Clenbuterol: niebezpieczny spalacz tłuszczu

2020-01-20 12:22

Clenbuterol jest to tzw. spalacz tłuszczu, stosowany głównie przez kulturystów w trakcie pracy nad rzeźbieniem sylwetki. Przy regularnym zażywaniu można osiągnąć spektakularne efekty. Jednak clenbuterol może przyczynić się także do wystąpienia wielu objawów niepożądanych, np. wymiotów, drżenia ciała i innych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, jak działa clenbuterol i czy warto odchudzać się za pomocą clenbuterolu.

Clenbuterol: niebezpieczny spalacz tłuszczu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Clenbuterol - jak działa?
  2. Clenbuterol - kto po niego sięga?
  3. Clenbuterolu - przeciwwskazania
  4. Clenbuterol jako niedozwolony środek dopingujący
  5. Clenbuterol w dopingu: ostrożne dawkowanie
  6. Skutki uboczne Clenbuterolu

Clenbuterol w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych został wycofany z rynku farmaceutycznego, gdzie był popularnym lekiem na astmę oskrzelową, w roku 1988. Obecnie dostępny na rynku jest inny lek o podobnym działaniu – Salbutamol.

Clenbuterol należy do grupy leków zwanych sympatykomimetykami - substancji pobudzających współczulny układ nerwowy. Clenbuterol jest jednym z popularniejszych środków stosowanych przez kulturystów, ponieważ działa bardzo szybko i jego efekty są natychmiastowe.

Zdaniem eksperta: Ile powinien ważyć człowiek?

Clenbuterol - jak działa?

Clenbuterol działa podobnie jak efedryna, jednak należy zaznaczyć, że jego działanie jest o wiele silniejsze. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które szukają sposobów niedozwolonego wspomagania. Clenbuterol jest uważany bowiem za:

  • rozluźniacz - Clenbuterol „uspokaja” mięśnie dróg oddechowych poprzez rozszerzenie oskrzeli (dlatego był lekiem stosowanym w celu leczenia astmy oskrzelowej);
  • spalacz tłuszczów – drastycznie przyspiesza tempo przemiany materii i proces lipolizy (rozkładu tłuszczów);
  • przyśpieszacz termogenezy - doprowadza do wzmożonego wydatkowania energii, w dużej mierze pochodzącej z tłuszczu;
  • środek pobudzający - zwiększa aktywność amin katecholowych (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy), które działają stymulująco na układu współczulny. Uwolnione do krwi oddziałują na receptory adrenergiczne. Są to białka rozmieszczone w różnych narządach, które przenoszą do ich błon komórkowych informacje wysłane przez adrenalinę, czego konsekwencją jest wywołanie określonej odpowiedzi organizmu. Aminy katecholowe podwyższają ciśnienie krwi, przyśpieszają bicie serca oraz podnoszą poziom glukozy we krwi;

Clenbuterol - kto po niego sięga?

Po nielegalny Clenbuterol sięgają zarówno osoby, które zawodowo zajmują się aktywnością fizyczną, jak i amatorzy. Kiedyś Clenbuterol był stosowany przede wszystkim przez kulturystów, którzy chcieli wyrzeźbić idealną muskulaturę.

Środek ten stał się jednak popularnym spalaczem tłuszczu, po który sięgają także młode osoby, zdeterminowane, by osiągnąć wymarzoną szczupłą sylwetkę bez względu na katastrofalne skutki dla zdrowia. Handel nielegalnymi lekami kwitnie, bo oferty sprzedaży zachwalają jedynie spektakularne efekty działania, nie wspominając o skutkach ubocznych, takich jak uzależnienie od leków oraz uszkodzenie wątroby i innych narządów wewnętrznych, które może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Clenbuterolu - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania Clenbuterolu są choroby układu krążenia (w tym nadciśnienie tętnicze) oraz choroby układu nerwowego.

Clenbuterol jako niedozwolony środek dopingujący

Clenbuterol znalazł zastosowanie jako niedozwolony środek dopingujący (nazywany jest potocznie "clenem"). Przez kulturystów jest przyjmowany w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub hamowania dodatkowego odkładania się tłuszczu. Często jest łączony ze sterydami anaboliczno-androgennymi, np. testosteronem, co sprawia, że termogeniczne działanie Clenbuterolu jest spotęgowane.

Z kolei sportowcy uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe często stosują mieszankę clenbuterolu i erytropoetyny, stosowaną w celu zwiększenia wydolności organizmu i wygrania wyścigów.

Czytaj też: Jakie tabletki i preparaty na odchudzanie wybrać?

Clenbuterol w dopingu: ostrożne dawkowanie

Dawkowanie Clenbuterolu (w ramach dopingu) zależy od wrażliwości danej osoby na działanie tego preparatu. Ze względu na wpływ na ciśnienie krwi, zaleca się rozpocząć stosowanie od dawek minimalnych (20-40 mcg na dobę) i stopniowo ją powiększać do 60-100 mcg na dobę, a w skrajnych przypadkach 120-160 mcg na dobę.

Clenbuterol powinien być stosowany przez krótki okres czasu (od 4 do 6 tygodni), ponieważ organizm szybko się na niego uodpornia, co skutkuje brakiem efektów, jakie dawał na początku.

W przypadku osób, których celem jest wzrost masy ciała, Clenbuterol powinno się stosować ok. 3-4 tygodni. Po tym okresie może stracić swoje właściwości anaboliczne i działać jedynie jako środek pobudzający.

Czytaj też: CLA (sprzężony kwas linolowy) - właściwości, naturalne źródła i suplementy z CLA

Skutki uboczne Clenbuterolu

Do działań niepożądanych Clenbuterolu zaliczamy:

  • drżenia ciała (m.in. efekt trzęsących się rąk),
  • bezsenność,
  • nadmierne pocenie się,
  • bóle w klatce piersiowej
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • nudności i wymioty,
  • zgagę.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że stosowanie dużych dawek clenbuterolu powoduje powstawanie trwałych zmian w jądrach, wątrobie i mięśniach. Znane są także przypadki śmiertelnych zatruć clenbuterolem.

Jakie jest twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Ważne

Clenbuterol, jak każdy lek, może negatywnie wpływać na wątrobę. Dlatego przed zastosowaniem tak silnie działającego leku należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, jeśli jest przyjmowany ze sterydami oralnymi, antybiotykami bądź jakimikolwiek innymi środkami hepatoksycznymi.