DRUGIE ŚNIADANIE dla cierpiących na jesienną depresję i ciągłe zmęczenie

2007-05-15 3:57

Szef wymaga od ciebie wysiłku i inicjatywy, a ty zapadasz w sen zimowy? Marzysz, by wreszcie się wyspać i naprawdę już na nic nie masz siły? Podpowiemy ci, jakie drugie śniadanie zabrać do pracy, żeby zwalczyć jesienną depresję i ciągłe zmęczenie.

DRUGIE ŚNIADANIE dla cierpiących na jesienną depresję i ciągłe zmęczenie
Autor: thinkstockphotos.com DRUGIE ŚNIADANIE dla cierpiących na jesienną depresję i ciągłe zmęczenie

Spis treści

  1. Drugie śniadanie: ważna witamina C
  2. Drugie śniadanie - niezbędne paliwo dla mózgu
  3. Drugie śniadanie musi być kolorowe
  4. Witaminy na drugie śniadanie
  5. Żelazne zdrowie

Drugie śniadanie, na które stawia dieta na zimową depresję dostarczy ci energii i sprawi, że zimą nie przytyjesz. Wychodzisz z domu, kiedy jeszcze jest ciemno. Wracasz dawno po zachodzie słońca. Pewnie dlatego dopada cię zimowa depresja i uczucie wiecznego zmęczenia. W pracy urywające się telefony i tysiąc niedokończonych spraw, a ty miotasz się między głodem czekolady a obawą, że wiosną nie wejdziesz w ulubione dżinsy. Pomyśl, jeśli tylko odpowiednio zaplanujesz swoje posiłki, unikniesz dodatkowych pięciu kilo sezonowej chandry i będziesz mieć dużo siły i chęci do pracy.

Drugie śniadanie: ważna witamina C

Wszyscy wiemy, że owoce i warzywa są zdrowe. Jednak polska zimowa dieta jest zazwyczaj w nie uboga. Wiele osób uważa, że najlepiej jeść to, czym natura nas obdarza w naszym kraju. Mamy wtedy gwarancję, że dostarczamy organizmowi najpotrzebniejszych i najlepiej przyswajalnych składników. Jednak kiedy za oknem pada śnieg, a na kiszoną kapustę nie możesz już patrzeć, wybierz pomarańcze. Nie bój się, że wyrosły dzięki tajemniczym związkom chemicznym. To przesądy. Wystarczy pamiętać o jednym: egzotyczne owoce i warzywa trzeba dobrze umyć. Na przykład banany i wszystkie cytrusy wyszorować szczotką z mydłem pod bieżącą wodą. Jednak nie możesz na nich poprzestać.

Drugie śniadanie - niezbędne paliwo dla mózgu

Nie wolno ci zapominać o drugim śniadaniu. Uczucie zmęczenia w pracy często bywa spowodowane spadkiem stężenia glukozy we krwi. Glukozę dostarczamy sobie z jedzeniem. Dlatego tak ważne są regularne posiłki, by te zapasy uzupełniać. Jeśli na dodatek mało pijesz – zmniejsza się objętość krwi, spada ciśnienie, maleje zdolność koncentracji. Czujesz obezwładniające znużenie. Postaraj się mieć zawsze w pracy butelkę wody mineralnej.

Twój osłabiony organizm potrzebuje też wielu składników odżywczych. Mózg pozbawiony glukozy dosłownie głoduje. Dlatego zadbaj, by miał jej pod dostatkiem. Kiedy nie masz już na nic siły, jest ci zimno, a w głowie pusto, zjedz coś słodkiego. Ale tylko w pilnej potrzebie i kiedy nie możesz sobie pozwolić na nic innego. Jeśli starasz się prowadzić zdrowy styl życia, najlepszym rozwiązaniem będzie posiłek nieobfity, ale urozmaicony. Najbardziej praktyczna jest kanapka. Warto wiedzieć, że pieczywo to właśnie źródło glukozy.

Jeśli kanapkę zrobisz z pieczywa pełnoziarnistego albo z pestkami słonecznika, dyni, ziarnem sezamu itp., zapewnisz sobie dodatkowo mnóstwo mikroelementów i witamin z grupy B – niezbędnych dla dobrej kondycji układu nerwowego. W kanapce powinna się znaleźć chuda wędlina (czyli białko), sałata, pomidor, papryka – po pierwsze, dla zaostrzenia smaku, po drugie, jako źródło witamin i wody. Tak skomponowane drugie śniadanie to porcja energii i cennych elementów lepszych niż w tabletce.

Nie zapomnij o deserze w postaci jogurtu, dojrzałego banana. W szufladzie biurka możesz mieć w zapasie awaryjne orzeszki w czekoladzie lub migdały. Do filiżanki kawy dodaj mleka – będzie łagodniejsza dla żołądka. Pamiętaj, zawsze lepiej zjadać małe porcje (mała kanapka, mały jogurt, mały banan). Zbyt obfity posiłek powoduje senność.

Ważne

Kofeina zawarta w kawie działa szybko, ale krótko, a przy zbyt dużych dawkach nasila uczucie zmęczenia. Dwie filiżanki dobrej kawy dziennie to ilość odpowiednia. Można też pić mocną czarną herbatę. Wiele osób uważa, że jest nawet bardziej skuteczna niż kawa. Też nie przesadzajmy jednak z ilością.

Drugie śniadanie musi być kolorowe

Zimą najbardziej doskwiera nam brak światła i szarość. Zadbaj więc też o to, żeby twoje jedzenie było wesołe, kolorowe. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie. “Nakarmisz” w ten sposób oczy. Zrób sobie kanapkę składaną jak hamburger, z której będą wystawały listki sałaty, kawałki pomidora. Do zagryzania przygotuj rzodkiewki lub różnokolorowe paski papryki. Nie zapomnij o owocach. Dobrze ci zrobią winogrona bogate w witaminy A, B i C (ciemne mają więcej żelaza). Wzmacniają, dają dużo energii – zwierają m.in. cukier gronowy, czyli pochodną cukrów glikozę, która jest łatwo przyswajana przez nasz organizm, bo wchodzi w skład osocza krwi.

Witaminy na drugie śniadanie

Tych z grupy B – niezbędnych w procesach przesyłania impulsów we włóknach nerwowych – jest dużo w ciemnym pieczywie, orzechach, pestkach dyni i słonecznika. Poza tym w mięsie, drobiu, łososiu. Warto wiedzieć, że witamina B6 bierze udział w syntezie serotoniny – hormonu działającego przeciwdepresyjnie, zapewniającego nam dobry nastrój. Osoby chorujące na depresję i nerwicę często mają niedobory tej witaminy.

Żelazne zdrowie

Pamiętaj o źródłach żelaza – mięsie, wątróbce. Powinny się znaleźć w codziennej diecie. Jego niedobory mogą nawet być odpowiedzialne za niższy iloraz inteligencji! Wchłanianie żelaza poprawia towarzystwo witaminy C, czyli do mięsnego dania pij np. sok z pomarańczy zamiast herbaty.

miesięcznik "Zdrowie"