PARYSKA DIETA Cohena. Na czym polega, czy jest skuteczna?
Paryska dieta to plan trwałej utraty masy ciała. Dieta autorstwa Jean-Michela Cohena - najsłynniejszego specjalisty ds. żywienia we Francji - została ułożona w taki sposób, abyś po zakończeniu kuracji odchudzającej mogła powrócić do normalnego sposobu odżywiania się bez obaw przed efektem jo-jo i utratą wymarzonej sylwetki. Sprawdź, jakie są zasady paryskiej diety i ile można na niej schudnąć.
Paryska dieta to trójetapowy plan odchudzania, który - zdaniem jego autora, dra Cohena - pozwala szybko pozbyć się nadwagi, a po zakończeniu kuracji odchudzającej stopniowo powrócić do normalnego sposobu odżywiania się bez efektu jo-jo.
Dla kogo jest przeznaczona dieta paryska?
Paryska dieta jest przeznaczona dla tzw. dietetycznych narkomanów: osób, które są na wiecznej diecie, próbując bezskutecznie pozbyć się nadwagi, a także dla tych, którym udało się schudnąć, ale padły ofiarą efektu jo-jo i w konsekwencji odzyskały wszystkie stracone kilogramy, i dodatkowo zyskały kilka kolejnych. Na paryską dietę mogą przejść także osoby, które zamierzają się odchudzać i chcą uniknąć wahań masy ciała.
Zasady paryskiej diety
Celem paryskiej diety jest uzyskanie "Właściwej Wagi", czyli takiej, jaką "możesz osiągnąć bez lęku, że zaczniesz gromadzić z powrotem kolejne zbędne kilogramy, gdy powrócisz do normalnego sposobu odżywania się". W związku z tym czas trwania kuracji odchudzającej jest uzależniony od różnicy między twoją obecną wagą a wagą docelową. Przeciętnie kuracja odchudzająca w diecie paryskiej dra Cohena trwa 2 miesiące, podczas których przechodzisz przez trzy fazy odchudzania: Café, Bistro i Gourmet.
Wzór na Właściwą Wagę (WW) opracowany przez dr Jean-Michela Cohena
A. Ile ważyłaś, kiedy miałaś 18 lat i się nie odchudzałaś?
B. Największa masa ciała, jaką miałaś, włączając okres ciąży.
C. Twoja najmniejsza masa ciała po 18. roku życia, na diecie lub bez niej.
D. Twoja aktualna masa ciała.
Dodaj A i B i podziel przez 2. Wynik to Y.
Dodaj C i D i podziel przez 2. Wynik to Z.
Dodaj Y i Z i podziel przez 2. To jest Twoja Właściwa Waga
Trzy etapy paryskiej diety
Faza Café (opcjonalnie)
Faza "kawiarniana" przeznaczona jest TYLKO dla osób zdrowych, ponieważ narzuca bardzo rygorystyczny reżim dietetyczny. W związku z tym NIE MUSISZ rozpoczynać paryskiej diety od fazy Cafe, tylko do razu przejść do fazy Bistro.
Faza Café trwa 8-10 dni, w trakcie których dziennie dostarczasz organizmowi tylko 700-800 kcal. Dzięki temu tempo chudnięcia jest bardzo szybkie i wynosi ok. 0,5 kg dziennie. Podczas tego etapu odchudzania należy spożywać niskokaloryczne dania, najlepiej w postaci zup, koktajli i puree. Konieczne jest także przyjmowanie preparatów multiwitaminowych i magnezu, by uniknąć zmęczenia, kryzysu psychicznego i dolegliwości fizycznych, np. skurczów mięśni.
WAŻNE! Po fazie Café niewskazany jest powrót do normalnego sposobu odżywiania się, ponieważ grozi to efektem jo-jo. Jeśli zdecydujesz się rozpocząć paryską dietę od fazy Café, po jej zakończeniu od razu przejdź do fazy Bistro. Jeśli poczujesz, że nie jesteś w stanie kontynuować fazy Café, możesz przejść do fazy Bistro.
>>> Przepisy tworzące jadłospis w fazie Café
Faza Bistro
Faza Bistro jest szybka i niewiele mniej restrykcyjna niż faza Café, ponieważ dzienna liczba kilokalorii, jaką dostarczasz organizmowi, waha się od 900 do 1000. W tej fazie schudniesz od 3,5 do 5 kg w ciągu 2-3 tygodni, dzięki posiłkom bogatym głównie w białko i błonnik. W trakcie tego etapu odchudzania także należy przyjmować preparaty multiwitaminowe i magnez.
Faza Bistro zawiera trzy rodzaje jadłospisów, które możesz stosować naprzemiennie w ciągu 3 tygodni trwania diety, w celu przełamania monotonii. Możesz także zmieniać składniki menu według własnych upodobań, korzystając z ułożonej przez dr Cohena listy zamienników.
