Co zamiast kawy? To warzywo daje potężnego kopa
Co zamiast kawy przy refluksie, nadciśnieniu czy po wybielaniu zębów? Nie polegajcie na kolejnym łyku kawy. Posmakujcie paru kawałków tego warzywa, a otrzymacie długotrwały zastrzyk energii.
Zazwyczaj w godzinach popołudniowych spotyka nas kryzys energetyczny. Czujemy się senni i aby powstrzymać powoli nadchodzącą drzemkę, sięgamy po dodatkową filiżankę kawy. Ale czy to absolutnie konieczne? Istnieje znacznie zdrowszy sposób na to, aby odzyskać siły na długie godziny. Niewielu jest świadomych, jak wiele energii kryje to konkretne warzywo.
Co zamiast kawy na pobudzenie i dodanie energii? Spróbuj tego warzywa
Kiedy zaczynamy czuć, że nasza siła opada, pijemy kolejną porcję kawy. Ale czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Nadmierne spożycie kawy podczas dnia może na chwilę podnieść nasz poziom energii, ale równie szybko prowadzi do jej spadku. To następuje, ponieważ nasze ciało zużywa dużo sił na przyspieszenie aktywności po dawce kofeiny. W rezultacie, po tym krótkotrwałym ożywieniu, czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i zaspani.
Jednak istnieje inny, naturalny produkt, który zdecydowanie lepiej nas pobudzi. Zazwyczaj spożywamy go jako dodatek do obiadu. Tym razem zagra on zupełnie inną rolę.
Jakie warzywo może zastąpić kawę? Ogórek nie tylko małosolny
Chodzi tutaj o... ogórek. Tak, to konkretne warzywo z pewnością jeszcze nas zaskoczy. Jeśli zjecie ogórek, kiedy czujecie, że wasze siły zaczynają opadać, nie tylko zredukujecie uczucie zmęczenia, ale także poprawicie koncentrację. Dodatkowo, skutecznie nawodni wasz organizm, co ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu i całego ciała.
Dzieje się tak, ponieważ ogórki pomagają neutralizować zakwaszenie organizmu. To właśnie zakwaszenie często prowadzi do uczucia zmęczenia, braku energii czy problemów z koncentracją i pamięcią.
Ale to nie wszystko. Ogórki mają wiele więcej do zaoferowania. Działają moczopędnie – w ten sposób zapobiegają retencji wody w organizmie, pomagają wydalać jej nadmiar oraz niwelują obrzęki, opuchliznę i zmęczenie. Są bogate w błonnik pokarmowy. Ten składnik nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego, ale również szybko zapewnia uczucie sytości. Oczyszczają organizm z toksyn oraz wspierają metabolizm. Duże ilości krzemionki, które znajdują się w ogórkach, wzmacniają tkankę łączną i poprawiają kondycję stawów.
Wszystko, co powinno się wiedzieć o ogórkach
Ogórki składają się w 97% z wody, dzięki czemu doskonale nawadniają organizm i szybko gaszą pragnienie. Fisetyna, obecna w ogórkach, chroni komórki nerwowe przed starzeniem, poprawia pamięć i zdolność do uczenia się oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Pomagają także regulować ciśnienie krwi i mają bardzo niski indeks glikemiczny, który wynosi 15, dzięki czemu mogą je jeść bez ograniczeń osoby cierpiące na cukrzycę, są również niskokaloryczne. W 100 g ogórka jest tylko 12 kcal, więc można je jeść podczas diety, ponieważ ponad 90 proc. składu ogórka stanowi woda. Są doskonałym rozwiązaniem na nieświeży oddech. Wystarczy przyłożyć plaster ogórka do podniebienia na 30 sekund i problem zniknie.
Dlatego warto włączyć ogórki do codziennej diety. Możliwości jest wiele. Od tradycyjnej mizerii, po koktajle, chłodniki, czy sałatki.