Dietetyk, psycholog i trener - twoi sojusznicy w ODCHUDZANIU

2007-12-04 11:36

Nie istnieją żadne diety cud. Aby raz na zawsze zrzucić zbędne kilogramy, trzeba naprawdę zadbać o siebie. Jeśli wypróbowałaś już wszystkie sposoby odchudzania i nie ma efektów, jeśli brakuje ci żelaznej woli, motywacji i konsekwencji, skorzystaj z pomocy lekarza, dietetyka, psychologa i trenera.

Dietetyk, psycholog i trener -  twoi sojusznicy w ODCHUDZANIU
Autor: thinkstockphotos.com

Większość osób z nadwagą czy otyłością ma na swoim koncie kilka, czasem kilkanaście prób odchudzania. Niestety – eksperymenty z kolejnymi „rewelacyjnymi” dietami, które obiecują duży ubytek wagi w krótkim czasie, nie są ani bezpieczne, ani efektywne. Powodują jedynie przejściowe spadki masy ciała, po których szybko „odrabiamy zaległości” i to nierzadko ze sporą nadwyżką.
Aby tego uniknąć, należy odchudzać się zdrowo, a to wymaga przemyślanego, systematycznego i długotrwałego działania. Warto więc poszukać fachowego wsparcia i skorzystać z pomocy lekarza, dietetyka, psychologa i trenera.

Lekarz przed odchudzaniem zleci badania, oceni stan zdrowia

Pomoże ci zrozumieć, na czym polega otyłość i z jakimi wiąże się konsekwencjami. Zaleci odpowiednie badania, na ich podstawie oceni stan twojego zdrowia i ewentualne zagrożenie chorobami związanymi z otyłością. Ustali właściwy, osiągalny cel, do którego powinnaś dążyć podczas odchudzania.

Dietetyk będzie kontrolował postępy odchudzania

Wyjaśni, dlaczego tak trudno ci jest schudnąć i jak postępować, by zrobić to skutecznie. W oparciu o twoje przyzwyczajenia żywieniowe ustali indywidualnie dietę i określi czas jej trwania. Wyposaży cię także w niezbędną wiedzę na temat prawidłowego żywienia. Pomoże wykształcić właściwe nawyki jedzeniowe i wyeliminować błędy, które doprowadziły do przytycia. Będzie też kontrolował postępy odchudzania.

Psycholog pomoże odnieść sukces w odchudzaniu

Zadba o poznanie i zrozumienie mechanizmów powodujących, że jesz za dużo. Podpowie, jak poradzić sobie z pokusą jedzenia w stresie czy podczas spotkań towarzyskich. Wsparcie psychologiczne to też wzmocnienie samooceny i nowy sposób patrzenia na siebie, co zdecydowanie pomaga odnieść sukces w odchudzaniu.

Zrób to koniecznie

Pamietaj!

Kontynuuj trening po zakończeniu terapii. Jest to bowiem niezbędny warunek utrzymania zmniejszonej masy ciała.

Trener dopasuje formę aktywności fizycznej

Podpowie, jaki rodzaj ruchu poprawi spalanie tkanki tłuszczowej. Pomoże dopasować formę aktywności fizycznej i jej intensywność do obecnej kondycji i sprawności. Powie też, jak stopniować wysiłek fizyczny.

miesięcznik "Zdrowie"