DIETA JABŁKOWA - zasady, efekty, jadłospis. Ile można schundąć?

2019-02-19 11:36

Dieta jabłkowa to dieta, której jadłospis jest dość monotonny, ale jej efekty są spektakularne - jedna z wersji diety jabłkowej pozwala zrzucić nawet 10 kg w 7 dni. Poza tym dieta jabłkowa poprawia przemianę materii i pozwala oczyścić organizm z toksyn. Jakie są zasady diety jabłkowej? Czy dieta jabłkowa jest zdrowa?

DIETA JABŁKOWA - zasady, efekty. Ile można schundąć?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta jabłkowa - zasady
  2. Dieta jabłkowa - jadłospis
  3. Dieta jabłkowa - efekty
  4. Poznaj właściwości zdrowotne jabłek
  5. Dieta jabłkowa - przeciwwskazania

Na diecie jabłkowej każdy dzień najlepiej zacząć od szklanki wody zmieszanej z jedną łyżką octu jabłkowego. Dzięki temu pobudzimy przemianę materii i usuniemy toksyny z naszego organizmu.

Dieta jabłkowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także dieta oczyszczająca. Jej głównym składnikiem są jabłka, które zawierają najsilniejsze przeciwutleniacze. Jeden z nich - kwercetyna - uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega podwyższaniu się poziomu cholesterolu. Hamuje więc rozwój miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

Działa również antybakteryjnie, antynowotworowo i przeciwwirusowo. Warto wiedzieć, że dwa jabłka zaspokajają jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto jabłka zawierają pierwiastki mineralne, takie jak: potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem.

Dieta jabłkowa - zasady

Dieta jabłkowa występuje w dwóch wariantach. Ten mniej rygorystyczny zakłada, że jabłka są tylko dodatkiem do zbilansowanych posiłków. W tym bardziej rygorystycznym jabłka stanowią jedyny składnik posiłku.

Drugi wariant diety jabłkowej, podobnie jak inne diety oparte na dominacji jednego składnika, niesie za sobą ryzyko niedostarczenia organizmowi odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, a w konsekwencji może doprowadzić do jego wyniszczenia. W związku z tym ten wariant diety jabłkowej należy stosować nie dłużej niż 7 dni.

Z wyżej wymienionych powodów dieta jabłkowa nie powinna polegać tylko na spożywaniu samych jabłek. Lepiej wybrać drugi wariant i urozmaicić jadłospis o inne produkty, przy czym należy pamiętać o zmniejszeniu kaloryczności posiłków do 1000 kalorii na dobę.

Do diety jabłkowej należy się odpowiednio przygotować, dlatego na kilka dni przed rozpoczęciem diety jabłkowej warto stopniowo ograniczać ilość jedzenia, zwłaszcza słodyczy, alkoholu i kawy.

Dieta jabłkowa - jadłospis

Przykładowy jadłospis w mniej rygorystycznej wersji diety jabłkowej na 2 dni:

Dzień 1

  • śniadanie:

owsianka z jabłkiem na wodzie (1/2 szklanki płatków owsianych, 1 jabłko, 1 łyżka siemienia lnianego lub nasion chia, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, 1 łyżka miodu lub ksylitolu)

  • obiad

pieczona pierś kurczaka (100 g) z jabłkami (2 sztuki) i żurawiną (garść - ok. 10-15 g), ryż (80 g ugotowanego ryżu), szpinak (100 g)

  • podwieczorek

pieczone jabłko oprószone cynamonem

  • kolacja

surówka z marchewki i jabłka (200 g)

Dzień 2

  • śniadanie

omlet z jabłkiem (jajko, 1 łyżka ksylitolu lub innego zamiennika cukru, ¼ szklanki mąki owsianej, ¼ szklanki mleka, małe jabłko, 1 łyżeczka masła) polany syropem klonowym (2 łyżki)

  • obiad

ryba (dorsz - 100 g) duszona z jabłkami (2 sztuki), 2 ziemniaki, brokuły (100 g)

  • podwieczorek

jabłka zapiekane z kaszą jaglaną i rodzynkami

  • kolacja

mus jabłkowy (200 g)

Dieta jabłkowa - efekty

Efektem diety jabłkowej są m.in. oczyszczenie organizmu z toksyn, usprawnienie perystaltyki jelit, wzmocnienie układu odpornościowego i zmniejszenie masy ciała.

Jabłka są bowiem mało kaloryczne: w 100 g jabłek znajduje się od 36 do 57 kcal (w zależności od gatunku jabłek). Jedno średniej wielkości jabłko waży ok. 150 g, ma więc od 54 do ok. 85 kcal.

Jednak uwaga! Jabłka są bogatym źródłem cukrów prostych, dlatego nie zaleca się ich jeść wieczorem, zawłaszcza w dużych ilościach. Nie zużyjemy bowiem spożytego cukru, w związku z tym odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Poza tym podniesie się poziom glukozy we krwi, przez co będzie trudniej zasnąć.

W procesie odchudzania ważną rolę odgrywają pektyny - rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który pęczniejąc, daje poczucie sytości. W jabłkach najwięcej pektyn znajduje się w gniazdach nasiennych, których, niestety, nie jadamy. Ideałem byłoby jeść jabłka starte wraz z gniazdami nasiennymi na plastikowej tarce.

W tej postaci zajmują więcej miejsca i działają na większej powierzchni przewodu pokarmowego. Dlatego zaleca się jeść przynajmniej nieobrane i surowe jabłka, ponieważ przetworzone tracą cenny błonnik.

CZYTAJ TEŻ:

Ile dziennie powinieneś jeść kalorii? 

Poznaj właściwości zdrowotne jabłek

Dieta jabłkowa - przeciwwskazania

Diety jabłkowej nie powinny stosować osoby cierpiące na

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Tego nie rób

Nie jedz zepsutych jabłek!

A także nie rób na ich bazie przetworów. Brązowe plamy to trucizna - rakotwórczy alkaloid zwany patuliną. Przenika cały miąższ, więc nie wystarczy wykrojenie zgniłego kawałka. Nasze polskie jabłka bywają nieodpowiednio przechowywane, dlatego wiosną parcieją i gniją. Wtedy warto kupować owoce z importu.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Joanny Krupy z miesięcznika "Zdrowie"