Detoks czyli dieta oczyszczająca organizm z toksyn po zimie

2015-03-16 13:52

Po zimie potrzebny jest detoks organizmu. Aby wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn i szybciej pozbyć się szkodliwych związków chemicznych, skorzystaj z różnych metod detoksykacyjnych. Pomogą ci: dieta owocowo-warzywna, aktywność fizyczna, kuracje ziołowe i suplementy diety.

Detoks czyli dieta oczyszczająca organizm z toksyn po zimie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skąd biorą się toksyny w organizmie?
  2. Detoks po zimie. Jak oczyścić organizm z toksyn?
  3. Detoks dietą owocowo-warzywną
  4. Ruch pobudza organizm do detoksu
  5. Kuracja ziołowa działa moczopędnie i detoksykacyjnie
  6. Detoks za pomocą suplementów diety
  7. Jak długo powinien trwać detoks organizmu na wiosnę?

Detoks na wiosnę przyda się każdemu. Tylko skąd masz wiedzieć, czy w twoim organizmie jest nadmiar toksyn? Pomoże ci nasz test. Jeśli na większość z tych pytań odpowiesz twierdząco, będzie to świadczyło, że twój organizm potrzebuje natychmiastowego oczyszczenia z toksyn:

1. Czy często czujesz się przemęczona?

2. Masz problemy z koncentracją?

3. Masz problemy z zasypianiem?

4. Twoje paznokcie łatwo się łamią, z włosy są matowe?

5. Palisz?

6. Pijesz alkohol?

7. Często jesz czerwone mięso?

8. Nie podoba ci się zapach twojego ciała?

9. Masz problemy trawienne, takie jak wzdęcia itp.?

10. Nogi wydają ci się ciężkie i nabrzmiałe?

11. Twoja skóra nie wygląda zdrowo? Masz wysypki, przebarwienia, trądzik?

Skąd biorą się toksyny w organizmie?

Uniknięcie wszystkich toksyn z organizmu nie jest możliwe. Wdychamy je z powietrza i "zjadamy" w posiłkach. Jeśli w komórkach naszego ciała zachodzą złe reakcje chemiczne, to nasz organizm sam produkuje toksyny. Oczywiście, nasza budowa przewiduje samoczynne oczyszczanie się ze szkodliwych związków, jednak nagromadzone w okresie zimowym możemy zgromadzić tak dużo tych substancji, że bez odpowiedniego wspomagania organy wewnętrzne nie będą w stanie ich wydalić. Naturalne oczyszczanie organizmu odbywa się w układzie moczowym i oddechowym. Jednak to za mało. Dlatego zaleca się detoksykację organizmu kilka razy w roku.

Detoks po zimie. Jak oczyścić organizm z toksyn?

Detoks na wiosnę najlepiej przeprowadzić, stosując odpowiednią dietę i zażywając dużo ruchu.

Detoks dietą owocowo-warzywną

Ten rodzaj detoksu polega na spożywaniu odpowiednio przygotowanych i dobranych warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki, na których oparta jest dieta oczyszczająca, nie powinny zawierać więcej niż 600 kalorii. W trakcie detoksu nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i palić papierosów.

Ruch pobudza organizm do detoksu

Nie musisz codziennie katować się na siłowni. Wystarczy, że co drugi dzień będziesz robiła brzuszki, przysiady, skłony. W walce z toksynami sprawdzają się ćwiczenia w klubach fitness - pilates, callanetics lub joga. Chodzi o to, żeby twoje tętno zaczęło bić szybciej i pobudziło układ krążenia.

Kuracja ziołowa działa moczopędnie i detoksykacyjnie

Innym sposobem wspomagającym detoks na wiosnę jest kuracja ziołami. Przygotowuj napary z ziół o właściwościach oczyszczających i moczopędnych. Jednymi z najczęściej stosowanych są mniszek lekarski, skrzyp polny i łopian większy. Oczyszczanie ziołami jest dość długotrwałe i może trwać nawet przez kilka miesięcy. Ważne jest dobranie mieszanek takich ziół, których właściwości nawzajem się nie wykluczają.

Detoks za pomocą suplementów diety

Apteki oferują wiele suplementów oczyszczających. Często są to kompleksowe produkty, które mają wspomagać funkcjonowanie organizmu, poprawiać kondycję i dbać o zachowanie zdrowia.

Jak długo powinien trwać detoks organizmu na wiosnę?

Detoksykacja organizmu na wiosnę powinna trwać pełne 2 tygodnie, ale już po kilku dniach powinnaś poczuć się lepiej. Oczyszczanie organizmu to działanie skoordynowane - opierać się powinno na diecie i wysiłku fizycznym. Tylko kompleksowe staranie może przynieść oczekiwany efekt - lepsze samopoczucie i uczucie lekkości.