Dlaczego "schudnę" to zły cel noworoczny? Wyjaśniamy, gdzie robisz błąd i jak to zmienić

2024-01-03 10:32

Schudnę – to ponoć postanowienie nr 1 na liście noworocznych celów. I... zwykle jest zupełnie nieskuteczne, co wyjaśnia, dlaczego trafia na listę każdego roku. Z jakiego powodu nie umiemy dotrzymywać postanowień? Jak w nowym roku skutecznie zmotywować się do odchudzania? Sprawdź sposób, który zamieni postanowienie w konkretny plan i pomoże osiągnąć cel.

Dlaczego schudnę to zły cel  noworoczny? Wyjaśniamy, gdzie robisz błąd i jak to zmienić
Autor: GettyImages Dlaczego "schudnę" to zły cel noworoczny? Wyjaśniamy, gdzie robisz błąd i jak to zmienić

Noworoczne postanowienia - jak wytrwać

Dlaczego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień? Zwykle dlatego, że to bardziej nasze marzenia niż cele i myślimy, że staną się samoistnie, zamiast zaangażować się w ich realizację.

Łatwiej osiągnąć cel, jeśli jest „smart”. Co to oznacza? Chodzi o właściwe, mądre sformułowanie postanowienia i jego odpowiednią realizację. Pierwszym błędem jest przypisywanie „magicznej” roli rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego.

Marszałek będzie się odchudzał

Choć oczywiście symbolicznie 1 stycznia może otwierać nowy rozdział, warto pamiętać, że każdy dzień jest tylko raz w roku i że każdy dzień stanowi bardzo dobry początek.

Jeśli jesteśmy wyznawcami „noworocznych postanowień”, po nieudanych początkach realizacji celu często zarzucamy go, aż do kolejnego 1 stycznia – a przecież nie o to chodzi. Dlatego, zamiast czekać na 1 stycznia (a wkrótce potem zarzucić postanowienia), warto wprowadzać zmiany i ustalać cele każdego dnia.

Jak sformułować noworoczne postanowienie o odchudzaniu

Pamiętaj, że kluczowym elementem odchudzania jest odpowiednie bilansowanie diety. Dlatego przed rozpoczęciem odchudzania, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem, ustalając, które produkty warto wyeliminować, a które wprowadzić do codziennego menu.

CZYTAJ TEŻ: Jak schudnąć? Co zrobić by schudnąć 5, 10 czy 20 kg? Zasady skutecznego i zdrowego odchudzania

Postrzegaj odchudzanie jako dbanie o siebie, zmianę nawyków na lepsze, a nie po prostu redukcję kilogramów. Nie zapominaj też o aktywności fizycznej, która działa korzystnie na ciało i umysł, nawet jeśli jest to zwykły spacer. Zamiast enigmatycznego „schudnę” ustal cel zgodnie z zasadą SMART. 

1. Specyficzny – czyli sprecyzowany. Ustal konkretny plan, np. „schudnę 5 kg do końca maja” i zastanów się, jak będziesz ten cel realizować: np. codziennie godzina spaceru, co drugi dzień jogging, rezygnacja z podjadania między posiłkami, zwiększenie podaży białka w diecie.

2. Mierzalny – ustal mniejsze cele na drodze do sukcesu. Odchudzaj się z głową, zamiast stosować głodówki i diety cud. Chudnięcie już ok. 2 kg w miesiącu to optymalne tempo utraty masy ciała (przy czym pamiętaj, że zwiększając masę mięśniową, możesz zwiększyć wagę, jednocześnie redukując tkankę tłuszczową). Możesz też założyć aplikację ułatwiającą liczenie kalorii.

CZYTAJ TEŻ: Dieta odchudzająca – 10 przykazań mądrego odchudzania

3. Osiągalny (w wersji angielskiej achievable) – nie ustawiaj za wysoko poprzeczki. Zacznij małymi krokami, z celem wyznaczonym na miesiąc czy dwa. Nie myśl, że schudniesz, ale że zmienisz styl życia (np. codzienna aktywność fizyczna), styl żywienia (np. rezygnacja ze słodyczy). Gdy jedna zmiana wejdzie w nawyk, ustal kolejne małe postanowienie i się go trzymaj.

4. Relewantny – czyli ważny dla ciebie. Czy rzeczywiście ważne jest dla ciebie włożenie ubrań rozmiar mniejszych? Jeśli tak, to dlaczego? Jeśli chcesz schudnąć dla zdrowia, to dobra motywacja, ale jeśli po to, aby np. innym się bardziej podobać, może czas popracować nad pewnością siebie?

5. Terminowy – czyli umiejscowiony w czasie. Enigmatyczne „schudnę” nie działa, jeśli nie postawisz sobie krótkoterminowych realnych celów. Ustal, ile chcesz schudnąć w jakim czasie. Podsumuj osiągnięcie celu po kwartale i ustal cele na kolejne miesiące roku.

CZYTAJ TEŻ: 25 produktów, które przyśpieszają odchudzanie