Dieta Gersona nie tylko na raka. Zasady diety dr Gersona

2015-01-14 8:36

Dieta Gersona nie jest dietą odchudzającą, tylko - zdaniem jej autora - alternatywną metodą leczenia wielu chorób, w tym raka. Terapia doktora Gersona jest uważana za dość kontrowersyjną, m.in. dlatego, że jednym z "leków" stosowanych podczas terapii jest lewatywa z kawy. Na czym polega dieta Gersona? Czy terapia dr Gersona jest skuteczna?

Dieta Gersona nie tylko na raka. Zasady diety dr Gersona
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dla kogo jest przeznaczona dieta dr Gersona?
  2. Na czym polega terapia Gersona?
  3. Dieta dr Gersona - zasady
  4. Dieta dr Gersona - co można jeść?
  5. Dieta dr Gersona - czego nie można jeść?

Dieta dr Maxa Gersona przez niektórych jest traktowana jako alternatywna metoda leczenia wielu chorób, głównie cywilizacyjnych - raka, cukrzycy, chorób serca i płuc. Jak przekonuje dr Gerson, schorzenia te są skutkiem nieodpowiedniej diety. Zdaniem lekarza, tradycyjna żywność jest pozbawiona podstawowych wartości odżywczych, stanowi natomiast źródło syntetycznych dodatków, które zatruwają organizm. Dlatego liczba osób zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi wciąż wzrasta.

W związku z tym celem terapii Gersona jest oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów, a także uzupełnienie wszelkich niedoborów składników odżywczych w organizmie. Jak przekonuje dr Gerson, tylko w ten sposób organizmowi zostanie przywrócona naturalna zdolność do samoleczenia.

Dla kogo jest przeznaczona dieta dr Gersona?

Dieta dr Gersona jest przeznaczona dla każdego, kto chce poprawić swój ogólny stan zdrowia. Jednak przede wszystkim jest skierowana do osób, które zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza rakiem.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Na czym polega terapia Gersona?

Podstawą diety Gersona są świeże soki, wyciskane z ekologicznych warzyw i owoców, oraz lewatywa z kawy. Jak przekonuje lekarz, składniki odżywcze zawarte w świeżo wyciśniętych sokach rozbijają chore tkanki, w tym guzy nowotworowe. Z kolei lewatywa usuwa z wątroby toksyny zgromadzone w organizmie. Jednak co najważniejsze, dzięki lewatywie rozpadający się guz jest od razu wypłukiwany z organizmu, co chroni organizm przed przerzutami.

Dieta dr Gersona - zasady

Dieta Gersona to terapia, która trwa 6 tygodni. W tym czasie obowiązują następujące zasady:

1. 13 razy dziennie należy pić świeżo wyciśnięty sok z warzyw i owoców, ale, co bardzo ważne, tylko tych z hodowli ekologicznej. Jakie soki są zalecane w terapii dr Gersona? Głównie z marchwi, jabłek, pomarańczy i zielonych liści. Sok należy wypić zaraz po przygotowaniu, małymi łykami, mieszając go w ustach ze śliną.

Terapia dr Gersona - jaka wyciskarka jest najlepsza do przygotowania soków?

Soki najlepiej wyciskać za pomocą sokownika lub elektrycznego robota kuchennego. Nie poleca się korzystać ze zwykłych sokowirówek.;

2. W codziennym menu powinny się znaleźć 3 posiłki wegetariańskie (na bazie warzyw i owoców z upraw organicznych) i produktów pełnoziarnistych.

3. Pomiędzy posiłkami zaleca się spożywanie świeżych owoców, takich jak: jabłka, gruszki, banany, pomarańcze czy winogrona.

