Chcesz schudnąć z brzucha? Dietetyk wskazuje 3 popularne błędy

2023-12-12 7:43

Odchudzanie w dużej mierze skupia się na tym, by zmniejszyć obwód pasa. Wielu z nas marzy, by zgubić w końcu te koszmarne boczki i fałdki. Dietetyk Michał Wrzosek wskazuje trzy najczęściej popełniane błędy, przez które nasze wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Chcesz schudnąć z brzucha? Dietetyk wskazuje 3 popularne błędy
Autor: Fot. Getty Images/ instagram.com/michal_wrzosek

Często pada pytanie, jak schudnąć z brzucha? To właśnie otyłość brzuszna jest bardzo popularnym problemem i sprawia nam spory dyskomfort. Jeśli jednak zamierzamy rozpocząć metamorfozę, należy wystrzegać się trzech prostych błędów.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Błędy w odchudzaniu? Zapomnij o tych ćwiczeniach

Michał Wrzosek to doktor dietetyki, który wiedzą i doświadczeniem dzieli się w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem Instagrama odpowiada na różne pytania i porusza wiele codziennych kwestii. Tym razem przeanalizował trzy błędy popełniane przez osoby, które chcą schudnąć z brzucha.

Po pierwsze wskazał na popularne ćwiczenie. Ekspert zaznaczył, że wykonywanie brzuszków przyczynia się do budowania mięśni brzucha, ale nie sprawi, że w magiczny sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej z tej partii ciała.

Lepszym rozwiązaniem podczas odchudzania jest aktywność fizyczna typu cardio, czyli wysiłkowa. Dietetyk wskazuje, że warto biegać, lub spacerować choćby na bieżni, by spalić zbędne kalorie.

Drugi błąd to sięganie po pasy wyszczuplające. Wrzosek zaznacza, że zakładanie ich nie sprawia, że szybciej spalamy tkankę tłuszczową. 

- To, że się pocimy, nie znaczy, że spalamy kalorie, tylko że tracimy wodę. Pasy wibrujące może i delikatnie zwiększają wydatek energetyczny, ale w tak minimalny sposób, że jedyna strata, jaką zobaczysz, to strata pieniędzy - podkreśla dietetyk.

Ostatnim dość częstym błędem jest sięganie po herbatki odchudzające. Wrzosek wyjaśnia, że tego rodzaju produkty także nie przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej. Mogą jedynie pomóc w usunięciu nadmiaru nagromadzonej wody w organizmie.

Jak schudnąć z brzucha? Kilka prostych zasad

Chcąc realnie schudnąć, potrzebne jest zaangażowanie i konsekwencja. W pierwszej kolejności należy przeanalizować codzienną dietę oraz sprawdzić poziom cukru we krwi na czczo. Może okazać się, że nadmiar kilogramów jest wynikiem po cichu rozwijającej się cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. W tym celu konieczna jest konsultacja z dietetykiem klinicznym w celu wdrożenia indywidualnych rozwiązań.

Natomiast jeśli wyniki nie wykażą niczego niepokojącego, to dobrym rozwiązaniem na pozbycie się brzuszka i boczków jest zmiana nawyków żywieniowych. Warto codziennie rano na czczo wypić szklankę przegotowanej wody, na 10-20 minut przed śniadaniem. 

Tego typu praktyka przyspiesza metabolizm, dlatego chcąc zrzucić kilka kilogramów, można sięgać po szklankę przegotowanej, najlepiej lekko ciepłej wody również przed obiadem i kolacją.

Bardzo ważna zasada to tak, która dotyczy ograniczenie spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz słodyczy. Otyłość brzuszna jest spowodowana nagromadzeniem tłuszczu i cukru oraz brakiem aktywności fizycznej. Dlatego jeśli zastanawiamy się jak schudnąć z brzucha, to należy odstawić żywność typu fast-food, smażone kotlety w panierce, czy słodycze. Warto także ograniczyć spożycie alkoholu i słodzonych napojów.

Codzienne posiłki powinny zawierać dużo błonnika. Oznacza to, że zamiast kanapek lepiej zjeść sałatkę z tuńczykiem i jajkiem. Jeśli skomponujemy ją z kilku warzyw, to takie danie nasyci nas na długo.

Ostatnia kwestia to węglowodany. Owszem są potrzebne, zwłaszcza kiedy jesteśmy aktywni fizycznie. Natomiast w sytuacji, gdy większość dnia spędzamy za biurkiem, czy kierownicą, warto zredukować ich ilość na rzecz zdrowego źródła białka i błonnika. Czasem wystarczy rezygnacja z chleba, by zauważyć pierwsze efekty. Jeśli chcemy wykluczyć z jadłospisu coś więcej niż chleb, to każda dieta eliminacyjna powinna być omówiona ze specjalistą.