Dieta Dąbrowskiej: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

2019-09-23 14:06

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego równowagi wewnętrznej. Zrzucone kilogramy są efektem ubocznym diety. Ten swego rodzaju leczniczy post zakłada spożywanie w niewielkich ilościach określonych warzyw i owoców. Sprawdź jakie są zasady diety dr Dąbrowskiej oraz co można, a czego nie można jeść podczas stosowania kuracji odchudzającej?

Dieta Dąbrowskiej. Na czym polega dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej?
Autor: Photos.com Dieta Dąbrowskiej. Na czym polega dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej?

Spis treści

  1. Kim jest dr Ewa Dąbrowska?
  2. Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega? Zasady diety warzywno-owocowej
  3. Zalety diety dr Dąbrowskiej
  4. Dla kogo jest przeznaczona dieta dr Dąbrowskiej?
  5. Dieta dr Dąbrowskiej - etap pierwszy: odtruwanie. Co można jeść?
  6. Dieta dr Dąbrowskiej - etap drugi: wychodzenie z diety. Co można jeść?
  7. Dieta dr Dąbrowskiej - czego nie można jeść?
  8. Dieta dr Dąbrowskiej - przykładowy dzienny jadłospis
  9. Dieta dr Dąbrowskiej - przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowa oczyszczająca kuracja warzywno-owocowa. Pierwszym etapem jest lecznicza głodówka, która trwa kilka, kilkanaście, a jeśli jest taka potrzeba, nawet kilkadziesiąt dni. Drugim etapem jest zdrowa dieta, której bazę stanowią produkty nisko przetworzone, typowe dla naszej szerokości geograficznej.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych. Przez lata była adiunktem w Akademii Medycznej (dzisiaj Uniwersytet Medyczny) w Gdańsku. W trakcie pisania pracy doktorskiej nt. znaczenia zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej zainteresowała się rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych i rozpoczęła stosowne badania. W ich wyniku opracowała nowatorską dietę warzywno-owocową, która odtruwa organizm i wspomaga jego własne mechanizmy samoleczące. Jest autorką wielu prac naukowych oraz książek propagujących tzw. dietę Daniela.

Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega? Zasady diety warzywno-owocowej

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to tak naprawdę głodówka lecznicza, która ma oczyścić i wzmocnić prawidłowe działanie organizmu. Po zakończeniu kuracji odtruwającej należy przejść na zdrową dietę, opartą na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych.

Zdaniem dr Ewy Dąbrowskiej można przywrócić organizmowi jego zdolności do samoleczenia, jeśli go dokładnie oczyścimy. A wraz z nagromadzonymi złogami można pozbyć się też nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warzywa i owoce to produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. Wspomagają one procesy naprawcze oraz działają oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco na wszystkie komórki naszego organizmu. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej zalicza się do niskokalorycznych, a badania naukowe dowodzą, że obniżenie energetyczności posiłków to skuteczna metoda wydłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.

Głodówka ma uruchomić trawienie wewnętrzne, tzw. endogenne, przez odstawienie pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych – białka, tłuszczów, węglowodanów szybko wchłanialnych. Dzięki temu organizm pozbywa się bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek, bo wykorzystuje je jako źródło energii. I tak najpierw zaczyna trawić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zbędne komórki: schorowane, zniszczone, zmutowane i takie, w których skumulowane są toksyny i metale ciężkie. W ten sposób pozbywamy się wszystkiego, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu, i zaczynają działać naturalne mechanizmy samoleczenia.

Zdaniem dr Dąbrowskiej, w wyniku diety bogatej w przetworzone i pełne chemii produkty jelita stają się nieszczelne i przepuszczają cząsteczki trawionego jedzenia, „zatykając” system immunologiczny, który przestaje rozpoznawać zagrożenia, zwłaszcza te rozwijające się latami: miażdżycę, nowotwory, zwyrodnienia stawów. Terapia warzywno-owocowa ma więc uszczelnić jelita dzięki temu, że zmienia się jego mikroflora.

