanu to jeden z najważniejszych dla Włochów serów, serwowany zarówno na słodko, jak i jako dodatek do wytrawnych dań. Dobrze komponuje się z kanapkami i sałatkami. Ricotta doskonale smakuje z bardzo zdrowym szpinakiem.
Pasuje do mięs. Sprawdza się na kanapkach i jako dodatek do owsianki. Można ją też serwować na słodko, do naleśników, użyć do przygotowania sernika, albo ... zrobić pizzę z ricottą. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo delikatny, lekko słodki smak ricotty otwiera naprawdę szerokie możliwości.
Ricotta – zalety, składniki odżywcze, właściwości
Wśród niewątpliwych plusów ricotty wymienia się fakt, że zawiera mało tłuszczu oraz mało soli, nie bez powodu nazywanej „białą śmiercią”. Poza tym ricotta ma mało kalorii (szczególnie na tle innych serów) – 150 kcal w 100 g.
Czy czegoś ricotta zawiera dużo? Tak, białka – i to jest kolejna bardzo dobra wiadomość. Białka serwatkowe, z jakich powstaje ricotta, uważane są za doskonałe źródło cennych aminokwasów egzogennych.
Polecane jest m.in. dla osób, które zajmują się sportem. Ricotta jest też serem bogatym w minerały, takie jak fosfor, selen i wapń.
Ponadto zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, o której pisaliśmy w artykule O której najlepiej brać witaminę B12? To wtedy najbardziej skorzystasz z jej właściwości. Jedzenie ricotty może mieć doskonały wpływ na organizm. Obecne w tym serze składniki m.in.:
- korzystnie wpływają na układ nerwowy (to zasługa wspominanych witamin z grupy B)
- mają udział w procesach krwiotwórczych
- sprzyjają zdrowiu kości i zmniejszają ryzyko osteoporozy (to z kolei zasługa doskonałych proporcji fosforu wapnia)
- pozytywnie działają na układ sercowo-naczyniowy, mogąc m.in. korzystnie wpływać na ciśnienie krwi
- z uwagi na niską kaloryczność na tle innych serów, ricotta jest dobrym uzupełnieniem diety osób odchudzających się. Ponadto białko zwiększa poczucie sytości, utrzymuje je na dłużej i tym samym jeszcze bardziej sprzyja odchudzaniu.
Kto nie może jeść sera ricotta?
Przeciwwskazaniem do sięgania po ricottę jest nietolerancja laktozy lub kazeiny. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że osoby uczulone na mleko krowie, mogą bez przeszkód i bez obaw jeść sery kozie i owcze.