Dieta Dukana a Wielkanoc: co możesz jeść?

2014-04-15 8:10

Dieta Dukana nie odbierze ci przyjemności płynących z wielkanocnego stołu. Podstawą diety białkowej są mięsa, jaja i ryby, które przecież królują w czasie tych świąt. Wystarczą małe modyfikacje w trakcie przygotowania potraw, aby potem bez wyrzutów sumienia cieszyć się atmosferą świąteczną i wielkanocnymi przysmakami.  

Dieta Dukana a Wielkanoc. Co możesz jeść w święta na poszczególnych etapach diety?
Autor: Photos.com Dieta Dukana a Wielkanoc. Co możesz jeść w święta na poszczególnych etapach diety?

Spis treści

  1. Wielkanoc a I faza diety Dukana
  2. Wielkanoc a II faza diety Dukana
  3. Wielkanoc a III faza diety Dukana

Wielkanoc na diecie Dukana może być bardzo przyjemna, bez względu na to, w której fazie odchudzania jesteś.

Wielkanoc a I faza diety Dukana

Jeśli dopiero co przeszłaś na dietę i święta zastaną cię na etapie I fazy, wielu dań będziesz musiała sobie odmówić, jednak nie jest aż tak źle. W czasie I fazy tzw. uderzeniowej, która trwa 1-10 dni, możesz jeść tylko produkty bogate w białko. O długości tej fazy sami decydujemy (ale nie przekraczamy 10 dni!). Do wyboru masz chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina, wołowina, królik), chude wędliny (szynka, schab), ryby, jaja, odtłuszczone produkty mleczne (sery, mleko, kefir, jogurt naturalny) z dodatkiem przypraw ziołowych, soli, soku z cytryny. Codziennie trzeba zjeść 2 łyżki otrąb owsianych (np. z kefirem). Robiąc świąteczne zakupy nie żałuj więc pieniędzy na dobre wędliny, jajka i ryby, a przetrwasz święta bez wyrzutów sumienia, że przerwałaś dietę.

Wielkanoc a II faza diety Dukana

Faza druga tzw. faza przemienna, polega na przemiennym jedzeniu: jednego dnia tylko produktów obfitujące w białko i warzywa, drugiego zaś tylko białka. Ale uwaga: nie można jeść warzyw bogatych w węglowodany: kukurydzy, ziemniaków, roślin strączkowych. Pozostałe możemy jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem marchwi i buraków). Święta wielkanocne dla ciebie mogą być bardzo smaczne! Co możesz jeść?

  • Wędliny i pieczone mięsa są wskazane, a nawet zalecane w diecie, jednak staraj się jeść tylko te chude i pieczone. Zamiast klasycznej sałatki jarzynowej przygotuj sałatkę z serkiem wiejskim.
  • Żur z kiełbasą zastąp przepyszną zupą chrzanową (na bulionie drobiowym) - warto wiedzieć, że chrzan ułatwia trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczów. Taka odmiana spodoba się wszystkim domownikom.
  • Śmiało możesz jeść jajka faszerowane (proponujemy zrobić farsz z tuńczyka z puszki w sosie własnym, kilku ugotowanych jajek, chudego twarożku, jogurtu naturalnego oraz musztardy lub chrzanu do smaku) - przepisy znajdziesz na stronach poświęconych diecie Dukana oraz ryby oraz mięsa w galarecie.
  • Pij dużo zielonej herbaty, dozwolony jest też kieliszek, dwa czerwonego wina.
  • Nie musisz też odmawiać sobie deseru - możesz zrobić wielkanocną babę, pamiętaj jednak, aby zastąpić białą mąkę mąką kukurydzianą i nie dodawać białego cukru.

Wielkanoc a III faza diety Dukana

Osoby na etapie III fazy mają najmniejszy problem, bo mogą jeść nie tylko to, co w I i II fazie, ale nawet więcej! Trzecia faza to tzw. faza utrwalająca, której celem jest zapobieganie efektowi jo-jo. W czasie jej trwania można jeść wszystkie produkty z faz poprzednich plus dziennie jeden owoc (lub garść drobnych, np. jagód), 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego, 2 plasterki sera żółtego. Poza tym dwa razy w tygodniu dozwolona jest porcja kaszy, makaronu, ryżu (100 g przed ugotowaniem) i tzw. królewski posiłek, na który możemy zjeść to, na co mamy ochotę. Jeśli ten wypadnie akurat  w niedzielę wielkanocną - śniadanie wielkanocne jest dla ciebie! Pomiędzy królewskimi posiłkami musi być dzień przerwy. Raz w tygodniu jemy tak, jak w I fazie.