Żołądek ich nie znosi. Tych 5 produktów pozbądź się z menu
Żołądek potrafi odpłacić się z nawiązką, jeśli niewłaściwie o niego dbamy. Jednym z największych wrogów tego narządu jest zła dieta, która ma niekorzystny wpływ na jego funkcjonowanie. W trosce o żołądek warto wyeliminować z jadłospisu 5 produktów. Odwdzięczy się za to.
Problemy z trawieniem, w tym refluks jelitowo-żołądkowy, wzdęcia i gazy, rozstrój żołądka, dotykają wielu z nas. Dlatego, że często możemy spożywać produkty, które zaburzają pracę układu pokarmowego. W rzeczywistości kwestia tego, jakie produkty w sposób negatywny wpływają na trawienie u danej osoby, jest bardzo indywidualna.
Dlatego warto słuchać swojego organizmu i unikać produktów, które podrażniają żołądek. O ten narząd należy się odpowiednio troszczyć, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiada między innymi za magazynowanie pokarmu, wchłanianie substancji rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach (np. alkoholu) i wstępne trawienie białek. Gdy zaczyna szwankować, od razu odczuwamy, że coś jest nie tak. Pojawia się wówczas ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia czy odbijanie.
v5 produktów, których nie cierpi żołądek
Aby uniknąć tych przykrych dolegliwości, warto się zdrowo odżywiać, a z jadłospisu wyeliminować 5 produktów.
Smażone potrawy
To tłuste, ciężkostrawne, wysokokaloryczne pokarmy, które bardzo często przyczyniają się do niestrawności. Nasilają także refluks i jego objawy, co potwierdzono naukowo w badaniach z 2021 roku. Informacja ukazała się na łamach czasopisma "Preventative Nutrition and Food Science".
Cytrusy
Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limonki, mogą u niektórych osób powodować zgagę. Dzieje się tak, ponieważ rozluźniają dolny zwieracz przełyku, co sprzyja przedostawaniu się kwaśnej treści do przełyku, powodując zgagę i nasilając też inne objawy refluksu.
Warzywa kapustne
Do warzyw krzyżowych zalicza się m.in. warzywa kapustne, czyli brokuły, kapustę, jarmuż, brukselkę. W ich składzie znajdują się oligosacharydy, które mogą być przyczyną problemów gastrycznych, np. gazów i wzdęć czy uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej. Co więcej, warzywa te są bogate w błonnik, więc mogą być trudniejsze do strawienia dla niektórych osób.
Czekolada
Czekolada to kolejny pokarm, który może powodować rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, który pełni funkcję zastawki. Zawiera metyloksantynę, czyli związek chemiczny, mający właściwości rozluźniające między przełykiem a żołądkiem, co pozwala się na cofanie kwasu.
Syrop kukurydziany
Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy nie różni się zbytnio od cukru. To środek, który stosowany jest do słodzenia napojów gazowanych, niegazowanych, alkoholowych. Znajduje się także w ciastkach, cukierkach, dżemach, deserach czy jogurtach owocowych. Po jego spożyciu u niektórych osób może dojść do wystąpienia gazów, wzdęć, biegunki czy bólu żołądka.
Polecany artykuł: