Najmniej skuteczne i niezdrowe diety. Ranking najgorszych diet odchudzających

2014-03-28 10:15

Najmniej skuteczne diety najczęściej doprowadzają do ponownego przyrostu masy ciała w krótkim czasie po zakończeniu kuracji odchudzającej. Niektóre z nich są również niezdrowe - są przyczyną anemii, odwapnienia kości, wzrostu poziomu cholesterolu czy choroby nerek i wątroby. Jednak najgorsze są diety, które mogą doprowadzić do choroby alkoholowej, a nawet śmierci. Które diety są najmniej skuteczne?

Najmniej skuteczne i niezdrowe diety. Ranking najgorszych diet odchudzających
Autor: Photos.com Najmniej skuteczne i niezdrowe diety. Ranking najgorszych diet odchudzających

Spis treści

  1. 8. Dieta ośmiogodzinna
  2. 7. Baby food diet, czyli dieta słoiczkowa

Najmniej skuteczne diety przede wszystkim przyczyniają się do szybkiego przyrostu masy ciała zaraz po zakończeniu kuracji odchudzającej. Efekt jo-jo jest nieunikniony, gdy celem diety odchudzającej jest drastyczny spadek wagi, a nie wykształcenie u odchudzającego się prawidłowych nawyków odżywiania. Jednak znacznie groźniejsze są diety, które dodatkowo powodują poważne problemy zdrowotne, takie jak: anemia, choroby nerek i wątroby, a nawet chorobę alkoholową. Sprawdź, których diet odchudzających nie stosować.

8. Dieta ośmiogodzinna

Jak przekonują autorzy diety 8-godzinnej, przyczyną nadwagi jest zwyczaj jedzenia o dowolnych porach, a zwłaszcza późno wieczorem. W związku z tym zalecają, aby tylko przez 8 godzin jeść to, na co ma się w danym momencie ochotę (w diecie 8-godzinnej nie ma bowiem listy zakazanych produktów). Następne 16 godzin to czas na regenerację organizmu. W tym czasie organizm powinien spalić wszystkie kalorie, które zostały przyswojone przez ostatnie 8 godzin, co będzie skutkowało spadkiem wagi. W ten sposób - jak przekonują autorzy diety - można stracić do pięciu kilogramów w pierwszym tygodniu, a przez półtora miesiąca – nawet dziesięciu. Jednak już na tym etapie skuteczność diety budzi wątpliwości. Tego typu kuracja odchudzająca całkowicie zaburza rytm dobowy osób pracujących 8 godzin dziennie. Według twórców diety powinny one wszystkie posiłki spożywać w pracy, co jest bardzo trudne do wykonania w praktyce. Niepokój budzi również zachęcanie do późnych śniadań - najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Ponadto 8-minutowy wysiłek fizyczny, który jest uzupełnieniem diety, to stanowczo za mało, by utrzymać zgrabną sylwetkę i cieszyć się zdrowiem.

7. Baby food diet, czyli dieta słoiczkowa

Baby food diet, czyli dieta słoiczkowa, polega na zastępowaniu tradycyjnych posiłków gotowymi daniami dla niemowląt, które są dostępne w słoiczkach. W związku z tym w jadłospisie osoby odchudzającej się można znaleźć owocowe musy, zupy-kremy, puree warzywne, a także potrawki z mięsa z warzywami, a nawet kurczak z makaronem - oczywiście w formie papki. Potrawy te są dostosowane do potrzeb energetycznych niemowląt, dlatego ich średnia wartość kaloryczna waha się od 41 kcal (np. zupka jarzynowa) do 64 kcal (np. kurczak w potrawce z warzywami) w 100 g. Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy brzmi zachęcająco.

Dlaczego dieta słoiczkowa jest nieskuteczna? Posiłki w słoiczkach nie wymagają żucia i gryzienia. A dokładne przeżuwanie każdego kęsa jest kluczem skutecznego odchudzania. Aby informacja o pełnym żołądku dotarła do mózgu, musi minąć pewien czas. Dlatego jedząc wolniej - poprzez dokładne przeżuwanie pokarmu - uruchamiasz w mózgu ośrodek sytości. Dzięki temu nie czujesz ciągłe głodu. W związku z tym osoby na diecie słoiczkowej czują silną potrzebę ciągłego podjadania między posiłkami. Istnieje więc ryzyko, że będą sięgać po zbyt duże ilości tego typu produktów.

Należy również podkreślić, że dania ze słoiczków zawierają mało cennej dla dorosłych substancji - błonnika, ponieważ układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze przystosowany do jego trawienia.

6. Dieta Dukana

Przeciwnicy diety dr Dukana przekonują, że spożywanie w nadmiernej ilości produktów białkowych może prowadzić do przeciążenia, a w konsekwencji do chorób wątroby i nerek (nadmiar mocznika, amoniaku i ciał ketonowych to produkty przemiany białek, które są dużym obciążeniem dla tego ostatniego narządu). Przypuszcza się również, że dieta Dukana może przyczynić się do powstania raka jelita grubego oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Ponadto dieta wysokobiałkowa zakłada drastyczne ograniczenie tłuszczu, co może prowadzić do niedoborów witamin w organizmie (tłuszcze umożliwiają przyswajanie wielu witamin).

