Dieta z torebek - zasady diety bardzo niskokalorycznej (VLCD)
Diety potocznie nazywane torebkowymi lub proszkowymi są dietami bardzo niskokalorycznymi (w skrócie VLCD). Dostarczają 450–600 kcal na dobę, podczas gdy normalnie potrzebujemy 2000–2500 kcal. Dla kogo przeznaczone są diety z torebki? Czy są skuteczne?
Spis treści
- Dieta proszkowa - co jest w torebkach?
- Dieta z torebki nie dla każdego
- Dieta torebkowa - kilka ważnych zasad
- Jak wytrwać w diecie
Diety torebkowe (proszkowe) należą do diet bardzo niskokalorycznych (VLCD - very low calorie diet), dostarczających zaledwie 450-600 kcal na dobę. Mechanizm działania diety torebkowej jest prosty. Przy spożyciu tak małej liczby kalorii organizm szybko zużywa zapasy zgromadzone w wątrobie i zaczyna sięgać po źródła energii pochodzące z rozkładu tkanki tłuszczowej. Towarzyszy temu produkcja ciał ketonowych, które hamują apetyt. Dlatego odchudzanie jest łatwiejsze.
Dieta proszkowa - co jest w torebkach?
Proszek zawiera zwiększoną ilość białka, co zapobiega utracie mięśni, a ilość tłuszczów i cukrów jest ograniczona. Receptura dań w proszku została tak opracowana, żeby dostarczały wszystkich witamin i minerałów, pokrywając 100 proc. dziennego zapotrzebowania, co nie jest możliwe w innych dietach szybko odchudzających, np. w diecie Dukana czy owocowo-warzywnej.
Dieta proszkowa, nazywana „dietą ostatniej szansy”, ma kilka zalet. Jest wygodna, nie wymaga liczenia kalorii i przygotowywania posiłków: zawartość saszetek zalewamy po prostu wodą lub odtłuszczonym mlekiem. Jej uzupełnieniem są niskokaloryczne batoniki. Takich posiłków jemy 5 (panowie – 6) dziennie. Waga szybko spada, więc efekty są widoczne z dnia na dzień. To motywuje do wytrwania.
Dieta z torebki nie dla każdego
Dieta jest przeznaczona dla osób zdrowych, z dużą nadwagą (BMI 27–30) lub otyłością (BMI ponad 30).
>> SPRAWDŹ swoje BMI <<
Lekarze czasem doradzają taką dietę, jeśli w krótkim czasie, np. przed operacją, trzeba zrzucić kilka kilogramów. Poleca się ją tym, którzy mają za sobą wiele prób odchudzania i słabo reagują na ograniczanie kalorii. Diety torebkowej nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące, dzieci i młodzież oraz osoby powyżej 75. roku życia, chorzy z cukrzycą typu 1, zaburzeniami odżywiania, chorobami układu krwionośnego, wątroby, nerek i nowotworami. Osoby przewlekle chore przed rozpoczęciem diety torebkowej powinny zapytać lekarza.
Dieta torebkowa - kilka ważnych zasad
Przede wszystkim nie wolno wydłużać pierwszego etapu diety, który trwa ok. 2 tygodni. Potem należy stopniowo rozszerzać jadłospis, zamieniając 1–2 posiłki z torebki normalnym, ale niskokalorycznym posiłkiem z warzywami, chudym mięsem i dodatkiem pełnoziarnistych kasz. Ponieważ żołądek zdążył przyzwyczaić się do mniejszych porcji, te „normalne” posiłki również nie powinny być zbyt obfite. Trzeba wypijać 2 litry wody dziennie, aby nadmiar białka nie obciążał nerek.
Polecany artykuł:
Jak wytrwać w diecie
Dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami i ograniczeniami. I to właśnie często przesądza o jej powodzeniu. W jaki sposób myśleć o diecie? Jak pokonywać kryzysy podczas odchudzania - podpowiada Elżbieta Lange, psychodietetyk i coach zdrowia.