Efekty jak przy ozempiku, ale bez leków. Naukowcy ustalili, co i jak jeść, żeby chudnąć
Leki przeciwko cukrzycy biją rekordy popularności, stosowane poza wskazaniami, jako topowe wśród leków na odchudzanie. Używanie tych środków w celu redukcji wagi, jak się okazuje, może być w niektórych przypadkach zastąpione przez szczególną dietę, ustalającą kolejność jedzenia poszczególnych produktów.
Leki na cukrzycę - skuteczne w odchudzaniu, ale mają skutki uboczne
Leki zalecane dla cukrzyków i osób z otyłością stały się – poza wskazaniami - „ulubionymi lekami” wielu pacjentów ze „zwykłą” nadwagą lub po prostu chcących zredukować masę ciała – niezależnie od wskazań medycznych.
Stosowanie ich może wiązać się ze skutkami ubocznymi jak m.in. uporczywe wymioty, dolegliwości skórne, a nawet paraliż żołądka. Stosowanie tego środka powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarzy. W praktyce bywa niestety inaczej, szczególnie jeśli chodzi o stosowanie ze względu na odchudzające działanie.
CZYTAJ TEŻ: Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki
Leki hamują uczucie głodu. Można to zrobić w inny sposób
Wspomniane preparaty lecznicze, jako agoniści hormonu glukagonopodobnego GLP-1, hamują uczucie głodu. Jak się okazuje, naturalne uwolnienie tego hormonu jelicie cienkim możliwe jest, gdy posiłki będą odpowiednio skomponowane, a przy tym poszczególne składniki będą spożywane w określonej kolejności.
CZYTAJ TEŻ: Działają jak semaglutyd i nie mają skutków ubocznych. Eksperci wytypowali dwie rośliny
Właściwa kolejność jedzenia powinna być następująca: najpierw warzywa, później mięso, na koniec pieczywo. Tę kolejność uzasadniła dr Jennifer Ashton, lekarka i specjalistka żywienia, w rozmowie z dziennikarzami Good Morning America.
– Najlepiej zacząć posiłek od surowych warzyw, będących źródłem błonnika. Następnie należy przejść chudego białka i zdrowego tłuszczu, a na koniec zostawić węglowodany, czyli chleb i makaron. Taki sposób jedzenia pomaga stymulować hormon GLP-1. Chodzi o to, by ustabilizować poziom cukru we krwi – podkreśliła specjalistka.
Dieta na odchudzanie potwierdzona badaniami
Badania potwierdzają skuteczność tej metody żywienia. Już w 2019 r. ustalono, że u cukrzyków taki sposób jedzenia skutkuje zmniejszeniem skoków poziomu cukru o 46 poc.
W 2023 r. z kolei badacze z Old Dominion University zsynchronizowali wyniki aż 11 różnych badań, stwierdzając, że węglowodany spożywane na końcu posiłku sprzyjają obniżeniu poziomu insuliny przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu GLP-1. A to przekłada się na uczucie sytości.
– Wysoki poziom GLP-1 może spowolnić tempo, w którym jedzenie opuszcza żołądek. To sprawia, że czujemy się pełni przez dłuższy czas. Dzięki temu jemy mniej i mamy stabilny poziom cukru – tak ten mechanizm wyjaśniła, endokrynolożka z UCLA Health, Vijaya Surampudi, na którą powołuje się NY Times.