Oliwa z oliwek dobra dla każdego? Naukowcy mają złe wiadomości
Oliwa z oliwek przez jednych jest uwielbiana, a przez innych cóż... nie za bardzo. Zespół badaczy przyjrzał się bliżej temu olejowi. Z badań wynika, że może mieć on nieoczekiwany wpływ na nasze zdrowie.
Nie od dziś wiadomo, że wprowadzenie do diety różnorodnych orzechów, owoców i warzyw w delikatnym dressingu, jest świetnym sposobem na obniżenie poziomu tłuszczu o osób z chorobami serca.
Oliwa z oliwek nie jest dobra dla każdego? Nowe badania
Okazuje się jednak, że dla niektórych nawet polanie oliwą z oliwek extra virgin może się wiązać ze stwarzaniem zagrożenia dla zdrowego trybu życia. Zespół badaczy z University of Florida i Narodowego Instytutu Cukrzycy, Układu Pokarmowego i Chorób Nerek skupił się na korzyściach diety roślinnej u osób narażonych na ryzyko rozwoju miażdżycowej choroby układu krążenia.
Popularność zyskują na przykład dieta wegańska i dieta śródziemnomorska. To właśnie one wychwalają najbardziej zalety oliwy z oliwek extra virgin, jako środek, który pozwoli nam przestać się martwić cholesterolem.
Dieta śródziemnomorska zawiera również tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Jak twierdzą badacze, po dodaniu zalecanej ilości oliwy z oliwek, może sprawiać, że tłuszcze będą stanowić niemal połowę dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu.
Z badań ekspery otrzymali jednak dość sprzeczne wyniki. Dotyczyły one korzyści płynących ze stosowania różnych składników diety śródziemnomorskich. Dowodów na to czy oliwa z oliwek w połączeniu z dietą roślinną o niskiej zawartości tłuszczu i opartą na pełnowartościowych produktach rzeczywiście przynosi korzyści osobom z grupy ryzyka chorób serca, jest niewiele.
W celu zbadania tej kwestii, naukowcy zrekrutowali 40 osób dorosłych w wieku od 18 do 79 lat. SPędzili oni łącznie osiem tygodni na starannie opracowanej diecie wegańskiej. W ciągu czterech z nich dostawali oni cztery łyżeczki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia dodatkowo każdego dnia. Przez drugie cztery tygodnie, byli oni na wersji diety z niską zawartością oliwy z oliwek.
Co wyszło z wyników badań? Obie diety wykazywały poprawę
Okazuje się, że obie te diety doprowadziły do poprawy profili kardiometabolicznych, w których skład wchodzi: cholesterol, cukier we krwi i stan zapalny. Co ciekawe, dieta miała wpływ na to, jak zmieniały się poziomu cholesterolu w porównaniu z poziomem wyjściowym na samym początku badania.
Dieta, w której spożywana była większa ilość oliwy z oliwek, a następnie przejście na posiłki z niewielka jej ilością, spowodowało obniżenie "złego" cholesterolu.
Kiedy natomiast dodawało się oliwę, po dłuższym czasie jej niestosowania lub stosowania niewielkiej ilości, wydaje się, że utrudniało to redukcję cholesterolu LDL.
Badacze są zdania, że niewielkie ilości tłuszczów nasyconych zawarte w oliwie z oliwek extra virgin mogą mieć wpływ na przetwarzanie LDL przez wątrobę. Powodują tym samym wzrost ich stężenia we krwi, co może zwiększyć ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.
Rozważanie optymalnych źródeł tłuszczów w diecie, a także ilości oliwy z oliwek extra vergine w ramach diety wegańskiej obniżającej ryzyko może się różnić w zależności od kontekstu dietetycznego i poziomu ryzyka
- podkreślili naukowcy.