Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka. Jakie są jej zasady? Ile można schudnąć na diecie 5 czynników?

2013-11-05 8:05

Dieta 5 czynników została opracowana przez Harleya Pasternaka - osobistego trenera gwiazd Hollywood, takich jak Halle Berry czy Natalie Portman. Celem diety Harleya Pasternaka jest nie tylko utrata nadwagi, lecz także zmiana nawyków żywieniowych, które doprowadziły do jej powstania. Sprawdź, na czym polega dieta 5 czynników Harleya Pasternaka. Jakie są jej zasady? Ile można schudnąć na diecie 5 czynników Harleya Pasternaka?

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka
Autor: Photos.com Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka

Spis treści

  1. Dla kogo jest przeznaczona dieta 5 czynników Harleya Pasternaka?
  2. Dieta 5 czynników - zasady. Na czym polega dieta Harleya Pasternaka?

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka to zrównoważony plan odżywiania, który obejmuje wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. I choć zasady diety nie są odkrywcze, może ona pomóc nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz także zmienić nawyki żywieniowe, które doprowadziły do powstania nadwagi.

Dla kogo jest przeznaczona dieta 5 czynników Harleya Pasternaka?

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka jest przeznaczona dla osób, które chcą zrzucić tylko kilka kilogramów, ponieważ w trakcie trwania diety można zrzucić max. 7 kg.

Dieta 5 czynników - zasady. Na czym polega dieta Harleya Pasternaka?

1. Dieta trwa 5 tygodni

Pasternak przekonuje, że w tym czasie można stracić na wadze 7 kg.

2. Jesz 5 posiłków dziennie

Jadłospis w diecie 5 czynników powinien składać się z 3 posiłków głównych oraz 2 mniejszych, spożywanych co 3-4 godziny. Spośród nich najważniejsze jest śniadanie - powinno być treściwe, by dostarczyć organizmowi "paliwa" niezbędnego do funkcjonowania w ciągu dnia. Zgodnie z zaleceniami Pasternaka, kolacja powinna być spożywana wcześnie, aby nie obciążyła żołądka na wieczór. W sumie dzienna wartość energetyczna wszystkich posiłków nie powinna przekroczyć 1500 kcal.

To ci się przyda

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka - co można jeść?

Podstawą w diecie 5 czynników Harleya Pasternaka są produkty, takie jak owoce, warzywa, chude mięso (kurczak, indyk) ryby, jaja, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, niskotłuszczowy nabiał, oliwa z oliwek.

3. Każdy posiłek powinien składać się z 5 składników, takich jak:

  • chude białko
  • węglowodany złożone (od niskiego do średniego IG)
  • błonnik (od 5 do 10 g dziennie)
  • "dobre" tłuszcze (NNKT z grupy omega-3 i omega-6)
  • napoje bez dodatku cukru

Pasternak zwraca szczególną uwagę na żywność o niskim IG, jak również na tą o wysokiej zawartości błonnika. Jak przekonuje twórca diety, spożywając tego typu posiłki można kontrolować apetyt, ponieważ poziomu cukru we krwi jest ustabilizowany. W ten sposób osoba odchudzająca się może uniknąć podjadania między posiłkami czy przejadania się.

Zdaniem Pasternaka, węglowodany lepiej spożywać w umiarkowanej ilości. Podstawę jadłospisu powinny stanowić posiłki wysokobiałkowe, które zmniejszają głód między posiłkami.

4. Przez 5 dni trwania diety możesz "oszukiwać"

W każdym tygodniu możesz sobie pozwolić na, jak to określił Pasternak, "dzień oszustwa", czyli dzień odstępstw od zasad diety. Można wówczas sięgnąć po cokolwiek się zechce.

5. Przez 5 dni w tygodniu ćwicz 5 razy dziennie przez 5 minut

5 różnych ćwiczeń, jakie należy wykonywać 5 razy dziennie przez 5 minut, to m.in. podskoki, pajacyki, przysiady, brzuszki. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz wykonywać bardziej zaawansowane ćwiczenia z użyciem np. hantli czy stepa.

Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka - efekty

Dieta Pasternaka nie gwarantuje szybkich rezultatów, co jest plusem. Osoba, która tygodniowo zrzuca ok. 1,4 kg, nie musi się bowiem obawiać o efekt jo-jo.