Dieta South Beach - trzy stopnie do szczupłej sylwetki

2013-05-21 9:35

Dieta South Beach, czyli dieta plaż południowych, nie jest dietą restrykcyjną. Podczas jej stosowania nie trzeba drastycznie zmniejszać kalorii i zbytnio się ograniczać. Z tego powodu nie jest to szybka dieta odchudzająca. Dieta South Beach proponowana jest raczej tym, którzy chcą się zdrowo odżywiać i nie przybierać na wadze.

Dieta South Beach - trzy stopnie do szczupłej sylwetki
Autor: Photos.com Dieta South Beach - trzy stopnie do szczupłej sylwetki

Spis treści

  1. Utrata wagi według twórcy diety South Beach
  2. Dieta South Beach: tłuszcze nienasycone i białko
  3. Założenia diety South Beach

Dietę South Beach, nazywaną również dietą plaż południowych, stworzył kardiolog Arthur Agatston, poszukując odpowiedniego planu żywienia dla swoich pacjentów. Zauważył, że proponowana przez niego dieta nie tylko reguluje poziom cholesterolu i insuliny, ale i odchudza.

Utrata wagi według twórcy diety South Beach

Doktor Agatston, twórca diety, twierdzi, że jedzenie dobrych węglowodanów (złożonych o niskim indeksie glikemicznym) i dobrych tłuszczy (wielonienasyconych i jednonienasyconych) powoduje utratę kilogramów. A przyczyną przybierania na wadze jest przede wszystkim spożywanie wysoko przetworzonych węglowodanów prostych, które znajdują się m.in. w jasnym pieczywie, przekąskach, słodyczach, słodkich napojach. Dlaczego? Te produkty straciły podczas obróbki swoje najbardziej wartościowe składniki odżywcze: mikroelementy i błonnik. I znacznie różnią się od tego co jadali nasi przodkowie, przez co są gorzej tolerowane przez nasz organizm. Co się dzieje po obcięciu węglowodanów prostych? Produkcja insuliny wraca do normy i reguluje się gospodarka tłuszczowa. Zamiast więc liczyć kalorie powieś na lodówce indeks glikemiczny.

Dieta South Beach: tłuszcze nienasycone i białko

Żeby zrekompensować  brak złych węglowodanów można stosować tłuszcze proste (jedno- i wielonienasycone) oraz białko zwierzęce. Zalecane są przede wszystkim kurczak, indyk, ryby, orzechy oraz sery i jogurty niskotłuszczowe. Jednak Agatston nie namawia do stosowania innych produktów z obniżoną wartością tłuszczu (np. odtłuszczonych produktów do smarowania pieczywa, odtłuszczonych wędlin). Uważa on, że w tego typu jedzeniu znajduje się zbyt wiele węglowodanów prostych. Podczas stosowania diety nie żałuj sobie za to tłuszczy jednonienasyconych (np. oliwy). Wzbogacają one smak potraw i przede wszystkim zmniejszają ryzyko chorób serca.

Założenia diety South Beach

Plan jest długofalowy. Dieta składa się z trzech części. Pierwsza trwa 2 tygodnie. To najbardziej rygorystyczny etap. Przez najbliższe dni jeść możesz tylko jajka, drób, wołowinę, ryby, warzywa i sery niskotłuszczowe. Spożywaj wtedy 6 posiłków dziennie - 3 dania główne plus 3 przekąski (w tym deser). TAki rozkład posiłków sprawi, że nie będziesz odczuwała głodu. Podczas pierwszej części możesz stracić nawet do 6 kg.

Faza druga trwa dopóty, dopóki nie osiągniesz wymarzonej wagi. Do dotychczasowego jadłospisu możesz dołączyć dobre węglowodany o niskim indeksie glikemicznym - to  wzbogaci twój jadłospis. Ostatnia faza - trzecia - ma pomóc utrzymać upragnioną wagę. Dzięki niej unikniesz efektu jo- jo. Jest ona mniej restrykcyjna niż dwa poprzednie etapy. Możesz spożywać już 4 posiłki dziennie. Nawet jeśli zdarzy ci się jakiś nieplanowane odstępstwo od diety, możesz zawsze powrócić do fazy pierwszej na tydzień lub dwa. A po zrzuceniu nadliczbowych kilogramów z powrotem przestawić się na etap 3.

jadłospis na podstawie książki Arthura Agatstona "Dieta South Beach" wydawnictwo Rebis