Dieta przy kamieniach nerkowych. Zasady diety na kamienie nerkowe
Dieta przy kamieniach nerkowych nie jest jednakowa dla wszystkich chorych. Wybór diety przy kamieniach nerkowych zależy od tego, z jakim typem kamicy nerkowej zmaga się chory: szczawianowo-wapniową, moczanową, cystynową czy fosforanowo-wapniową. Jak powinna być skomponowana dieta przy każdym z rodzajów kamicy nerkowej?
Spis treści
- Dieta przy kamicy szczawianowo-wapniowej
- Dieta przy kamicy moczanowej
- Dieta przy kamicy cystynowej
- Dieta przy kamicy fosforanowo-wapniowej
- Dieta przy kamicy struwitowej
Dieta przy kamieniach nerkowych jest układana w zależności od tego, z jakim typem kamicy nerkowej zmaga się chory: szczawianowo-wapniową, moczanową, cystynową czy fosforanowo-wapniową. Wówczas z jadłospisu wyklucza się te produkty, które są przyczyną powstania kamieni, na rzecz tych, które zapobiegają ich tworzeniu się.
Dieta przy kamicy szczawianowo-wapniowej
Osoby, które mają kamienie szczawianowo-wapniowe, powinny wykluczyć z codziennej diety szczaw, szpinak, rabarbar, buraki, botwinkę oraz ziemniaki i rośliny strączkowe. Z jadłospisu powinny wykreślić także herbatę, kawę i czekoladę. Produktami zalecanymi są soki warzywno-owocowe, masło, a także pełne ziarna zbóż. Osoby z kamicą szczawianowo-wapniową nie powinny ograniczać spożycia wapnia, który jest niezbędny do wiązania i wydalania szczawianów. Przy jego niedoborze wzrasta odkładanie się kamieni w układzie moczowym.
Dieta przy kamicy moczanowej
Chorzy zmagający się z kamicą moczanową, powinni unikać produktów bogatych w puryny, które odpowiadają za wzrost stężenia kwasu moczowego w wydalanym moczu. W związki z tym powinny unikać mięsa i produktów mięsnych (w tym sosów, bulionów i galaretek na bazie mięsa), śledzi i sardynek, grzybów, a także roślin strączkowych (groch, fasola, bób), kakao, czekolady, kawy i herbaty. Ponadto chorzy powinni ograniczyć spożycie potraw smażonych, pieczonych i duszonych. W walce z nadmiarem kwasu moczowego pomogą produkty alkilujące mocz (zasadowe) - głównie produkty mleczne, warzywa (zwłaszcza ziemniaki) i cytryny, które nasilają przemianę związków purynowych.
Dieta przy kamicy cystynowej
Przyczyną kamicy cystynowej jest nadmiar aminokwasów w moczu, w związku z tym osoby zmagające się z tym rodzajem kamicy nerkowej, powinny ograniczyć spożycie białka do 1g/kg/dobę. Przy kamicy cystynowej podstawę diety powinny stanowić produkty mleczne i roślinne. Ograniczyć należy mięso i jego przetwory.
Dieta przy kamicy fosforanowo-wapniowej
Przy kamicy fosforanowo-wapniowej do menu powinny zostać włączone produkty o działaniu zakwaszającym: ryby, mięso, miód. Z produktów zbożowych wskazane są pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby i gruboziarniste kasze. Produkty, których spożycie należy ograniczyć, to: jajka, mleko, sery twarogowe, rośliny strączkowe i konserwy rybne. Do produktów, których należy bezwzględnie unikać, zalicza się szpinak, szczaw, rabarbar, botwinę, nasiona roślin strączkowych, mocną herbatę, kawę naturalną, czekoladę, kakao, koncentraty zup i sosów, ostre przyprawy i alkaliczne wody mineralne.
Dieta przy kamicy struwitowej
Osoby zmagające się z kamicą struwitową, inaczej fosforanowo-magnezowo-wapniową, powinny zmniejszyć ilość fosforanów w diecie, a więc ograniczyć spożycie mleka, pokarmów zbożowych gruboziarnistych, orzechów, czekolady, kakao, nasion roślin strączkowych, konserw, mięsa, ryb, podrobów, żółtka jaj, a także serów topionych i dojrzewających. Zaleca się włączyć do diety warzywa zawierające magnez (np. kukurydzę) oraz soki i owoce cytrusowe.
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
Płyny ważne w diecie przy kamicy nerkowej
W każdym typie kamicy nerkowej należy przyjmować duże ilości płynów (nawet 4 litry na dobę), tak, aby ilość oddanego moczu wynosiła około 2 litrów na dobę. Płyny mogą być przyjmowane w postaci wody niegazowanej lub słabej herbaty (z wykluczeniem tych zabronionych w danym typie kamicy). Na rynku dostępne są także specjalne wody mineralne, których składniki dobierane są pod kątem zwalczania kamieni w nerkach.