Zalety diety dr Dąbrowskiej

Dieta ta nie jest uciążliwa i nie wymaga ogromnej dyscypliny. Raczej nie towarzyszą jej niemiłe objawy, takie jak ciągłe ssanie w żołądku, drżenie rąk, senność. Konieczność chrupania i długiego przeżuwania w większości surowych i półsurowych produktów sprawia, że posiłki trwają długo i odnosimy wrażenie, że ciągle jemy.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

• Diety dostępne bez wychodzenia z domu • Listy zakupowe dostosowane do typu diety • Baza ponad 2000 posiłków • Niezbędne informacje na temat składników • Opieka specjalistów ds. żywienia • Możliwość integrowania diety z planem treningowym

Dla kogo jest przeznaczona dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to program odchudzania, którego najważniejszym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu wewnętrznej równowagi. Zrzucanie nadmiernych kilogramów następuje „przy okazji”, ale zazwyczaj dość szybko. Dieta dr Dąbrowskiej jest zatem przeznaczona nie tylko dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością, lecz także dla tych skarżących się na różne dolegliwości. Największe korzyści zdrowotne, zdaniem dr Dąbrowskiej, odniosą osoby:

  • o osłabionej odporności, a w rezultacie często łapiące infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, cierpiące na alergię, astmę, nietolerancje pokarmowe, migrenę, bóle mięśniowe, zapalenie wątroby, zespół suchego oka, trądzik, choroby autoimmunologiczne, np. gościec, chorobę Hashimoto, łuszczycę;
  • ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak m.in.: zaburzenia pamięci, różne rodzaje nerwicy, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka, udary niedokrwienne mózgu;
  • z problemami natury hormonalnej, np. cierpiące na zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości związane z menopauzą, niedoczynność i guzki tarczycy, nadmiar estrogenów czy prolaktyny, torbiele jajników, mięśniaki macicy;
  • z tzw. zespołem metabolicznym X, który dotyczy pacjentów z otyłością, nadciśnieniem, obrzękami, cukrzycą typu 2 (jeśli wymaga podawania insuliny, to tylko w szpitalu), chorobą wieńcową, zakrzepicą.

Wzmocnienie ogólnej kondycji, więcej energii, polepszenie jakości snu, odmłodzenie, poprawa pamięci, kojarzenia, nastroju – to najbardziej odczuwalne efekty diety dr Dąbrowskiej. Po jej zakończeniu powinny lepiej działać najważniejsze układy organizmu: immunologiczny, nerwowy oraz hormonalny.

Dieta dr Dąbrowskiej - etap pierwszy: odtruwanie. Co można jeść?

Pierwszy etap diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej może trwać, w zależności od potrzeb, od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 10-40 dni), je się ok. 600 kcal dziennie.

W trakcie oczyszczającej głodówki można jeść tylko WARZYWA NISKOSKROBIOWE z gatunków:

  • korzeniowe (np. marchew, buraki, rzodkiew)
  • kapustne (np. kalafior, brokuły)
  • cebulowe (np. cebula, por)
  • liściaste (np. sałata, wszelkiego rodzaju zioła)
  • dyniowate (np. kabaczek, ogórki)
  • psiankowate (z wyjątkiem ziemniaków - pomidory, papryka)

oraz NISKOCUKROWE OWOCE:

  • jabłka
  • jagody
  • grejpfruty
  • cytryny

Warzywa najlepiej jeść na surowo w formie surówek i sałatek. Można je także gotować i jeść w postaci zupy, leczo, bigosu, ale bez dodatku tłuszczu, śmietany czy jogurtu. W trakcie kuracji oczyszczającej należy pić 2-3 litry płynów: wodę (koniecznie niskozmineralizowaną), soki i koktajle warzywno-owocowe, herbaty ziołowe i owocowe.

Produkty niedozwolone to:

  • biały cukier
  • biała mąka
  • produkty wysoko przetworzone.

Dr Dąbrowska ostrzega, że na tym etapie diety mogą (ale nie jest to regułą) pojawić się krótkotrwałe "kryzysy ozdrowieńcze", które są efektem odtruwania organizmu. Osoby stosujące kurację mogą skarżyć się na ogólne osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty czy biegunki. Kryzys nie powinien trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie objawy będą się utrzymywać lub nasilać, należy zgłosić się do lekarza.

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej powinno trwać co najmniej tyle samo, ile odtruwanie, a najlepiej dwa razy dłużej.

Dieta dr Dąbrowskiej - etap drugi: wychodzenie z diety. Co można jeść?

Po oczyszczeniu organizmu dr Dąbrowska zaleca zmianę nawyków żywieniowych i przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, w której postawą będą nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, lecz także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), kasze i ziarna, chleb razowy, orzechy i produkty mleczne.

Dieta dr Dąbrowskiej - czego nie można jeść?

