Apoloniusz Tajner schudł dzięki dwóm prostym zasadom. Pozbył się 20 kg

2024-02-07 14:16

Apoloniusz Tajner przez wiele lat był kojarzony wyłącznie ze skokami narciarskimi, ponieważ to on trenował Adama Małysza, który swoimi osiągnięciami podbił serca Polaków. Z biegiem lat jego kariera nabierała tempa, ale waga stała w miejscu. Dziś Tajner jest posłem, a jak sam zaznacza, swoją przemianę w dużej mierze zawdzięcza małżonce.

Apoloniusz Tajner schudł dzięki 2 prostym zasadom. Pozbył się 20 kg i wyprzystojniałApoloniusz Tajner schudł dzięki 2 prostym zasadom. Pozbył się 20 kg i wyprzystojniał
Autor: Fot. Screen youtube.com/TVP Sport, instagram.com/apoloniusz.tajner

W ubiegłym roku Apoloniusz Tajner wystartował w wyborach z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu bielskim i tak uzyskał mandat posła X kadencji. Jednak zanim został politykiem, już wcześniej można było zauważyć, jak bardzo się zmienił. Okazuje się, że zmiana prostych nawyków pomogła mu pozbyć się nieco ponad 20 kilogramów.

Rozmowa z Apoloniuszem Tajnerem

Jak schudł Apoloniusz Tajner? Wystarczyły 2 zmiany

Trener skoczków narciarskich zapisał się w pamięci Polaków jako znany i ceniony fachowiec. Jego wiedza i talent Adama Małysza sprawiły, że zakochaliśmy się w tej dyscyplinie, a Apoloniusz Tajner stał się rozpoznawalną marką w świecie sportu. 

Wcześniej jednak wyglądał inaczej niż obecnie. W rozmowie z “Super Expressem” wyznał, że za przemianą stoi jego żona. Od 2019 roku tworzy szczęśliwy związek z Izabelą Podolec. Młodsza partnerka zmotywowała go do zmian, przez co dziś waży znacznie mniej.

- Przed 7 laty wprowadziłem dwie zasady. Jest to bardzo duża praca mojej żony. Całkowicie rzuciłem alkohol. Nie to, żebym jakoś nadmiernie z niego korzystał, ale całkowicie zaprzestałem pić alkohol. Zmieniłem też tryb odżywiania. Praktycznie zrezygnowałem z mięsa, chociaż jak mam ochotę, to jem, ale generalnie dużo warzyw - wyjaśnił Apoloniusz Tajner.

Były trener wyznał także, że zdecydował się na Intermitten Fasting (dietę IF), czyli zastosowanie postu przerywanego. Choć jest kilka wariantów, to Tajner wybrał wersję 16:8. Oznacza to, że przez osiem godzin pozwala sobie na jedzenie, a pozostałe 16 przeznacza na to, by układ trawienny odpoczął i nie był obciążany dodatkowymi porcjami. 

Tajner schudł ponad 20 kg. Polityk nie jada mięsa

Kiedyś trener, dzisiaj poseł, Apoloniusz Tajner w tym roku skończy 70 lat. Patrząc jednak na jego sylwetkę, styl i twarz, aż ciężko uwierzyć, że jest starszy od żony o 36 lat. Metamorfoza zdecydowanie odmieniła jego wizerunek. Co więcej, pokazuje, że nie trzeba ogromnych wyrzeczeń, aby zrzucić sporo zbędnych kilogramów.

Okazuje się, że Apoloniusz Tajner schudł w sumie 21 kilogramów dzięki dwóm prostym zasadom. Pozbył się alkoholu i ograniczył jedzenie mięsa do minimum oraz zastosował post przerywany, dzięki czemu organizm ma więcej czasu na trawienie. Oczywiście nie wolno zapominać o tym, że do codziennego menu dodał więcej warzyw, niż to miało miejsce do tej pory.

Tak zmodyfikowane nawyki pozwoliły politykowi pozbyć się nadwagi i zbudować na nowo swój wizerunek. Niemniej, choć rezygnacja z alkoholu to zdecydowanie zdrowy pomysł, który przysłuży się każdemu, to w kwestii diety eliminacyjnej obejmującej mięso warto zatrzymać się na moment.

Prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia, wskazuje, że mięso zawiera także niezdrowe składniki. Chodzi głównie o nasycone kwasy tłuszczowe czy cholesterol. Co więcej, dieta bogata w czerwone mięso zwiększa ryzyko występowania chorób takich jak:

- Z metaanalizy 9 badań prospektywnych z udziałem 1 330 352 osób wynika, iż wysokie spożycie mięsa w porównaniu z niskim, wiąże się ze wzrostem ryzyka zgonu o 10% dla mięsa nieprzetworzonego, o 23% dla mięsa przetworzonego i o 29% dla mięsa ogółem - wyjaśnia prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek.

Ekspertka zaznacza jednak, że w mięsie znajdziemy też wiele pozytywnych składników odżywczych. To ono jest bogatym źródłem białka, a także żelaza, cynku, fosforu, czy miedzi i magnezu. Spożywając je, dostarczamy do organizmu niezbędną dla zdrowia witaminę B12. Ta z kolei nie tylko wpływa na regulację sebum i kondycję skóry, ale przede wszystkim jest wyjątkowo istotna dla układu nerwowego.

Dlatego tak ważne jest to, by decydując się na wyeliminowanie mięsa z menu skonsultować się z dietetykiem. To on dobierze odpowiednie składniki diety tak, aby uzupełnić ewentualne niedobory wynikające z rezygnacji z mięsa. Ważne jest również to by na bieżąco wykonywać badania krwi i konsultować je zarówno z lekarzem jak i dietetykiem. Może się okazać, że zmiana diety nie do końca dobrze wpływa na organizm i konieczna jest modyfikacja codziennego menu.