Garść tych orzechów pomoże ci schudnąć. Kupisz je w każdym sklepie

2022-11-23 12:25

Orzechy to pyszna i zdrowa przekąska, którą warto włączyć do swojej diety. Zwłaszcza, że najnowsze badania wykazały, że spożywanie migdałów ma znaczny wpływ na kontrolę apetytu. Te orzechy są więc świetnym wyborem dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

Migdały wspomagają odchudzanie.
Autor: Getty Images

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of South Australia zaledwie garść migdałów może pozytywnie wpłynąć na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Okazuje się, że migdały mogą mieć znaczący wpływ na apetyt. Wystarczy 30-40 g migdałów, by pomóc zmniejszyć dzienne spożycie kalorii. Jak to możliwe?

Dlaczego warto jeść orzechy?

Migdały to świetny wybór na odchudzanie

Naukowcy przeanalizowali dane uczestników badania, które dowiodły, że u osób spożywających migdały dzienne spożycie energii obniżyło się o 71 kcal w porównaniu do grupy kontrolnej, która spożywała przekąski zawierające węglowodany o wartości energetycznej.

„Nasze badania dotyczyły hormonów regulujących apetyt oraz tego, w jaki sposób orzechy – zwłaszcza migdały – mogą przyczynić się do kontroli apetytu. Odkryliśmy, że ludzie, którzy jedli migdały, doświadczyli zmian w hormonach regulujących apetyt, co mogło przyczynić się do dziennego zmniejszenia spożycia pokarmu" - mówi dr Sharayah Carter z UniSA's Alliance for Research in Exercise, Nutrition and Activity (ARENA).

Badanie wykazało, że ludzie, którzy jedli migdały, mieli o 47% niższą odpowiedź peptydu C (co może poprawić wrażliwość na insulinę i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia) oraz wyższe poziomy zależnego od glukozy polipeptydu insulinotropowego (wyższy o 18%), glukagonu (wyższy o 39%) i odpowiedzi polipeptydu trzustkowego (wyższy o 44%).

Glukagon wysyła sygnał o sytości do mózgu, a polipeptyd trzustkowy spowalnia trawienie, co może zmniejszać przyjmowanie ilości pokarmu, tym samym sprzyjając utracie wagi.

To odkrycie może być kluczowym elementem przy kontroli masy ciała i odchudzaniu. Jak podkreśla dr Sharayah Carter, "Wskaźniki nadwagi i otyłości są poważnym problemem zdrowia publicznego, a modulowanie apetytu poprzez lepszą reakcję hormonalną może być kluczem do promowania kontroli wagi”.