Oprzyj się zachciankom żywieniowym. W ten sposób możesz jeść zdrowiej
Zachcianki żywieniowe są częstym powodem przerwania diety. Choć wielu z nas naprawdę próbuje jeść zdrowo, to czasami pokusa jest zbyt duża, by się jej oprzeć. Prawda? Cóż, warto wtedy wypróbować jeden ze sposobów, by trzymać się zdrowego odżywiania.
O tym jak ważne jest zdrowe odżywianie wiadomo nie od dziś. Zresztą coraz więcej osób stara się jeść więcej owoców i warzyw a mniej żywności przetworzonej. Niestety, trzymanie się swoich celów nie zawsze jest proste.
W końcu każdy z nas wie, jak przyjemne może być zjedzenie czegoś tłustego czy bogatego w cukier. Te potrawy aktywują bowiem w mózgu "system nagrody", w szczególności jeśli jemy je rzadko.
Czym jest zachcianka pokarmowa? Jesteśmy bombardowani z każdej strony
Ale czym tak naprawdę są takie zachcianki pokarmowe? Zazwyczaj są ukierunkowane na konkretny produkt spożywczy. Od dziecka jesteśmy nakierowywani na to, by jeść to, co smakuje, wygląda i pachnie dobrze.
Jeśli wiec jesteśmy bombardowani reklamami i zapachami to będziemy mieli ochotę na nie zawsze zdrowe rzeczy.
Są to poniekąd wskazówki wywołujące reakcję fizyczną, na przykład zwiększając produkcję śliny i aktywność żołądka. Są one stosunkowo automatyczne i ciężkie do opanowania.
Również nasza historia żywieniowa i genetyka mogą utrudniać tłumienie zachcianek. Te "wskazówki" dotyczące jedzenia są na tyle silne, że mogą skłonić nas do jego poszukiwania, nawet bez silnej potrzeby jego zjedzenia.
Jak oprzeć się zachciankom? Kilka prostych porad
Niestety, zazwyczaj nie mamy dużej kontroli nas wskazówkami w naszym otoczeniu, a co za tym idzie również nad zachciankami, które one wyzwalają. Można jednak próbować kontrolować sytuację, w której dokonujemy wyborów żywieniowych.
Jednym z nich jest zrozumienie tego, na co mamy ochot i znalezienie zdrowszego sposoby na zaspokojenie zachcianki. Przykładem może być wybór lekko słonych orzechów zamiast paczki chipsów albo owoców zamiast batonika.
Powinniśmy również uważać na robienie zakupów "na głodniaka". Powinniśmy wcześniej przygotować listę zakupów i jak najbardziej się jej trzymać. Niektóre sklepy oferują usługę "kliknij i odbierz" lub dostawy. Pomoże nam to uniknąć reklam i zakupów pod wpływem impulsu.
Dobrze również trzymać w domu łatwodostępne owoce i warzywa oraz inne produkty bogate w składniki odżywcze i błonnik, jak na przykład jogurty czy orzechy, a pozbyć się produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i soli.
Jeśli jednak nie idą się nam spełnić swoich żywieniowych celów nie powinniśmy się obwiniać. Lepiej po prostu uczyć się na błędach i próbować dalej.