Dieta portfolio Davida Jenkinsa skutecznie obniża cholesterol
W walce z wysokim cholesterolem kluczowe znaczenie ma sposób odżywiania. Dieta portfolio opracowana przez prof. Davida Jenkinsa w spektakularny sposób obniża poziom cholesterolu. W diecie Jenkinsa w menu dominują niskoprzetworzone produkty roślinne, płatki owsiane, warzywa i owoce, rośliny strączkowe, produkty sojowe. Sprawdź zasady diety portfolio i przykładowy jadłospis.
Spis treści
Dieta portfolio została opracowana przez prof. Davida Jenkinsa z Uniwersytetu Toronto, kanadyjskiego naukowca, który stworzył pojęcie indeksu glikemicznego. Jest ona oparta głównie na produktach roślinnych, choć w niektórych przypadkach dopuszcza również zwierzęce (ryby, drób, niskotłuszczowe produkty mleczne). Sekretem diety portfolio jest odpowiednie połączenie znanych już składników aktywnie obniżających cholesterol: błonnika rozpuszczalnego, białka sojowego, steroli i stanoli roślinnych. Ważne są ilości: 20 g błonnika rozpuszczalnego (tradycyjna dieta dostarcza ok. 18 g błonnika w ogóle), 15-25 g białka sojowego, ok. 2 g steroli roślinnych.
Dieta portfolio najskuteczniejsza w obniżaniu cholesterolu
Dieta prof. Jenkinsa daje spektakularne efekty w obniżaniu poziomu cholesterolu. Jak pokazało badanie opublikowane w „The Journal of the American Medical Association” (JAMA) z 2003 r., po 4 tygodniach stosowania diety portfolio spadek cholesterolu LDL wynosił ok. 33 proc. w porównaniu z 35 proc. w grupie kontrolnej, która stosowała statyny. Natomiast badanie z 2011 r., opublikowane w tym samym czasopiśmie, potwierdziło, że jest 4,5 razy skuteczniejsza w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL niż dieta niskotłuszczowa zalecana przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Liczne badania dowodzą, że dieta portfolio po 3-4 tygodniach zmniejsza stężenie cholesterolu o 30-40 proc., co jest porównywalne ze stosowaniem leków. Ponadto obniża ciśnienie, zmniejsza stan zapalny organizmu, reguluje poziom cukru, czyli działa silnie kardioprotekcyjnie. Zdarza się, że pacjenci na diecie portfolio – pod obserwacją lekarza – mogą odstawić statyny.
Zalecenia diety portfolio
W diecie portfolio w menu dominują niskoprzetworzone produkty roślinne (grube kasze, płatki owsiane), warzywa i owoce (ale nie soki), rośliny strączkowe, produkty sojowe (2-3 porcje dziennie; porcja to np. szklanka mleka sojowego, jogurt sojowy czy ok. 100 g tofu). Nie należy stosować olejów, ewentualnie w małych ilościach, lepiej zastąpić je pestkami i orzechami będącymi źródłem m.in. steroli roślinnych, które blokują wchłanianie cholesterolu z jelita (jedzone w ilościach zalecanych w diecie mogą obniżyć stężenie cholesterolu o 10-15 proc.).
Sekretem diety portfolio jest odpowiednie połączenie znanych już składników aktywnie obniżających cholesterol: błonnika rozpuszczalnego, białka sojowego, steroli i stanoli roślinnych.
Można jeść niewielkie ilości suszonych owoców, a do koktajli dodawać otręby owsiane. Włączenie do diety produktów zwierzęcych jest zindywidualizowane, bo im więcej ich w diecie, tym jest mniej efektywna. Ale to zależy od celu terapii. Jedne osoby mogą jeść np. porcje ryby raz w tygodniu, inne – nawet codziennie niskotłuszczowy nabiał, a inne – tylko produkty roślinne. Dobrze obrazuje to przykład anonimowego pacjenta Małgorzaty Desmond, specjalisty medycyny żywienia. 33-letni szczupły mężczyzna, który przez lata próbował wszelkich sposobów, by obniżyć poziom cholesterolu, usłyszał od lekarza, że do końca życia będzie musiał przyjmować statyny. W czerwcu zgłosił się na leczenie z poziomem cholesterolu całkowitego 270 mg/ dl, zaś frakcji LDL 195 mg/dl. Po zastosowaniu „portfolio” z porcją indyka raz w tygodniu, w sierpniu poziom cholesterolu całkowitego wynosił 165 mg/dl, a LDL 102 mg/dl.
Dieta portfolio w praktyce - przykładowy jadłospis
Śniadanie: owsianka ze szklanką mleka sojowego z bananem, zielona herbata
Przekąska: porcja owoców, np. winogron
Obiad: zupa warzywna, najlepiej z roślinami strączkowymi, np. grochówka lub fasolowa, z chlebem pełnoziarnistym na bazie owsa, na deser jogurt sojowy fortyfikowany wapniem
Podwieczorek: ok. 30 g (garść) orzechów
Kolacja: łosoś ze słodkimi ziemniakami i innymi warzywami, sałatka jarzynowa z cieciorką, sałatka owocowa z sosem z jogurtu sojowego
Takie menu ze 150-gramową porcją łososia dostarcza 90 mg cholesterolu. Jeśli w diecie są tylko produkty roślinne, cholesterolu nie ma wcale.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"