Dieta dr Michelle May - na czym polega diet coaching dr May?

2014-05-21 8:21

Dieta dr Michelle May nie jest dietą odchudzającą w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dieta dr Michelle May to diet coaching, czyli sposób na schudnięcie bez diety. Diet coaching polega bowiem na stopniowym rozwijaniu kompetencji osoby odchudzającej się w zakresie nowego, zdrowego sposobu odżywiania, na zmianie dotychczasowych nawyków, tak by jedzenie stało się przyjemnością, a nie pasmem wyrzeczeń. Sprawdź, na czym dokładnie polega dieta dr Michelle May.

Dieta dr Michelle May
Autor: thinkstockphotos.com Na czym polega diet coaching dr May?

Dieta dr Michelle May nie jest dietą odchudzającą w dosłownym znaczeniu tego słowa. To diet coaching, czyli uczenie zdrowego stylu życia poprzez świadome odżywianie, zwracanie uwagi na to, co się je. Dlaczego dr Michelle May zamiast gotowego planu żywieniowego proponuje diet coaching? Ponieważ szczupła i zdrowa sylwetka to bardzo złożony problem.

Dieta dr Michelle May - na czym polega?

Dr May stawia słuszną tezę, że głód rodzi się w głowie, w związku z tym w niej powinno się zacząć odchudzanie. Teza ta nawiązuje do teorii "selfish brain". U osób z nadwagą proces rozprowadzania energii, który zachodzi w mózgu, jest zaburzony. W chwilach niedoboru glukozy mózg dopomina się, aby dostarczać mu spore ilości pokarmu, w którym się znajduje. Jednak prawidłowo powinien sięgać po jej zapasy, które znajdują są w organizmie. Nie robi tego, ponieważ łatwiej jest pobrać glukozę z pokarmu dostarczanego na bieżąco. To wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby w chwilach emocji sięgają po dodatkową porcję jedzenia, nawet jeśli ciało w danej chwili jej nie potrzebuje. Jeśli chce się odzyskać kontrolę nad emocjami i zmienić nawyki żywieniowe, nie pomoże zamknięcie lodówki na kłódkę, lecz zmiana nastawienia do jedzenia.

W związku z tym dietetyczka nie koncentruje się na jedzeniu - nie mówi, co, kiedy i o jakiej porze należy jeść, nie narzuca ustalonego przez nią jadłospisu. Głównym celem "diety" dr May jest nauka tego, jak odpowiednio interpretować sygnały wysyłane przez organizm, jak rozpoznać prawdziwy głód, ponieważ daje to możliwość świadomych wyborów żywieniowych. Dzięki temu osoba odchudzająca się zostaje ekspertem w dziedzinie zaspokajania swoich potrzeb żywieniowych, a dieta jest idealnie dopasowana do potrzeb jej organizmu. Dr May nazywa to mocą jedzenia instynktownego, dzięki któremu osoba odchudzająca się, przez to, że nauczyła się słuchać własnego ciała, zostawiła poza sobą niezdrowe nawyki żywieniowe, nie trzyma się narzuconych zasad dietetycznych, samodzielnie o sobie decyduje, je to, co jej smakuje, świadomie i bez poczucia winy. Jest to wieloetapowy proces, ale trwałe odchudzanie (czyli bez efektu jo-jo) to praca małymi krokami.

Kim jest dr Michelle May?

Dr May jest pomysłodawczynią popularnych w Ameryce warsztatów "Am I Hungry?", które pomagają wrócić do tzw. jedzenia instynktownego, zrównoważyć jedzenie dla przyjemności z jedzeniem dla zdrowia. Warsztaty te stały się podstawą promującego zdrowie programu Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych - Amerykanie w ruchu.