5. Dieta Kwaśniewskiego

Lekarze i dietetycy zgodnie twierdzą, że stosowanie diety Kwaśniewskiego, która jest dietą wysokotłuszczową, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Z kolei specjaliści z Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Wydziału Nauk Medycznych PAN uznali ją za dietę "wybitnie szkodliwą dla zdrowia". Obciążone nerki i wątroba, niedobory witaminowe i kłopoty z przemianą materii po wykluczeniu z jadłospisu błonnika i zastąpienie go produktami bogatymi w tłuszcze to bowiem tylko niektóre niekorzystne skutki uboczne stosowania tzw. diety optymalnej. Za szczególnie niebezpieczny uważa się rosnący w szybkim tempie poziom cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Poza tym osoby, które stosowały dietę Kwaśniewskiego, skarżyły się na osłabienie, senność, zaburzenia świadomości, bóle w klatce piersiowej i odwodnienie organizmu.

Warto wiedzieć, że dietą opartą na podobnych zasadach jest dieta Atkinsa.

4. Dieta kopenhaska

To jedna z najuboższych w składniki odżywcze, najbardziej restrykcyjnych i najbardziej monotonnych diet. Program diety kopenhaskiej zakłada, że w ciągu zaledwie 13 dni można schudnąć 10 kg. Dostarcza ona bowiem zaledwie 500–900 kcal dziennie. Dlatego podczas jej stosowania szybko pojawiają się problemy z koncentracją, bóle głowy, obniżony nastrój, a włosy stają się łamliwe i dosłownie wypadają garściami.

Dieta kopenhaska nie jest skuteczna, ponieważ utrata wagi jest wynikiem odwodnienia organizmu, a nie spalenia tkanki tłuszczowej. Ponadto organizm bezpośrednio po zakończeniu procesu odchudzania potrzebuje mniej energii, gdy więc osoba odchudzająca się nagle zaczyna stosować tradycyjną dietę, stracone kilogramy szybko wracają.

3. Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa (lemon detox diet) Stanleya Burroughsa - amerykańskiego specjalisty w dziedzinie medycyny naturalnej - to ekstremalna dieta odchudzająco-oczyszczająca, która trwa 12 dni. W tym czasie nie można nic jeść i pić nic innego, jak tylko 2,5 l lemoniady dziennie. Jak zapewnia autor diety, w ciągu 10 dni można zrzucić 10 kg.

Bez wątpienia jest to dieta niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ w trakcie jej trwania organizm praktycznie nie otrzymuje składników odżywczych: witamin, minerałów, białka, węglowodanów, błonnika czy tłuszczu. Specjaliści podkreślają, że brak stałych pokarmów powoduje zatrzymanie się treści pokarmowej i jej zaleganie, co prowadzi do wydzielania toksycznych metabolitów. W związku z tym przed przystąpieniem do diety powinno się dokładnie oczyścić jelita, o czym autor diety nie wspomina. Należy również zwrócić uwagę, że wykluczenie pokarmów w postaci stałej na 12 dni może być przyczyną problemów z perystaltyką jelit i nieregularnymi wypróżnieniami. I co najważniejsze - utrata wagi nie jest spowodowana spaleniem tłuszczu, lecz utratą wody i spaleniem mięśni (z powodu braku białka w diecie). Szacuje się, że już tygodniowy post to ubytek ok. 5 kg tłuszczu i 1,5 kg mięśni. W związku z tym po zakończeniu diety należy spodziewać się efektu jo-jo.

Warto wiedzieć, że podobne efekty daje dieta sokowa.

2. Drunkoreksja

Niektórzy uważają, że drunkoreksja to dieta, inni, że już zaburzenie odżywiania, łączące w sobie anoreksję i bulimię. Nazwa tej modnej w Stanach Zjednoczonych diety pochodzi od słów: "drunk" (pijany) i "anorexia" (anoreksja). Osoby, które uległy modzie na drunkoreksję nie jedzą normalnych posiłków, tylko w niekontrolowanych ilościach piją alkohol, który jest dość kaloryczny. Jest to gwarancji zachowania szczupłej sylwetki. Drunkoreksja może przybierać skrajną postać - wtedy osoby „odchudzające się" prowokują wymioty przed wizytą w klubie, by wypite w nieograniczonych ilościach piwa i drinki nie doprowadziły do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Drunkoreksja może skutkować niedożywieniem mózgu i przeciążeniem organizmu zbyt dużą dawką alkoholu. Pojawiają się wtedy problemami z koncentracją, a także podejmowaniem racjonalnych decyzji. Drunkorekcja może być również przyczyną licznych schorzeń: wątroby i całego odcinka układu pokarmowego, w tym nowotworów. Ponadto może bardzo szybko doprowadzić do alkoholizmu.

1. Dieta tasiemcowa

Dieta tasiemcowa polega na połykaniu tabletek zawierających larwy tasiemca. Następnie pasożyt rozwija się w organizmie żywiciela i powoduje szybką utratę wagi. Jak twierdzą internautki, które stosują dietę tasiemcową, dzięki niej można schudnąć nawet 22 kg w 6 tygodni. Jednak utrata wagi zwykle następuje dopiero wtedy, gdy pasożyt doprowadził do wyniszczenia organizmu. Charakterystycznymi objawami zaawansowanej choroby pasożytniczej jest wówczas nie tylko spadek masy ciała, lecz także awitaminoza czy anemia.

Warto również zwrócić uwagę, że większość tabletek z tasiemcami pochodzi z Chin. Nie wiadomo do końca w jakich warunkach zostały wyhodowane (przypuszcza się, że w zwierzętach – psach lub świniach). W takim przypadku największe zagrożenie stanowi bąblowiec - tasiemiec, który naturalnie występuje w jelicie cienkim psa. Cysty mogą bowiem umiejscowić się w różnych narządach wewnętrznych, także w mózgu, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Ponadto nie jest to tania "dieta", ponieważ ceny tabletek z tasiemcami wahają się w granicach od paruset do kilku tysięcy złotych.