Gwiazda "Top Model" wyznała, że miała zaburzenia odżywiania. "Głodówki, diety cud rozregulowały mój organizm"
Katarzyna Szklarczyk przyznała, że zmagała się z zaburzeniami odżywiania. Choć te zdrowotne problemy ma już za sobą, do dziś zmaga się z ich skutkami. Kasia przyznała, że problemy z odżywianiem rozregulowały jej organizm, ale jest pod opieką specjalisty i czuje się świetnie.
Kasia Szklarczyk zyskała popularność i grono fanów dzięki udziałowi w programie "Top Model". Zachwyciła jurorów oraz widzów i udało jej się wygrać program. Od tej pory regularnie pracuje jako modelka, bierze udział w pokazach mody i kampaniach reklamowych. Teraz przyznała, że zmagała się z zaburzeniami odżywiania.
Modelka szczerze o zaburzeniach odżywiania
W rozmowie z portalem "Jastrząb Post" Kasia przyznała, że jeszcze jako nastolatka musiała mierzyć się z dużą presją. Jednak była bardzo młoda i nierozsądnie podchodziła do tematu odchudzania. To doprowadziło do zaburzeń odżywiania. Szklarczyk wyjaśniła: "Stosowałam różnego typu głodówki, diety cud, które tak naprawdę rozregulowały mój organizm i moje hormony i teraz muszę walczyć z tym, żeby te hormony były w normie".
Znana modelka za błędy popełnione wcześniej, płaci dzisiaj. Jednak przyznaje, że teraz wszystko jest w porządku. Szklarczyk jest pod opieką specjalisty i czuje się świetnie. Kasia powiedziała: "Jestem na lekach hormonalnych przez to, że mam rozstrojony organizm. Wyszło mi też Hashimoto, także w końcu dowiedziałam się, co mi jest, od świetnego lekarza dostałam odpowiednie leki i teraz odżywiając się tak, jak wcześniej nagle waga sama zaczęła mi lecieć w dół. Tak więc wszystko sobie unormowałam".
Na pytanie dziennikarki o to, czy musiała zrezygnować z konkretnych potraw, modelka odparła, że nie. - Na co dzień odżywiam się zdrowo, ale jak przyjdzie mi ochota na czekoladę, fast-foody, to jem wszystko – przyznała.
Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?
Problemy z odżywianiem mogą obejmować zarówno jedzenie w nadmiarze lub spożywanie zbyt małych ilości pożywienia. Z zaburzeniami odżywiania może zmagać się osoba w każdym wieku, ale najczęściej dotykają nastolatków w wieku 13-17 lat. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to jadłowstręt psychiczny, bulimia i inne określone zaburzenia żywienia lub odżywiania (OSFED).
Eksperci nie mają wątpliwości, że bardzo trudno jest stwierdzić, czy u bliskiej osoby rozwinęły się zaburzenie odżywiania. Oto znaki ostrzegawcze - na które zdaniem specjalistów - należy zwrócić uwagę:
- drastyczna utrata wagi,
- jedzenie dużych ilości pożywienia w szybkim czasie,
- chodzenie do łazienki po zjedzeniu posiłku,
- częste ćwiczenia,
- unikanie jedzenia z innymi ludźmi,
- krojenie jedzenia na małe kawałki lub jedzenie bardzo powoli,
- noszenie luźnych lub workowatych ubrań, które mają ukryć utratę wagi.
Leczenie zaburzeń odżywiania może zająć wiele czasu, a powrót do zdrowia będzie inny dla każdego. Stosowane podejścia terapeutyczne są różne w zależności od rodzaju zaburzenia, z jakimi zmaga się dana osoba. Z reguły obejmują terapię indywidualną. Jeśli uważasz, że możesz mieć zaburzenia odżywania, jak najszybciej zwróć się do lekarza rodzinnego.