Chcesz pozbyć się 5 kg bez efektu jojo? Te rady dietetyków warto wziąć sobie do serca

2023-07-17 15:30

Nie ma jednej uniwersalnej diety, która wspomagałyby organizm w walce z nadprogramowymi kilogramami. Często jest też tak, że liczne próby odchudzania kończą się zniechęceniem. Występuje wówczas efekt jojo, który powoduje ponowny wzrost masy ciała. Dietetycy Mayo Clinic radzą jak, tego uniknąć i jak odchudzać się z głową.

Chcesz pozbyć się 5 kg bez efektu jojo? Te rady dietetyków warto wziąć sobie do serca
Autor: Getty Images Chcesz pozbyć się 5 kg bez efektu jojo? Te rady dietetyków warto wziąć sobie do serca

Zrzucenie niezbędnych kilogramów, a później pojawienie się efektu jojo potrafi zniechęcić niejedną osobę. Co zrobić, by do tego nie dopuścić? Głos w tej sprawie zabrali dietetycy ze znanej na całym świecie kliniki Mayo Clinic ze Stanów Zjednoczonych. Na wstępie podkreślili, że aby odchudzać się z głową, należy zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe i właściwą dawkę ruchu.

Zdrowe odchudzanie powinno polegać na indywidualnym doborze deficytu kalorycznego, wprowadzeniu odpowiednio zbilansowanej diety i dopasowaniu zestawu ćwiczeń do predyspozycji. W ustalaniu strategii żywieniowej warto wziąć pod uwagę zalecenia lekarza i dietetyka. Pomogą one w doborze najlepiej diety, a także opracowaniu planu treningowego.

Zrównoważona i zdrowa dieta to klucz odchudzania

W opinii ekspertów z Mayo Clinic szybka utrata zbędnych kilogramów może być bezpieczna pod warunkiem, że przebiegała zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Jak zaznaczyli, na początku odchudzania można zacząć stosować – pod okiem specjalisy - dietę niskokaloryczną lub wdrożyć nowy, zdrowy plan żywieniowy polegający na wprowadzeniu długoterminowych zmian w stylu życia oraz wypracowaniu dobrych nawyków. – Zmiana zachowania jest niezbędna i może mieć największy wpływ na proces odchudzania – dodali.

Zdaniem amerykańskich dietetyków zdrowy i skuteczny plan żywieniowy powinien być zawsze elastyczny oraz dopasowany do danej osoby. W jadłospisie nie może zabraknąć bogatych w składniki odżywcze produktów spożywczych, m.in. warzyw, owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, orzechów i nasion czy produktów pełnoziarnistych.

W diecie warto też uwzględniać krótkoterminowe odstępstwa od przyjętych reguł. Chodzi o to, by od czasu do czasu zjeść to, na co mamy akurat ochotę. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu i sięganie po produkty, będące wyłącznie "pustymi kaloriami", nie sprzyjają odchudzaniu. Warto przerzucić się na zdrowe przekąski, które naprawdę potrafią zaskoczyć smakiem.

Menu powinno składać się ze zbilansowanych posiłków, które dostarczają odpowiednią ilość wartości odżywczych i kalorii. Najlepiej też włączyć zdrowe produkty, za którymi po prostu przepadamy.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Aktywność fizyczna w odchudzaniu

Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe to podstawa w odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że oprócz diety istotne znaczenie ma również aktywność fizyczna. Wysiłek wspiera walkę z kilogramami, a także pomaga w utrzymaniu osiągniętej wagi – bez wcześniej wspomnianego efektu jojo.

Najlepsza dieta odchudzająca to ta, która jest prawidłowo zbilansowana pod względem odżywczym, zrównoważona i elastyczna. Co ważne, dzięki, której można wypracować zdrowe nawyki na stałe. Jak podkreślili dietetycy Mayo Clinic, do świetnych wzorców żywieniowych zalicza się dietę śródziemnomorską oraz dietę DASH.