Dieta intuicyjna: czym jest? Zasady diety intuicyjnej

2021-07-12 15:28

Nazywana jest też dietą mindful lub po prostu jedzeniem intuicyjnym. To jeden z najważniejszych trendów żywieniowych ostatnich lat. Jest wybawieniem dla osób zmęczonych nakazami i zakazami, liczeniem kalorii, ciągłym uczuciem głodu, jedzeniem niesmacznych produktów.

dieta intuicyjna
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Dieta intuicyjna: czym jest?
 2. Zasady diety intuicyjnej
 3. Dieta intuicyjna: sprawdzaj, co naprawdę jest dla ciebie korzystne
 4. Dieta intuicyjna: notuj, co jesz
 5. Dieta intuicyjna: próbuj nowych produktów
 6. Dieta intuicyjna: jedz to, co lubisz
 7. Dieta intuicyjna: staraj się jeść zdrowo
 8. Dieta intuicyjna: jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód i nie przejadaj się
 9. Dieta intuicyjna: nie licz kalorii tylko skup się na swoim zdrowiu
 10. Dieta intuicyjna: jedz uważnie i delektuj się smakiem potraw
 11. Dieta intuicyjna: znajdź zamienniki niezdrowych produktów

Dieta intuicyjna: czym jest?

Ten system odżywiania nie został stworzony przez dietetyków, a opiera się na tym, co podpowiada instynkt. W ten sposób odżywiał się człowiek pierwotny, tak też jedzą zwierzęta – nie liczą kalorii, nie myślą o wartościach odżywczych, a mimo to w naturalnych warunkach nie tyją i zachowują zdrowie.

Niestety, obecne czasy nie sprzyjają intuicyjnemu jedzeniu, przez co wielu ludzi zatraciło instynkt podpowiadający, co i ile jeść. Wszechobecna przetworzona żywność, pełna cukru i tłuszczu, uzależnia, przez co uniemożliwia prawidłową ocenę tego, co jest potrzebne organizmowi. Nie pomaga też w tym stres, pośpiech, zabieganie.

Ciągła dieta

Zasady diety intuicyjnej

Zmieniające się zalecenia specjalistów od żywienia i wykluczające się nawzajem diety powodują dalszą dezorientację. Na szczęście przy odrobinie wysiłku można powrócić na „właściwe tory”, wsłuchując się w potrzeby organizmu. Warto, bo taki sposób odżywiania pomaga wrócić do prawidłowej wagi.

Według badań osoby praktykujące intuicyjne jedzenie przestrzegają diety bardziej zrównoważonej niż te, które stosują tradycyjne diety odchudzające.

Zasady diety intuicyjnej są proste:

 1. Sprawdzaj, co naprawdę jest dla ciebie korzystne.
 2. Notuj co jesz.
 3. Próbuj nowych produktów.
 4. Jedz to, co lubisz.
 5. Staraj się jeść zdrowo.
 6. Jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód i nie przejadaj się.
 7. Skup się na swoim zdrowiu i nie licz kalorii.
 8. Jedz uważnie i delektuj się smakiem potraw.
 9. Znajdź zamienniki niezdrowych produktów.

Dieta intuicyjna: sprawdzaj, co naprawdę jest dla ciebie korzystne

Organizm najlepiej wie, czego mu potrzeba. Rygorystyczne stosowanie się do modnych diet nie jest dobre na dłuższą metę. Zamiast tego sprawdzaj, co naprawdę jest dla ciebie korzystne – 3 czy 5 posiłków w ciągu dnia, ciepłe czy zimne potrawy, owsianka czy jajecznica na śniadanie itd.

Dieta intuicyjna: notuj, co jesz

Aby ułatwić sobie zadanie, prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać zjedzone posiłki (również przekąski i napoje) oraz swoje samopoczucie po jedzeniu. Dzięki notatkom zauważysz, że np. po jedzeniu słodyczy masz wzdęcia, a po godzinie od wypicia koktajlu na śniadanie czujesz głód. Dzięki temu możesz wyeliminować to, co ci nie służy.

Dieta intuicyjna: próbuj nowych produktów

Bądź otwarta na nowe doświadczenia kulinarne i próbuj nowych dań i produktów. Trudno poznać prawdziwe potrzeby organizmu, jeśli trzymasz się ograniczonego menu.

Dieta intuicyjna: jedz to, co lubisz

Znajdź ulubione potrawy oraz produkty i na nich oprzyj swoją dietę. Nie zmuszaj się do jedzenia tego, czego nie lubisz, nawet jeśli jest zdrowe. Każdy korzystny dla zdrowia produkt można zastąpić innym, równie dobrym.

Sprawdź, jakie produkty poprawiają humor i dają poczucie szczęścia 

Dieta intuicyjna: staraj się jeść zdrowo

Trzymaj się z daleka od śmieciowego, niezdrowego jedzenia – pełne cukru, tłuszczu i sztucznych dodatków produkty uzależniają i sprawiają, że organizm wciąż nie ma ich dość. Przez to trudno rozpoznać, czego potrzeba organizmowi. Nie kupuj ich ani nie przechowuj ich w domu.

Dieta intuicyjna: jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód i nie przejadaj się

Żelazna zasada: sięgaj po jedzenie tylko wtedy, gdy jesteś głodna. Nie rób tego z nudów, ze stresu albo dlatego, że ktoś cię częstuje. Nie przesadzaj jednak w drugą stronę – nie czekaj, aż z głodu zrobi ci się słabo, poczujesz ból głowy czy mdłości.

Jedz, aż zaspokoisz głód, nie dopuszczając do przejedzenia się.

Dieta intuicyjna: nie licz kalorii tylko skup się na swoim zdrowiu

Zachowaj spokój, nie skupiaj się obsesyjnie na tym, ile musisz stracić kilogramów. Nie licz kalorii – to powoduje stres, kiepski nastrój i może obniżyć samoocenę. Skoncentruj się na zdrowiu, a nie utracie wagi.

Dieta intuicyjna: jedz uważnie i delektuj się smakiem potraw

Jedz z uwagą, smakując potrawy. Są dowody, że świadome jedzenie może pomagać w schudnięciu, utrzymaniu prawidłowej wagi oraz stosowaniu zdrowej diety.

Dieta intuicyjna: znajdź zamienniki niezdrowych produktów

Znajdź zamienniki dla niezdrowych przekąsek, które lubisz. Ciasteczka zastąp truflami z daktyli i orzechów, chipsy ziemniaczane – chipsami z jarmużu.

Nie przejmuj się, jeśli twoja dieta nie będzie perfekcyjna i nie wszystko będzie w 100% zdrowe. Nic się nie stanie, jeśli zjesz od czasu do czasu frytki czy kawałek tortu, jeśli naprawdę masz na to ochotę. Ważne, by nie nie trzymać w domu tuczących przekąsek.

miesięcznik "Zdrowie"

Kochasz niezdrowe jedzenie? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Pytanie 1 z 8
Ile kalorii ma zapiekanka?