Dieta niełączenia - czy pomaga w skutecznym odchudzaniu?
Dieta niełączenia wyklucza łączenie w jednym posiłku białek i węglowodanów. Pozwala szybko schudnąć, ale stosowana dłużej niż trzy tygodnie może doprowadzić do efektu jo-jo. Na czym polega dieta niełączenia i czy jest skuteczna w odchudzaniu?
Żywność podzielona na trzy grupy
Dieta niełączenia polega na takim komponowaniu posiłków, aby nie znalazły się w nim jednocześnie białka i węglowodany. Twórca diety, doktor William Hay, podzielił żywność na trzy grupy. Białkowa to np. gotowane mięso, ryby, drób, wędliny, jaja, mleko, sery (do 50 proc. tłuszczu), owoce (bez bananów). Węglowodanowa to m.in. pieczywo, kasze, ryż, makarony, ziemniaki, suszone owoce, banany, cukier. Trzecią grupę, neutralną, tworzą np. warzywa, jogurty, kefiry, sery mające ponad 50 proc. tłuszczu, twarogi, śmietana, tłuszcze, orzechy, wędzone na zimno mięso i ryby.
Zakazane produkty w diecie niełączenia
Cukier, sól, kawa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, czerwone mięso, wędliny, dania pikantne, smażone, ciasta, czekolada.
Wskazane produkty w diecie niełączenia
Chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, karczochy, owoce słodkie, warzywa, kiełki, pestki, nasiona.
Dieta niełączenia - na jak długo?
Dłużej niż trzy tygodnie może być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem.
Zalety diety
Jest zróżnicowana, zawiera dużo witamin i minerałów.
Wady diety
Dieta niełączenia jest zbyt niskokaloryczna. Ogranicza się do zaledwie 1000 kcal dziennie. A już dawno udowodniono, że 1000 kcal to za mało dla podstawowej przemiany materii przeciętnej kobiety. A to oznacza, że dieta ta może negatywnie wpłynąć na tempo przemiany materii i szybko doprowadzić do efektu jo-jo, kiedy tylko przestaniemy ją stosować. Dodatkowo, przy tak niskiej podaży energii trudno też będzie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też, dietę niełączenia uznaje się za tzw. niedoborową. Dieta ta może także powodować osłabienie i ogólny spadek samopoczucia.
Podstawowe zasady diety niełączenia w skrócie
- W jednym posiłku możesz łączyć tylko produkty białkowe z neutralnymi lub węglowodanowe z neutralnymi.
- Dzienna racja pokarmowa to 1000 kcal. Jesz często, ale mało. Obowiązkowo zjadasz 3 posiłki, możesz też 2 przekąski.
- Codziennie należy zjeść jeden posiłek oparty na węglowodanach, jeden na białkach i jeden złożony z warzyw i owoców. Owoce jesz na śniadanie lub jako przekąskę. Pomiędzy białkami i węglowodanami muszą być 2-3 godziny przerwy. Pijesz tylko między posiłkami.
- Każdy obiad i kolacja musi zawierać choć jeden "ekstraspalacz" tłuszczu (witaminę C, magnez, żelazo, wapń, karnitynę, jod, chrom).
Dieta niełączenia, inaczej: rozdzielna ma wielu zwolenników. Co i rusz pojawiają się nowe jej odmiany. Osoby, które ją stosują chwalą się spektakularnymi efektami odchudzania, a potem... przestają. Dzieje się tak dlatego, że dotychczas nie znaleziono żadnego naukowego potwierdzenia dla teorii długoterminowego odchudzającego wpływu niełączenia poszczególnych grup żywności. Badania naukowe, w których porównywano efekty redukcji masy ciała osób na diecie rozdzielnej i tradycyjnej o tej samej kaloryczności nie wykazały znaczących różnic u osób stosujących obie diety.
Warto też przypomnieć, że łączenie białek i węglowodanów nie zaburza procesu trawienia. Nasz układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia posiłków łączących w swym składzie wszystkie makroskładniki. Taki pokarm spożywamy od naszych pierwszych dni, pijąc mleko matki zawierające białko, tłuszcze i węglowodany. Poszczególne składniki posiłku trawione są w różnych jego częściach i z wykorzystaniem różnych enzymów trawiennych. Połączenie węglowodanów z białkami w żaden sposób nie wpływa negatywnie na nasze trawienie. Możemy zatem śmiało zjadać owsiankę z jogurtem na śniadanie, lub ryby z kaszą na obiad.
Dietę niełączenia można stosować przez 3 tygodnie. Na dalsze jej stosowanie powinniśmy uzyskać zgodę lekarza. Ale pamiętajmy, że żadna dieta nie przynosi tak dobrych efektów w leczeniu nadwagi i otyłości jak konsekwentna zmiana sposobu odżywiania i dostosowanie naszej codziennej diety do indywidualnych potrzeb naszego organizmu.
Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością przypomina:
Zanim zastosujesz dietę tzw. odchudzającą, czyli redukującą masę ciała skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dieta redukcyjna, aby przyniosła efekty lecznicze musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Nieprawidłowo dobrana dieta redukcyjna może doprowadzić do rozwoju otyłości, a nawet zagrozić twojemu zdrowiu i życiu.
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.