DIETA ZEGAROWA tylko dla zdrowych i do stosowania na krótko
Dieta zegarowa jest krótkotrwała, warto ją zastosować po większym przejedzeniu, gdy zależy ci na szybkim oczyszczeniu organizmu. Jakie są wady i zalety diety zegarowej? Jak wygląda jadłospis w diecie zegarowej?
Spis treści
- Dieta zegarowa: zalety
- Dieta zegarowa: wady
- Herbata to podstawa diety zegarowej - zieloną pij na zdrowie
- Herbata czerwona pomaga w odchudzaniu
- Dieta wg zegara
Dieta zegarowa oczyszcza organizm. Sprawia, że poczujesz się lżej na przykład po większym przejedzeniu. Podczas stosowania diety zegarowej jesz tylko to, co jest podane w menu i pijesz dużo herbaty oraz niegazowanej wody. Nie używasz cukru ani soli.
Dieta zegarowa: zalety
- krótkotrwała
- pomoże szybko stracić parę centymetrów w pasie
Dieta zegarowa: wady
- bardzo rygorystyczna
- monotonna, niezbilansowana (na przykład dużo w niej białka)
- utrata 3 kg w ciągu trzech dni przy takim menu może być trudno osiągalna, ale zrzucenie 1,5–2 powinno się udać
- w ciągu 3 dni stosowania diety nie pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, a tylko nadmiaru wody, ale można ją potraktować jako wstęp do właściwej diety odchudzającej
Herbata to podstawa diety zegarowej - zieloną pij na zdrowie
Wysoka zawartość flawonoidów i przeciwutleniaczy sprawia, że zielona herbata ma działanie antyrodnikowe. Jeden z nich, galusan, jest 20 razy silniejszy niż witamina C. Innym równie ważnym przeciwutleniaczem znajdującym się w herbacie jest tanina działająca antybakteryjnie oraz antywirusowo. Wspomaga ona leczenie bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego oraz hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori. Regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie miażdżycą. Oprócz tego napar z liści herbaty zawiera sporo fluoru, który zapobiega rozwojowi próchnicy zębów. Herbata pobudza i orzeźwia dzięki dużej zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle.
Herbata czerwona pomaga w odchudzaniu
Czerwoną herbatę Chińczycy nazywają smoczą. Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w czarnej, zawiera zatem więcej enzymów i polifenoli. To właśnie im zawdzięcza odchudzające właściwości. Polifenole (taniny) regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przyspieszają też zamianę tłuszczu w energię. I – co bardzo ważne – obniżają poziom cholesterolu. Czerwona herbata wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu. Będzie wspaniałym sprzymierzeńcem mądrej diety. Jeśli zaczniesz jeść mniej kalorycznie i będziesz pić 5–6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, szybciej zauważysz efekty. Pij ją pół godziny po każdym posiłku – wówczas podziała najlepiej.
Dieta wg zegara
- godzina 7.00 – szklanka zielonej lub czerwonej herbaty
- godzina 9.00 – jajko na twardo i filiżanka kawy
- godzina 11.00 – 10 dag chudego twarogu
- godzina 13.00 – 20 dag gotowanego chudego mięsa lub ryby
- godzina 15.00 – 20 dag owoców (banan, jabłko, śliwki, grejpfrut)
- godzina 17.00 – jajko na twardo, szklanka czarnej herbaty
- godzina 19.00 – szklanka soku pomidorowego, czerwonego barszczu (z kartonu) lub czerwonego wytrawnego wina