Potrawy wielkanocne dla cukrzyka. O czym musi pamiętać diabetyk?
Zanim zaczniemy przygotowania do Wielkanocy, konieczne jest ustalenie odpowiedniej diety z lekarzem. Indywidualne ustalenie jadłospisu dla każdego cukrzyka pomoże w doborze maksymalnej gamy wielkanocnych możliwości kulinarnych. Dzięki takiej konsultacji można uzyskać pozwolenie na kieliszek wina lub kawałek słodkiego ciasta.
Spis treści
- Dieta dla cukrzyka: czego unikać?
- Wielkanocną dietę ustal z lekarzem
- Dieta dla cukrzyka: poświęć więcej czasu na przygotowanie posiłków
- Co dodać do wielkanocnych ciast dla cukrzyków
- Pamiętaj cukrzyku! Na bogato nie znaczy tłusto!
Dieta przy cukrzycy typu II ma bardzo wiele wspólnego ze zdrową dietą każdego, kto dba o swoje samopoczucie. Wielkanocna dieta cukrzycowa może złagodzić niektóre z codziennych restrykcji, pod warunkiem, że mały kawałek słodkiej babki zjemy po pełnowartościowym obiedzie, a wódki nie wypijemy przed posiłkiem.
Dieta dla cukrzyka: czego unikać?
Każdy wie, że diabetyk powinien wystrzegać się słodyczy. Ale wiadomo także, że cukier znajduje się nie tylko w czekoladzie, ale i w owocach, napojach czy dżemach. Wystrzegać się powinno też tłustych potraw. Z napojów wykluczony powinien zostać alkohol (w wyjątkowych sytuacjach lekarze pozwalają na wypicie lampki wina czy kieliszka wódki, ale to zależy już od ograniczeń dostosowywanych indywidualnie).
Praktycznie zakazane jest pełnotłuszczowe mleko, śmietana, sery żółte i pleśniowe. Dopuszcza się te produkty w wersji light, jednak w rozsądnych ilościach. Przy cukrzycy konieczna jest rezygnacja z potraw smażonych i takich dodatków jak majonez czy musztarda. Warzywa i owoce zaleca się jeść na surowo. Gotowane dłużej niż kilka minut mogą poważnie zaszkodzić.
Wielkanocną dietę ustal z lekarzem
Tylko specjalista może określić, jakie produkty muszą być wyeliminowane z diety, a które powinny zostać ograniczone. Odpowiednio dobrana dieta, nawet ta zawierająca takie produkty jak niskotłuszczowe sery, chude wędliny, warzywa faszerowane chudą wołowiną, gotowane jajka, zupy warzywne, barszcze i delikatne sosy na bazie jogurtu dostarczą organizmowi potrzebnej energii i będą doskonałym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego.
Dieta dla cukrzyka: poświęć więcej czasu na przygotowanie posiłków
W okresie świątecznym więcej czasu możemy poświęcić na przygotowanie posiłków i ich jedzenie. Nie wolno ograniczać się do spożywania 2-3 posiłków w ciągu dnia. Wielkanoc to dobry czas, żeby jeść powoli i częściej. Chorym na cukrzycę typu II zaleca się jedzenie 7-9 niewielkich posiłków dziennie.
Co dodać do wielkanocnych ciast dla cukrzyków
Do przepisów zamiast cukru można dodać syntetyczny słodzik. Bakalie, które może jeść cukrzyk to orzechy. Bezcukrowe ciasta ozdabiamy czekoladą, która zawiera 99% kakao,a przy ubijaniu śmietany jako stabilizator niech posłuży żelatyna zamiast specjalnych ŚmietanFixów.
Pamiętaj cukrzyku! Na bogato nie znaczy tłusto!
Stereotypowe bogate święta wręcz ociekają tłuszczem i cukrem. Nic bardziej mylnego. Na sklepowych półkach to produkty niskotłuszczowe, chude wędliny, dobre ryby są najdroższe. I to one powinny być synonimem świątecznego bogactwa. Całe szczęście Wielkanoc to czas, kiedy można sobie pozwolić na zakup najdroższych produktów.