Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Zastosuj 5 prostych wskazówek

2022-11-17 13:49

Utrata wagi czy zmiana diety dla wielu z nas może stanowić wyzwanie. Kojarzy się to najczęściej z szeregiem wyrzeczeń, a świadomość tego już na starcie sprawia, że rezygnujemy z własnych celów. Okazuje się, że wcale nie trzeba sobie odmawiać ulubionych posiłków, aby zdrowo zrzucać kilogramy. Wystarczy na co dzień stosować tych 5 prostych wskazówek.

Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Zastosuj 5 prostych wskazówek
Autor: Getty Images Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Zastosuj 5 prostych wskazówek

Zdrowy tryb życia, utrata kilogramów czy zmiana nawyków żywieniowych mogą wydawać się przeszkodami nie do pokonania. Większość znanych metod odchudzania rzeczywiście wymaga wyrzeczeń i zmian stylu życia, przez co bardzo szybko z nich rezygnujemy. Mamy dobrą wiadomość - osiągnięcie celów związanych z utratą wagi nie musi być skomplikowane ani trudne.

W formie 24: jak schudnąć po 30-tce?

Tempo życia nie pomaga

Nasze codzienne życie wypełnione jest mnóstwem zadań. Mamy niewiele czasu aby zatroszczyć się o siebie, nie wspominając już o gotowaniu zdrowych potraw czy o przygotowaniu listy zdrowych produktów do kupienia. To tylko sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości, ponieważ coraz częściej sięgamy po szybkie i niezdrowe przekąski.

Kształtują się przez to złe nawyki żywieniowe, które w połączeniu z siedzącym trybem życia i stresem powodują, że trudno jest znaleźć mobilizację do tego, aby o siebie zadbać.

Czytaj też: Zdrowe przekąski - co jeść między posiłkami?

Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Spróbuj tych 5 sposobów

Eksperci ds. zdrowia uspokajają - nie musisz spędzać niezliczonych godzin na siłowni ani skrupulatnie liczyć kalorii, aby schudnąć. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest ustanowienie solidnych nawyków, których przestrzeganie przybliży cię do osiągnięcia wymarzonego celu.

1. Nawodnienie organizmu

Człowiek składa się w ok. 70 proc. z wody. Systematyczne nawadnianie organizmu jest podstawą do utraty wagi. Wiele popularnych napojów, takich jak latte, napoje gazowane i wino, jest źródłem pustych kalorii, które powodują, że tyjemy. Dlatego warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ograniczając jednocześnie ilości słodkich napojów.

„Nawodnienie jest kluczowym elementem przyspieszającym metabolizm i sprzyjającym utracie wagi. (...) Jeśli nie masz pewności, czy pijesz wystarczającą ilość wody, skorzystaj z aplikacji, która będzie monitorować jej spożycie” - mówi dietetyczka Mandy Enright w rozmowie z EatThis.

2. Mniej siedź, więcej się ruszaj

Regularny ruch w ciągu dnia ma kluczowe znaczenie dla zapotrzebowania organizmu na energię i przyspieszenia metabolizmu. Jeśli masz mało czasu w ciągu dnia, spróbuj wybrać windę zamiast schodów lub wysiądź z autobusu jeden przystanek wcześniej. Ważne są także przerwy w wykonywaniu pracy siedzącej. Odejdź co godzinę od biurka, wyprostuj kręgosłup, a jeśli masz taką możliwość - zrób kilka prostych ćwiczeń. Jeśli lubisz sport, nie rezygnuj z codziennych aktywności - biegaj, pływaj na basenie lub udaj się na siłownię.

„Włączenie ćwiczeń siłowych, które budują mięśnie, sprawia, że ​​​​twoje ciało jest bardziej aktywne metabolicznie i wydajniej wykorzystuje energię, nawet gdy jesteś w stanie spoczynku (...) konsekwentny, codzienny ruch poprawia nastrój i pozwala lepiej radzić sobie ze stresem — to dwa niedoceniane czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoją wagę" - wyjaśnia dietetyczka.

3. Gotuj w domu

"Gotowanie posiłków w domu może automatycznie zmniejszyć spożycie kalorii, ponieważ masz większą kontrolę nad składnikami i wielkością porcji” – wyjaśnia Enright. „Gotowanie w domu może również pomóc w zwiększeniu spożycia owoców i warzyw, co wiąże się ze zdrowszą wagą i lepszym ogólnym zdrowiem” - dodaje.

Jeśli nie lubisz gotować w domu lub masz mało czasu, zastosuj metodę małych kroków. Zacznij od wyznaczenia osiągalnego celu - np. spożywanie co najmniej trzech domowych posiłków tygodniowo. Planowanie zdrowych posiłków i zakupów spożywczych z wyprzedzeniem pozwala trzymać w domu tylko zdrową żywność i wyeliminować pokusę zajadania się niezdrowymi przekąskami i jedzeniem na wynos. 

4. Nie pomijaj posiłków

Zjedzenie obfitego śniadania zniechęca do obfitego posiłku późno w ciągu dnia, kiedy jesteś mniej aktywny, a Twoje ciało ma mniejsze zapotrzebowanie na energię. „Staraj się jeść co trzy do czterech godzin w ciągu dnia, aby kontrolować głód i wielkość porcji” – radzi Enright.„Nie ma powodu, aby głodzić się do południa. Wcześniejsze zjedzenie śniadania daje organizmowi energię do wydajniejszego wykorzystania w ciągu dnia. Pomaga także zapobiegać przejadaniu się i dokonywaniu złych wyborów żywieniowych”.

5. Kontroluj wielkość porcji

Monitorowanie wielkości porcji i spożywanie pełnowartościowych pokarmów jest niezbędne do zdrowego zarządzania wagą. Zaplanuj włączenie co najmniej jednego owocu lub warzywa do każdego posiłku. Pokarmy te są bogate w błonnik, co pomaga nasycić się i powstrzymać głód bez konieczności podjadania.

„Uczyń owoce i warzywa gwiazdą twojego talerza. Są niskokaloryczne, bogate w błonnik i pełne witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych” – mówi dietetyczka.