ZOBACZ >> PRZEPISY z drugiej fazy diety paryskiej
Faza Gourmet
Fazę dla "smakoszy" należy stosować do momentu uzyskania docelowej masy ciała (średnio jest to okres miesiąca). Jak twierdzi dr Cohen, "faza ta została opracowana z myślą o usatysfakcjonowaniu podniebienia". W tym celu dietetyk opracował 5 różnych stylów jadłospisów (Gourmet: Classic, Ziemniaczany, Makaronowy, Kanapkowy, Wegetariański). W związku z tym znajdziesz w nich produkty powszechnie uważane za tuczące, jednak w trakcie fazy Gourmet w dalszym ciągu dostarczasz organizmowi małą ilość kalorii (średnio 1100-1200 kcal dziennie) - wszystko przez minimalne porcje żywieniowe. Podobnie jak w fazie Bistro, możesz schudnąć od 3,5 do 5 kg.
SPRAWDŹ>> CO MOŻNA JEŚĆ w trzeciej fazie diety paryskiej?
W trakcie diety Cohena możesz jeść fast-foody, ale...
Dr Cohen podkreśla, że ważne jest zachowanie rozsądku i umiaru, zarówno w jedzeniu, jak i w jego ograniczaniu. W związku z tym pozwala na chwilę słabości, w której możesz skusić się na burgera, nuggetsy, kawałek pizzy czy kanapkę z baru szybkiej obsługi. Zaleca jednak zrezygnować z przystawek i dodatków, np. frytek, słodkich napojów, a zamiast tradycyjnej pizzy poleca wybrać tę na cienkim cieście, najlepiej wegetariańską.
Jak uniknąć efektu jo-jo i utraty ciężko wypracowanej sylwetki?
Po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać liczbę tzw. pełnych, swobodnie skomponowanych posiłków. Jak tłumaczy dr Cohen, pełen swobodnie skomponowany posiłek to taki, którego dwie dowolnie wybrane części (przystawka, danie główne) komponujesz dowolnie, zgodnie z zasadą "jesz, co chcesz", ale trzecia część pozostaje dietetyczna. Jeśli spożywasz więcej niż 2 swobodnie skomponowane posiłki, oznacza to, że jesz w nadmiarze i jesteś na drodze do efektu jo-jo.
Przez pierwsze dwa tygodnie po zakończeniu diety należy przestrzegać zasad fazy Gourmet, ale można pozwolić sobie na 3 pełne, swobodnie skomponowane posiłki w TYGODNIU. Dopiero po 2 kolejnych tygodniach możesz zwiększyć tę ilość do 5. Jeśli twoja Właściwa Waga nie zmienia się, dalej możesz zwiększać liczbę posiłków, do momentu, aż będziesz spożywać w tygodniu 9 swobodnych posiłków i 5 niskokalorycznych z planu dietetycznego zaproponowanego przez dr Cohena. Według dietetyka tylko w ten sposób utrzymasz wymarzoną figurę po zakończeniu odchudzania.
Jeśli chorujesz na coś, przed przejściem na paryską dietę skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem
Paryska dieta w początkowej fazie zakłada dość rygorystyczny reżim dietetyczny, podczas którego nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych (dr Cohen zaleca w tej fazie przyjmowanie magnezu i preparatów multiwitaminowych, a przy silnym odczuwaniu głodu - uzupełnienie diety porcją warzyw gotowanych na parze). Dlatego jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości zdrowotne, zanim przejdziesz na paryską dietę, udaj się na konsultację medyczną (szczególnie, jeśli zdecydujesz się rozpocząć dietę od fazy Café). Przedstaw lekarzowi plan diety i zapytaj, czy twój stan zdrowia pozwala na jego stosowanie. Podczas odchudzania warto znajdować się pod stałą obserwacją lekarza lub dietetyka.
Kim jest dr Jean-Michel Cohen - autor paryskiej diety?
Jean-Michel Cohen to doktor nauk medycznych i obecnie najsłynniejszy specjalista ds. żywienia we Francji. Od 1986 roku prowadzi wielospecjalistyczne centrum leczenia otyłości we Francji. W czasie swojej praktyki lekarskiej pomógł ponad 30 tysiącom pacjentów borykających się z otyłością i zaburzeniami odżywiania. To także człowiek, który wygrał z Pierre'em Dukanem w sądzie proces o zniesławienie. Dr Cohen nazwał proteinową dietę Dukana "niebezpieczną fantazją", która może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u niektórych pacjentów.
Więcej informacji o diecie paryskiej dra Cohena, w tym przepisy na dania, znajdziesz w książce "Paryska dieta. Jak osiągnąć właściwą masę ciała i ją utrzymać", Wydawnictwo REBIS, Poznań 2013