Dieta gorsetowa: na czym polega i jakie są jej efekty? Czy dieta gorsetowa jest bezpieczna?

2013-11-05 11:31

Dieta gorsetowa jest przeznaczona głównie dla kobiet zmęczonych stosowaniem tradycyjnych diet. Jak przekonują twórcy diety gorsetowej, w trakcie jej trwania nie trzeba liczyć kalorii i odmierzać porcji posiłków, ponieważ narzędziem dyscyplinującym jest gorset, który informuje o tym, kiedy należy przestać jeść - to klucz do smuklej sylwetki. Sprawdź, na czym polega dieta gorsetowa. Ile można na niej schudnąć? Czy dieta gorsetowa jest zdrową i skuteczną metodą odchudzania?

Dieta gorsetowa: na czym polega? Jakie są jej zasady? Ile można na niej schudnąć?
Autor: Photos.com Dieta gorsetowa: na czym polega? Jakie są jej zasady? Ile można na niej schudnąć?

Spis treści

  1. Dieta gorsetowa - na czym polega? Jakie są jej zasady?
  2. Dieta gorsetowa - efekty. Ile można schudnąć na diecie gorsetowej?
  3. Czy dieta gorsetowa jest skuteczna?
  4. Czy dieta gorsetowa jest zdrowa?
  5. Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Dieta gorsetowa jest inspirowana modą panującą w epoce wiktoriańskiej, kiedy kobiety nosiły ciasno wiązane gorsety, by uzyskać pożądaną wówczas figurę w kształcie klepsydry, a tym samym uwydatnić swoje krągłości. Moda panująca w XIX wieku znów powróciła i budzi wiele kontrowersji. Obecnie podstawowa funkcja gorsetu, jaką jest usztywnienie tułowia, uwydatnienie biustu, podkreślenie i wysmuklenie talii, została bowiem rozszerzona o jeszcze jedną funkcję - odchudzającą.

Dieta gorsetowa - na czym polega? Jakie są jej zasady?

W diecie gorsetowej obowiązuje tylko jedna zasada - od 2 do 6 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu, należy nosić gorset. Tę metodę można stosować do czasu uzyskania efektu końcowego, jakim jest szczupła sylwetka i talia osy, jednak twórcy diety zalecają, by nosić gorset przez ok. 6 tygodni.

W jaki sposób gorset przyczynia się do utraty masy ciała? Jak przekonują twórcy tej kontrowersyjnej diety, ucisk gorsetu doprowadza do zmniejszenia objętości żołądka (dlatego dieta jest reklamowana jako nieoperacyjna metoda zmniejszania żołądka). W konsekwencji osoba odchudzająca się szybko czuje się nasycona i spożywa coraz mniejsze posiłki. Zmienia się także jakość tego, co je. Gorset nie pozwala bowiem na spożywanie posiłków ciężkostrawnych i wzdymających. W związku z tym wydaje się, że gorset stanowi doskonałe narzędzie dyscyplinujące osobę będącą na diecie.

Tego nie rób

Twórcy diety gorsetowej nie zalecają spać w gorsecie i nosić go dłużej niż 8 godzin dziennie. Ponadto należy pilnować, aby gorset nie był zbyt mocno związany.

Dieta gorsetowa - efekty. Ile można schudnąć na diecie gorsetowej?

Na diecie gorsetowej podobno można schudnąć od ok. 2 do 3 kg w ciągu tygodnia - wszystko dzięki ograniczeniu ilości spożywanych posiłków.

Czy dieta gorsetowa jest skuteczna?

Dietetycy zgodnie twierdzą, że gorset nie jest sposobem na odchudzanie się. Kobieta, która przez ok. 6 lub więcej godzin nosi gorset, a co za tym idzie - ogranicza spożycie posiłków do minimum, po jego zdjęciu z pewnością poczuje wilczy głód. W konsekwencji może dostarczyć organizmowi dwa razy większą dawkę kalorii niż ten potrzebuje, co przełoży się na przyrost tkanki tłuszczowej. Osiągnie więc efekt odwrotny do zamierzonego. Wszystko dlatego, że gorset, który ściska brzuch, w żaden sposób nie zmniejsza na stałe rozmiarów żołądka - jest to możliwe tylko poprzez chirurgię bariatryczną.

Czy dieta gorsetowa jest zdrowa?

Lekarze podkreślają, że noszenie gorsetu przez dłuższy czas może doprowadzić do deformacji nie tylko żeber i kręgosłupa, lecz także organów wewnętrznych, takich jak wątroba, śledziona i nerki oraz płuca, co z kolei powoduje ich niewydolność. W związku z tym skutkami ubocznymi diety gorsetowej mogą być m.in. zgaga i niewydolność oddechowa.

Należy również zwrócić uwagę na to, że gorset może ograniczyć proces dotleniania organizmu. A tlen nie tylko wspomaga metabolizm, lecz także funkcjonowanie narządów ciała.

Ponadto długotrwałe noszenie ciasnych gorsetów może doprowadzić do podrażnienia skóry, powstawania siniaków i opuchlizny. Do ich powstania może dojść np. podczas próby siedzenia lub schylania się, ponieważ wówczas ruchy ciała są ograniczone.

Szczegóły dotyczące diety gorsetowej znajdziesz na thecorsetdiet.com

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Każdy z nas marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Jednak nie wszystkie sposoby na odchudzanie są dobre dla naszego zdrowia. W jaki sposób mądrze i zdrowo się odchudzać? Posłuchajcie naszego eksperta - psychodietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka