Odmładza mózg nawet o 9 miesięcy. Nie bez powodu jest najzdrowszą dietą świata
To, co jemy, ma wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale cały organizm. Dietą możemy wspierać pracę innych narządów takich jak serce, wątroba i mózg. Grupa naukowców wykazała, że zdrowsze wybory żywieniowe, mogą odmłodzić mózg. Co należy dodać do jadłospisu, a z czego zrezygnować?
Subiektywne odczucia dotyczące starzenia są czymś normalnym, dlatego dla wielu ludzi różnica między wiekiem biologicznym a wiekiem chronologicznym okazuje się zaskakująca. Osoba wcale nie musi się czuć staro, ale jej ciało może starzeć się szybciej, niż zakłada. Oznaki starzenia można znaleźć wewnątrz ciała, a jak udowadnia nowe badanie – także w mózgu.
Dzięki niej schudniesz, ale i odmłodzisz mózg
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że dieta może przynosić zaskakująco pozytywne rezultaty dla biologicznego wieku mózgu. Bogaty w świeże warzywa, owoce morze, produkty pełnoziarniste, a ubogi w żywność przetworzoną jadłospis, może spowolnić starzenie się mózgu. Ta zmiana okazuje się jedną z najprostszych opcji poprawy kondycji ciała, niezależnie od wieku.
Eksperci zbadali mózgi 102 uczestników większego badania klinicznego prowadzonego w jednym miejscu pracy. Dwukrotnie wykonali im skany mózgu oraz bardziej szczegółowe testy oceniające pracę wątroby, poziom cholesterolu itp., przed rozpoczęciem analiz i po 18 miesiącach.
Podzieleni na grupy uczestnicy stosowali jedną z trzech diet:
- śródziemnomorską z dużą ilością ryb, orzechów, mięsa z kurczaka zamiast czerwonego mięsa;
- śródziemnomorską z dodatkami takimi jak zielona herbata;
- opartą na zasadach zdrowego żywienia.
Naukowcy odkryli, że utrata 1 proc. masy ciała po zmianie diety na zdrowszą, odmładza mózg uczestników prawie o 9 miesięcy w porównaniu z ich wiekiem chronologicznym. Średnio ochotnicy tracili na wadze ok. 2,3 kg w trakcie stosowanych diet i zauważono u nich niższy poziom tłuszczu w wątrobie i poprawę wyników profilu lipidowego.
Mózg nadal jest narządem kryjącym w sobie wiele zagadek, które naukowcy na całym świecie próbują rozwiązać. Niedawno opublikowane badania wykazały, że dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na pamięć u osób starszych.
- Nasze badanie podkreśla znaczenie zdrowego stylu życia, w tym mniejszego spożycia przetworzonej żywności, słodyczy i napojów, dla utrzymania zdrowia mózgu – zaznaczył główny autor analiz i neurobiolog Gidon Levakov z Ben-Gurion University of the Negev w Izraelu.
Badanie ma kilka ograniczeń. Jednym z nich jest fakt, że większość uczestników to mężczyźni, którzy wypełniali ankiety online o swoich nawykach związanych z żywieniem i stylem życia, co sugeruje, że dane mogą być wypaczone o informacje, które zdecydowali się zgłosić albo o których pamiętali.
Jak zacząć dietę śródziemnomorską?
Dieta śródziemnomorską najlepiej zacząć od ograniczenia spożywania przetworzonej żywności i zastąpienia jej lepszymi wyborami żywieniowymi. Ten sposób odżywiania kładzie nacisk na konkretne produkty spożywcze takie jak świeże owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, źródła zdrowych tłuszczów. Głównym źródłem białka w diecie śródziemnomorskiej są ryby oraz owoce morza zamiast czerwonego mięsa.
Dzięki diecie śródziemnomorskiej można uzyskać wiele zdrowotnych korzyści, do których należy m.in. obniżenie poziomu cholesterolu, zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, a także choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.