20 kg w 4 miesiące. Tak się odchudzał znany polski lekarz
Wideo, na którym lekarz rodzinny Michał Domaszewski wyjawia, w jaki sposób schudł i przeszedł metamorfozę od kluchowatego młodzieńca do przystojniaka uwielbianego przez pacjentki, od miesięcy cieszy się sporą popularnością w sieci. Nie zmienia tego nawet fakt, że doktor wyraźnie podkreśla, iż jego metoda nie jest optymalna dla każdego. Dlaczego?
Doktora Michała wielu pacjentów kojarzy z sieci. Lekarz znany z niekonwencjonalnego poczucia humoru często pojawia się w mediach. W zabawny sposób edukuje, prowokuje i zachęca do myślenia w programach telewizyjnych, na kanale YouTube, Instagramie, a ostatnio nawet z TikToku. zarazem to nie celebryta bawiący się w doktora. Na co dzień Michał Domaszewski przyjmuje pacjentów jako lekarz rodzinny w ramach NFZ.
103 kg, 20 lat i wzrost przeciętnego mężczyzny
Michał Domaszewski nie kryje, że jako dwudziestolatek ważył już ponad 100 kg przy przeciętnym wzroście mężczyzny. Zbliżał się do 30. urodzin, gdy postanowił wreszcie zrobić z tym porządek. To nie było łatwe zadanie.
Wybrana dieta zapewniająca deficyt kaloryczny - to była dieta ok. 1800 kcal - pozwoliła lekarzowi schudnąć 20 kg w cztery miesiące. sama jednak by nie wystarczyła, żeby osiągnąć sukces.
Odchudzanie - ważna wygoda i konsekwentna dieta
Michał Domaszewski przyznaje, że korzystał z gotowych zestawów, przygotowywanych przez wyspecjalizowaną firmę, które zawierały mniej więcej tyle kalorii.
Spożywał niewielkie porcje, ok. cztery-pięć posiłków dziennie. Starał się nie jeść rzeczy smażonych i tłustych - zrezygnował z sera żółtego, pizzy, słodyczy, piwa i innych alkoholi.
Utrata kilogramów i aktywność fizyczna
Michał Domaszewski intensywnie trenował, cztery-pięć razy w tygodniu. Postawił przede wszystkim na treningi aerobowe, czyli tlenowe, zakładające długi wysiłek w umiarkowanym tempie. Wskazane konkretne ćwiczenia fizyczne to przysiady, pompki, pajacyki.
Raz w tygodniu robił wyjątek od diety i pozwalał sobie na dietetyczne grzeszki:
- Na przykład jadłem całą tabliczkę czekolady i zagryzałem pizzą, no może w odwrotnej kolejności - żartuje na filmiku.
Uwaga, utrata wagi rozpoczęła się dopiero w drugim miesiącu pracy nad sobą i to było bardzo frustrujące. Wiele osób zapewne, nie widząc efektu tyle czasu, poddaje się.
- Kiedy jednak się tego spodziewamy, rozumiemy, że tak właśnie może być, jest zapewne łatwiej. Dlatego niewątpliwie walkę o zdrową szczupłą sylwetkę warto prowadzić ze wsparciem, kimś, kto stworzy odpowiedni, bezpieczny plan, rozwieje wątpliwości, skoryguje coś, zmotywuje - podkreśla lekarz.
Odchudzanie i indywidualna droga
Nadwaga i otyłość to problemy, z którymi zmaga się cały świat, a odchudzanie jest procesem złożonym, zależnym od wielu czynników. Nie ma jednego, skutecznego programu dla wszystkich osób, które za dużo ważą.
- Każdy ma swoją indywidualną drogę i powinien skorzystać z pomocy profesjonalistów przy układaniu diety oraz trybu ćwiczeń - tłumaczył Michał Domaszewski na nagraniu dostępnym na YouTube.
Lekarz przyznał, że wielu jego pacjentom pomagają dostępne zastrzyki z glutydami, jak potocznie nazywane są nowoczesne leki stosowane w celu redukcji masy u osób z otyłością lub powikłaną nadwagą. Gdy Michał Domaszewski sam się odchudzał, nie było jeszcze tych preparatów. Teraz może być lżej, ale bez zmiany stylu życia żadne leki nie pomogą.
Czytaj także: Hit na odchudzanie już w Polsce. Tylko dla osób z grubymi portfelami