Jak nie przytyć zimą? Dieta i ćwiczenia na zimę
Zastanawiasz się, jak nie przytyć zimą? Nie jest ci potrzebna specjalna dieta na zimę, wystarczy, że zwrócisz baczniejszą uwagę na to, co jesz i nie ograniczysz aktywności fizycznej. Na czym polega zimowa dieta i jakie ćwiczenia pozwolą ci utrzymać właściwą wagę zimą?
By nie przytyć zimą trzeba pilnować talerza i postawić na ćwiczenia. Dieta zimowa nie powinna drastycznie ograniczać kalorii. Tkanka tłuszczowa jest izolatorem, dlatego kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy, organizm chce odłożyć więcej tłuszczu po to, żeby nas ogrzać. To właśnie dlatego jadamy więcej, częściej i bardziej kalorycznie. Po drugie zdecydowanie mniej się ruszamy. Latem można wyjść na rower, basen, spacer, zimą wymyślamy sobie wymówki, żeby tylko nie opuszczać ciepłego domu. A kiedy mamy mniej ruchu, tkanka tłuszczowa natychmiast się odkłada.
Jeśli chcesz temu zapobiec, przede wszystkim zwróć uwagę, jak komponujesz swoje posiłki, i poszukaj alternatywnych form ruchu. Możesz np. jeździć na rowerze stacjonarnym w domu, ćwiczyć według zestawu z płyty DVD, a jeśli jest ładna pogoda, wyjść na długi spacer. Warto narzucić sobie rygor np. ćwiczyć 2 razy w tygodniu po 45 minut (wykup miesięczny karnet w klubie fitness – szybciej się do tego zmobilizujesz).
Dieta zimowa: zasady
Aby zmniejszyć apetyt, nie jadaj zimnych produktów, które dodatkowo wyziębiają ciało. Jeśli zjesz sałatkę, twój organizm będzie musiał się ogrzać, dlatego automatycznie sięgnie do zasobów tkanki tłuszczowej, tzn. spali większą ilość kalorii. Tę metodę możesz sprytnie wykorzystać – ale wyłącznie w lecie (chociaż w upały nie powinno się jadać zimnych deserów ze względu na gardło). Zimą podziała ona na twoją niekorzyść – jeśli organizm wykorzysta wiele „paliwa”, znacznie szybciej... odczujesz głód. I żeby go zaspokoić, częściej będziesz sięgać po przekąski. Zwróć zatem uwagę, aby jadać ciepłe posiłki. Szykując kolację, pamiętaj o tym, aby godzinę lub dwie wcześniej wyjąć wszystkie produkty z lodówki. Jogurt, wędlina czy sery będą wtedy o wiele smaczniejsze i zdrowsze.
Jest też i inna, prosta metoda, żeby nie przytyć zimą: trzeba się ciepło ubierać. I wychodzić na mróz po posiłku. Gdy będziesz głodna, szybciej zmarzniesz, a po powrocie do domu rzucisz się natychmiast na jedzenie.
Zwróć uwagę, aby między posiłkami pić ciepłe napoje. Jeżeli latem pijesz dużo wody z lodem i cytryną, zimą podaj ją na ciepło z odrobiną miodu lub soku malinowego. Lepsza od kawy i czarnej herbaty będzie herbata ziołowa albo owocowa, do której możesz wkroić kilka plasterków cytrusów (cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta) – nie tylko świetnie rozgrzewają organizm, ale nie dopuszczają do silnego ataku wilczego głodu.
Dieta zimowa: dużo witamin
Komponując każdy posiłek, nie zapominaj o witaminie C, która zapobiega przeziębieniom i zwiększa odporność organizmu. Jak najczęściej sięgaj więc po natkę pietruszki, paprykę, cytrusy i warzywa kapustne, których o tej porze jest na rynku duży wybór, np. brukselka, kalafior, kapusta biała, czerwona i pekińska, brokuły, różne sałaty.
Zwróć także uwagę na witaminy z grupy B – wpływają bowiem na prawidłową funkcję układu nerwowego – a to przeciwdziała depresji i złym nastrojom. Uzupełnij więc swoją codzienną dietę o produkty zbożowe: chleb, ryż, kasze, makaron – najlepiej pełnoziarniste, bo zawierają one więcej witamin z grupy B. Witaminy te w większych ilościach znajdziesz też w mięsie i roślinach strączkowych.
Poza tym trzymaj się zasad, które dotyczą każdej pory roku: jedz częściej, mniejsze porcje, wzbogać menu w błonnik (warzywa, owoce) i białko (ryby, jajka, drób) – wtedy twoja dieta będzie pełnowartościowa i na pewno nie przybędzie ci dodatkowych kilogramów.
Ćwiczenia, by zimą nie przytyć
- Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, głowę lekko unieś i podtrzymaj ją dłońmi. Dotknij lewym łokciem prawego kolana, a potem odwrotnie: prawym łokciem lewego kolana. Wykonaj 2-3 serie ćwiczeń po 8 powtórzeń.
- Połóż się na plecach, mając ugięte kolana, stopy mocno oprzyj o podłoże, łokcie zegnij, a dłońmi obejmij kark. Wykonaj 30 pełnych brzuszków, tak aby pracowały mięśnie całego brzucha.
- Połóż się na plecach, podnieś wysoko nogi i zrób niewielki rozkrok. Wyprostowane ręce ułóż między nogami. Unieś głowę i barki, wyciągając ręce do przodu. Ćwiczenie wykonaj 15 razy.
Trenując regularnie, tak wzmocnisz mięśnie brzucha, że nawet po sutym posiłku będzie zupełnie płaski.
miesięcznik "Zdrowie"