Zamiast gotowanych, postaw na surowe. Nowe badanie ukazuje kolejne zalety tej diety
To już kolejne dowody na to, że diety roślinne w dłuższej perspektywie są świetne dla naszego zdrowia. Tym razem naukowcy spojrzeli na nie w kontekście utraty wagi i zapobiegania chorobom serca. Co udało się im ustalić?
Diety roślinne mają dużo zwolenników, jak i przeciwników. Jednak naukowcy przedstawiają coraz to więcej dowodów na to, że w dłuższej perspektywie są one korzystniejsze dla naszego zdrowia.
Czy dieta wegetariańska pomoże nam stracić wagę? Naukowcy odpowiadają
Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić, jak diety roślinne wpływają na utratę wagi i czy wiążą się z niższym, czy wyższym ryzykiem wystąpienia choroby serca. A na tym nie koniec. Według badaczki medycznej Yani Xu ze Szpitala Qilu Uniwersytetu Shandong i jej współpracowników, spożywanie surowych warzyw może odgrywać dużą rolę w tych wynikach.
W swoim artykule podkreślili, że otyłość i związane z nią powikłania nie tylko zwiększają zachorowalność i śmiertelność, ale także obniżają jakość życia. Osoby chcące więc kontrolować jakość swojej diety, by zapobiegać chorobom metabolicznym i je leczyć, powinny rozważyć ją jako realną opcję.
Badania wykazują bowiem, że dieta zarówno wegetariańska, jak i wegańska są silnie połączone ze zmniejszonym ryzykiem poważnych chorób. Zaczynając od niższego poziomu cholesterolu, idąc przez zdrowie serca, mózgu, jelit i układu odpornościowego, na dłuższej żywotności kończąc.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy już teraz od razu całkowicie rezygnować ze spożycia mięsa. Wyniki sugerują nam natomiast, że ograniczenie jego spożycia może bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.
Naukowcy sprawdzili powiązania. Surowe działa najlepiej?
Xu wraz ze swoim zespołem przeszukali wcześniejszą literaturę naukową. Udało im się znaleźć, aż 24 badania sprawdzające związek pomiędzy utratą wagi a dietami roślinnymi. Połączone z tych badań dane dostarczyły im szczegółowych informacji na temat ponad 2 tysięcy osób w wieku od 18 do 82 lat. Okres trwania badanych diet wahał się natomiast od 2 do 96 tygodni.
Dzięki przeglądowi udało im się ustalić, że pozytywne skutki diet roślinnych rosną wraz z czasem. Jak tłumaczą, osoby na ściśle wegańskich dietach straciły najwięcej wagi, jednak nie było to znacząco więcej niż w przypadku uczestników na diecie wegetariańskiej.
Badania, w których uwzględniono największe spożycie surowych warzyw, wykazały jednak najsilniejszy związek z niższym ryzykiem otyłości i problemów z sercem - stwierdzają naukowcy.
Druga analiza. Wyniki mogą zaskakiwać
Naukowcy postanowili więc przeprowadzić drugą analizę opartą na randomizacji mendlowskiej. Jest to podejście statystyczne i genetyczne stosowane w badaniach do oceny związków przyczynowych między narażeniem a wynikiem.
Na tej podstawie udało im się ustalić, że spożycie większej ilości surowych warzyw miało większy wpływ na utratę wagi niż czynniki genetyczne.
Podkreślamy jednak, że nie choć dieta oparta na surowych warzywach może wpłynąć na poprawę naszego zdrowia, może również prowadzić do szeregu problemów. Diety wegetariańskie mogą bowiem prowadzić do niedoboru składników odżywczych, jeśli nie są odpowiednio zaplanowane.