Dr Dąbrowska odradza spożywania wszystkich wysoko przetworzonych produktów, które zawierają dużą ilość konserwantów:

  • słodyczy
  • dżemów
  • produktów z białej mąki
  • żółtego sera
  • mięsa, kiełbasy i kabanosów
  • kawy i herbaty
  • alkoholu
  • napojów gazowanych
  • słonych przekąsek
  • produktów sztucznie barwionych
  • żywności w proszku
Warto wiedzieć

Magazyn toksyn

Szkodliwe substancje docierające do naszego organizmu z zewnątrz, a także uboczne produkty procesu przemiany materii gromadzą się w różnych tkankach i je zatruwają. Gdzie się głównie odkładają?

  • W tkance tłuszczowej. Znajduje się pod skórą, ale też wokół narządów wewnętrznych (serca, wątroby, nerek, jelit) i w mięśniach. Jeśli jej ilość jest prawidłowa (do 20% masy ciała), raczej nie ma powodu do obaw. Ale im jej więcej, tym więcej szkodliwych substancji gromadzi się w niej.
  • W przewodzie pokarmowym. Przemiana materii radzi sobie z pewną ilością toksyn, ale ich nadmiar przedostaje się do krwiobiegu i przyczynia do zatrucia ogólnoustrojowego.
  • W tkance łącznej. Stanowi ona aż 80% masy ciała. Substancje toksyczne mogą się kumulować i trudno się ich stamtąd pozbyć.
  • W płynach ustrojowych i błonie śluzowej wyściełającej zatoki i cały układ oddechowy.

Dieta dr Dąbrowskiej - przykładowy dzienny jadłospis

Śniadanie: sok z marchwi, surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak, herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior; kompot z jabłek (z goździkami bez cukru).

Kolacja: mus jabłkowy na ciepło, surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży. (wg „Ciało i ducha ratować żywieniem” dr Ewy Dąbrowskiej)

Jakie jest twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Sprawdź!

Dieta dr Dąbrowskiej - przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej, tak jak inne głodówki, jest wykluczona w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i młodzieży, osób z niedowagą. Nawet na jeden dzień postu nie mogą sobie pozwolić osoby chorujące na cukrzycę typu 1, gruźlicę, nowotwory, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, serca, układu oddechowego i wątroby, awitaminozę. Przeciwwskazaniem są też schorzenia zakaźne i genetyczne, depresja, anoreksja czy bulimia. Najlepiej przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem.

Na dietach bardzo niskokalorycznych częściej zauważamy działania uboczne leków. Dlatego jeśli zamierzamy stosować głodówkę, trzeba o przyjmowanych środkach powiedzieć lekarzowi.

To ci się przyda

Turnusy z dietą dr Dąbrowskiej

Dokładne zalecenia znajdziemy w książce autorki, ale warto wiedzieć, że wiele ośrodków wczasowych i sanatoriów oferuje pobyty właśnie z uwzględnieniem tego programu. Ma to wiele zalet, ponieważ łatwiej uniknąć błędów przy komponowaniu posiłków, a przy okazji skorzystać z opieki specjalistów.

  • Instytut Zdrowia SOFRA, 58-540 Karpacz, ul. Zaciszna 2, tel. 75 74 28 857
  • Ośrodek Wczasów Zdrowotnych “U Zbója”, 83-316 Gołubie, ul. Wczasowa 29, tel. (58) 684-36-57
  • WALDTOUR-REVITA Kaszubskie Centrum Promocji Zdrowia, 83-316 Gołubie, ul. por. Dambka 4, tel. (58) 684-37-87
  • Centrum Rehabilitacji i Zdrowia "U Haliny", 83-316 Gołubie, ul. Świerkowa, tel. (58) 685-20-07
  • Instytut Zdrowia SOFRA, 76-032 Mielno – Unieście, ul. Chełmońskiego 2, tel. (94) 31-89-264

Wymienione tu ośrodki są jedynymi ośrodkami pod patronatem dr Ewy Dąbrowskiej, w których prowadzi ona wykłady i konsultacje lekarskie wyłącznie dla kuracjuszy. Dr Ewa Dąbrowska nie jest właścicielem żadnego ośrodka.

Sprawdź się! Czy wiesz, co jesz?

Pytanie 1 z 10
Najlepszym źródłem witaminy C jest

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Joanny Kochańskiej z miesięcznika "Zdrowie".

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.