Dieta selerowa - odchudzająca i oczyszczająca. Zasady diety selerowej
Dieta selerowa to dieta odchudzająca i oczyszczająca organizm z toksyn. Seler, który jest podstawą kuracji odchudzającej, jest niskokaloryczny, a dzięki zawartości błonnika na długo daje uczucie sytości, zapobiegając atakom wilczego głodu. Ponadto przyśpiesza przemianę materii, a tym samym proces detoksykacji. Sprawdź, na czym polega dieta selerowa.
Spis treści
- Dieta selerowa - właściwości odchudzające i oczyszczające selera
- Dieta selerowa - zasady
- Dieta selerowa - ile można schudnąć?
Dieta selerowa to tygodniowa dieta odchudzająca i oczyszczająca, w której główną rolę, jak wskazuje nazwa, odgrywa seler. To bulwiaste warzywo nie tylko oczyszcza organizm z toksyn i sprzyja odchudzaniu, lecz także wzmacnia odporność (posiada więcej witaminy C niż słynąca z niej cytryna). Seler jest także powszechnie znanym afrodyzjakiem.
Dieta selerowa - właściwości odchudzające i oczyszczające selera
Seler jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw, zwłaszcza seler naciowy, który ma tylko 13 kcal w 100 g. Jest także źródłem błonnika, którego zawiera prawie 2 g/100 g. Ponadto seler ułatwia trawienie (zwłaszcza tłuszczów), pobudza przemianę materii, co sprzyja odchudzaniu i procesowi detoksykacji organizmu z toksyn. Współczesna fitoterapia poleca seler osobom, które mają problemy z układem nerwowym, ponieważ ma działanie uspokajające i przeciwdepresyjne, co jest korzystne dla osób będących na diecie. Seler wykazuje również działanie moczopędne, dzięki czemu usuwa nadmiar wody z organizmu, przez co zmniejsza obrzęki i przyczynia się do czasowej utraty wagi.
Seler może wywołać alergię
Seler należy do alergenów pokarmowych. Szczególnie często alergizuje osoby z nieżytem nosa, którego przyczyną jest nadwrażliwość na pyłek roślin. Wszystko przez zawarte w selerze furanokumaryny.
Dieta selerowa - zasady
W ciągu 7-dniowej kuracji odchudzającej jeden (i tylko jeden, gdyż seler może pobudzać apetyt) posiłek w ciągu dnia powinien bazować na selerze, najlepiej surowym. Indeks glikemiczny selerów surowych, a tych po obróbce termicznej, np. gotowaniu, jest zupełnie inny. Surowy seler korzeniowy ma IG=35, ale gotowany aż 85. Z kolei IG surowego selera naciowego wynosi 15, ale po ugotowaniu jego poziom również gwałtownie wzrasta. Indeks glikemiczny w diecie odchudzającej jest bardzo ważny, ponieważ im niższy, tym lepiej chroni przed nagłymi skokami glukozy, a co za tym idzie - przed atakami wilczego głodu. Dlatego w czasie kuracji odchudzającej lepiej sięgać po seler w formie surówki, a nie w postaci np. zupy-kremu. Szczególnie polecany jest sok z selera z dodatkiem jabłek. Wypity na czczo oczyszcza organizm z toksyn oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci (oczywiście przy regularnym stosowaniu).
Dieta selerowa - ile można schudnąć?
Dieta selerowa pozwala na pozbycie się ok. 1 kg, jednak dzięki usunięciu wody z organizmu poczujesz się jeszcze lżej.
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
- Świeży i zdrowy seler to taki, którego łodygi są jędrne, nieuszkodzone i dające się łatwo łamać, a miąższ jest bez dziurek i rdzawych plam.
- Seler można trzymać w lodówce do tygodnia. Nie należy go wcześniej myć, tylko owinąć w plastikową torbę.
- Seler ma tendencje do sinienia, dlatego najpierw należy go pokroić, a dopiero później obrać i dokładnie umyć. Na koniec można go skropić sokiem z cytryny, co zapobiega ciemnieniu.