DIETA ZEGAROWA tylko dla zdrowych i do stosowania na krótko

2014-07-11 11:44

Dieta zegarowa jest krótkotrwała, warto ją zastosować po większym przejedzeniu, gdy zależy ci na szybkim oczyszczeniu organizmu. Jakie są wady i zalety diety zegarowej? Jak wygląda jadłospis w diecie zegarowej?

DIETA ZEGAROWA tylko dla zdrowych i do stosowania na krótko
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Dieta zegarowa: zalety
 2. Dieta zegarowa: wady
 3. Herbata to podstawa diety zegarowej - zieloną pij na zdrowie
 4. Herbata czerwona pomaga w odchudzaniu
 5. Dieta wg zegara

Dieta zegarowa oczyszcza organizm. Sprawia, że poczujesz się lżej na przykład po większym przejedzeniu. Podczas stosowania diety zegarowej jesz tylko to, co jest podane w menu i pijesz dużo herbaty oraz niegazowanej wody. Nie używasz cukru ani soli.

Dieta zegarowa: zalety

 • krótkotrwała
 • pomoże szybko stracić parę centymetrów w pasie

Dieta zegarowa: wady

 • bardzo rygorystyczna
 • monotonna, niezbilansowana (na przykład dużo w niej białka)
 • utrata 3 kg w ciągu trzech dni przy takim menu może być trudno osiągalna, ale zrzucenie 1,5–2 powinno się udać
 • w ciągu 3 dni stosowania diety nie pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, a tylko nadmiaru wody, ale można ją potraktować jako wstęp do właściwej diety odchudzającej

Herbata to podstawa diety zegarowej - zieloną pij na zdrowie

Wysoka zawartość flawonoidów i przeciwutleniaczy sprawia, że zielona herbata ma działanie antyrodnikowe. Jeden z nich, galusan, jest 20 razy silniejszy niż witamina C. Innym równie ważnym przeciwutleniaczem znajdującym się w herbacie jest tanina działająca antybakteryjnie oraz antywirusowo. Wspomaga ona leczenie bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego oraz hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori. Regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie miażdżycą. Oprócz tego napar z liści herbaty zawiera sporo fluoru, który zapobiega rozwojowi próchnicy zębów. Herbata pobudza i orzeźwia dzięki dużej zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle.

Herbata czerwona pomaga w odchudzaniu

Czerwoną herbatę Chińczycy nazywają smoczą. Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w czarnej, zawiera zatem więcej enzymów i polifenoli. To właśnie im zawdzięcza odchudzające właściwości. Polifenole (taniny) regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przyspieszają też zamianę tłuszczu w energię. I – co bardzo ważne – obniżają poziom cholesterolu. Czerwona herbata wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu. Będzie wspaniałym sprzymierzeńcem mądrej diety. Jeśli zaczniesz jeść mniej kalorycznie i będziesz pić 5–6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, szybciej zauważysz efekty. Pij ją pół godziny po każdym posiłku – wówczas podziała najlepiej.

Ważne

Dieta wg zegara

 • godzina 7.00 – szklanka zielonej lub czerwonej herbaty
 • godzina 9.00 – jajko na twardo i filiżanka kawy
 • godzina 11.00 – 10 dag chudego twarogu
 • godzina 13.00 – 20 dag gotowanego chudego mięsa lub ryby
 • godzina 15.00 – 20 dag owoców (banan, jabłko, śliwki, grejpfrut)
 • godzina 17.00 – jajko na twardo, szklanka czarnej herbaty
 • godzina 19.00 – szklanka soku pomidorowego, czerwonego barszczu (z kartonu) lub czerwonego wytrawnego wina