4. Należy ograniczyć kontakt z chemią w kosmetykach.

To ci się przyda

Terapia dr Gersona - lewatywa z kawy niezbędnym elementem diety Gersona

Ważnym elementem terapii dr Gersona jest wykonywanie codziennie od trzech do pięciu lewatyw z kawy. Jak przekonuje dr Gerson, lewatywa z kawy m.in. wspomaga wydzielanie się żółci, rozszerza drogi żółciowe oraz wypłukuje wraz z żółcią nagromadzone trucizny. W przeciwnym razie oczyszczający się organizm może nie nadążyć z wydalaniem szkodliwych toksyn, złogów czy rozpadającego się guza, czego konsekwencją może być śpiączka wątrobowa, a nawet, jak ostrzega dr Gerson, zagrażające życiu samozatrucie organizmu.

Do przygotowania jednej lewatywy są potrzebne 3 czubate łyżki stołowe kawy mielonej i 1 litr wody. Kawę należy wsypać do gotującej się wody, następnie zamieszać i doprowadzić do wrzenia. Potem odstawić do zaparzenia na 15-20 min. Po przestudzeniu należy przecedzić ją przez płótno. Przygotowany płyn jest gotowy do wykonania lewatywy.

SPRAWDŹ >> LEWATYWA - jak zrobić lewatywę domowym sposobem?

Dieta dr Gersona - co można jeść?

Na liście produktów pożądanych znajdują się

  • warzywa - m.in. szparagi, karczoch, cebula, rukola, pietruszka i korzeń pietruszki, kapusta czerwona, papryka zielona, marchew, ziemniaki, kalafior, rzodkiewka, pomidory, fasolka szparagowa, szczaw zwyczajny, szpinak (tylko ugotowany)
  • zioła - kolendra, koper ogrodowy, koper włoski, majeranek, rozmaryn, szałwia, szafran, tymianek, cząber ogrodowy,
  • owoce - m.in. mango, jabłka, melony, morele, brzoskwinie, gruszki, śliwki, winogrona
  • owoce suszone, np. rodzynki, ale niezawierające związków siarki
  • owsianka
  • brązowy cukier
  • miód
  • chrzan (tarty)
  • czosnek
  • olej lniany (organiczny)
  • brązowy ryż (jeśli nie jest zabroniony przez lekarza)

WAŻNE! Osoby zmagające się z chorobami tkanki łącznej nie powinny spożywać cytrusów i soków na ich bazie. Pozostałe osoby mogą je spożywać. Należy pamiętać, że dozwolony jest tylko jeden sok z cytrusów na dzień.

Okazjonalnie można sięgnąć m.in. po słodkie ziemniaki (raz w tygodniu), banany (1/2 raz w tygodniu), syrop klonowy (klasa B) lub miód (maksymalnie 1-2 łyżki stołowe raz dziennie).

Dieta dr Gersona - czego nie można jeść?

Przede wszystkim należy ograniczyć sól kuchenną, która, zdaniem doktora, jest największym zagrożeniem w nowoczesnej diecie.

Z jadłospisu należy wyeliminować również białka pochodzenia zwierzęcego. Jak przekonuje doktor, mięso zwierząt hodowlanych zawiera antybiotyki, hormony i syntetyczny ulepszacze. Ludzki organizm nie jest w stanie całkowicie strawić tego rodzaju mięsa. A niekompletnie przetrawione, zalega w organizmie, odkładając się w nim w postaci toksyn.

Ponadto z menu należy wykreślić produkty przetworzone, rafinowane, konserwowe (i inne z chemią), a także

  • kawę i herbatę
  • biały cukier i mąkę
  • tłuszcze zwierzęce
  • alkohol
  • owoce morza
  • niektóre owoce, np. awokado, jagody, ananasy
  • niektóre warzywa, np. ogórki, surowy szpinak (dozwolony tylko gotowany)
  • grzyby
  • musztarda
  • kokosy i inne orzechy
  • czekoladę i kakao
  • żółty ser
  • masło
  • słodycze; lody, ciasta i ciastka

Źródło: www.gerson.org