Jak schudnąć po 70-tce? Podziękuj "niedowiarkom" i zaufaj tym zasadom

2024-02-02 13:47

Każdy wiek jest dobry na poprawę samopoczucia, zdrowia, czy sylwetki. Oczywiście dojrzałym osobom może być nieco trudniej, ponieważ metabolizm z czasem zwalnia. Nie oznacza to jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych. Co ważne, planując odchudzanie, nie wolno lekceważyć towarzyszących nam chorób.

Jak schudnąć po 70-tce? Podziękuj niedowiarkom i zaufaj tym zasadom
Autor: Getty Images Jak schudnąć po 70-tce? Podziękuj "niedowiarkom" i zaufaj tym zasadom

Odchudzanie po 70-tce z różnych względów może wymagać więcej wysiłku, niemniej warto podjąć to wyzwanie, zwłaszcza jeśli borykamy się z otyłością. To właśnie moment, kiedy nasze BMI wskazuje wartość 30 lub więcej, jest znakiem, że jesteśmy otyli, a to poważne zagrożenie występowania chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych. Dlatego chcąc żyć dłużej i zdrowiej, warto zgubić kilka kilogramów.

Krzysztof Cugowski kończy 70 lat: Wódkę piję nie tak często jakbym chciał

Jak schudnąć po 70-tce? Po pierwsze lekarz

Bez względu na to czy mamy 30, 50 czy 70 lat każda decyzja o odchudzaniu powinna skupiać się na trosce o zdrowie. Wprowadzając samodzielnie różne diety eliminacyjne, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ organizm potrzebuje określonych witamin oraz makro i mikroelementów. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Zarówno w przypadku osób z nadwagą, otyłością jak i tych, które chcą zrzucić symboliczne kilka kilogramów.

W trakcie wywiadu lekarz obliczy nasze BMI oraz skieruje nas na podstawowe badania krwi. Może się okazać, że mamy cukrzycę lub zbyt wysoki cholesterol, albo przyczyną nadmiernej wagi jest jakaś choroba. Konsultacja medyczna jest bardzo ważna zwłaszcza w kontekście seniorów, którzy chcą się odchudzać, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

Przede wszystkim lekarz powie nam, czego nie możemy robić, a to bardzo cenna wskazówka. Odchudzanie po 70-tce musi odbywać się w atmosferze szacunku do własnego wieku i często występujących chorób przewlekłych. Nagłe wdrożenie intensywnych ćwiczeń może narazić starszą osobę na kontuzje, złamania lub inne dolegliwości. 

Złym pomysłem jest również testowanie na sobie diet obiecujących spektakularne efekty. Jak wskazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, wśród seniorów obserwowane są niedobory substancji odżywczych w diecie, stąd planując odchudzanie, należy skorzystać z wiedzy dietetyków. Co ważne, nie trzeba wydawać kroci, można skorzystać z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy zarejestrować się na stronie diety.nfz.gov.pl, skorzystać z planów żywieniowych, porad i e-booków.

Odchudzanie po 70-tce. Zwróć uwagę na białko

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wśród seniorów odnotowuje się niedobory składników odżywczych w codziennej diecie. Wbrew pozorom jedzenie za mało lub niewłaściwa dieta uboga w białko wpływa na naszą sylwetkę także po 70-tce. 

Grupa amerykańskich naukowców z Ohio przeprowadziła badanie obserwacyjne i przekrojowe pod kątem tego jak spożycie białka w diecie wpływa na funkcjonowanie seniorów. W analizie wzięło udział 11 680 uczestników, których dorosłych podzielono na poszczególne kategorie wiekowe. Jedną reprezentowały osoby od 51 do 60 lat, drugą od  61 do 70 lat, a trzecią od 71 roku życia i starsi.

W kolejnym kroku wspomniane wyżej osoby podzielono na podgrupy zgodnie z tym, czy spełniały lub nie zalecenia dotyczące spożycia białka. Wyniki wykazały, że spożycie 0,8 g na kg masy działa, każdego dnia wiązało się z procesami starzenia. Odpowiednie spożycie białka wpływa pozytywnie na budowanie beztłuszczowej masy ciała. Okazało się jednak, że aż 46% najstarszych dorosłych, czyli osób po 70-tce nie spełniało tych zaleceń. 

A to z kolei może wpływać na siłę mięśniową istotną nie tylko w codziennym życiu, ale także w kontekście odchudzania i włączania w codzienną rutynę bezcennej aktywności fizycznej. Co więcej, jak wskazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, rola białka w diecie seniorów jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie ten składnik wspomaga gojenie ran, przyczynia się do budowania odporności oraz zachowania zdrowego wzroku.

Ruch i dieta, czyli klucz do odchudzania po 70-tce

Każde odchudzanie to proces, ale dużo łatwiej osiągać sukces kiedy unikniemy popularnych błędów. Pochopnie wybierana dieta, nagłe włączenie intensywnego treningu lub co gorsza, połączenie tych dwóch zasad nie przybliży nas do sukcesu, a jedynie może poważnie zaszkodzić.

Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowa zmiana nawyków uzgodniona z lekarzem i dietetykiem. Natomiast z pewnością warto wyeliminować przetworzoną żywność, zrezygnować z jedzenia typu fast-food i ograniczyć słodycze. Do codziennego menu należy włączyć ryby, dużo warzyw, owoców, a zamiast białego pieczywa wybierać pełnoziarniste odpowiedniki. Chcąc schudnąć po 70-tce nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. 

Natomiast najlepszym rozwiązaniem będą codzienne spacery, zmieniając tempo na nieco szybsze, spalimy zbędne kalorie, dotlenimy cały organizm i wzmocnimy mięśnie, w tym serce. Odchudzanie po 70-tce to także dbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest picie szklanki ciepłej, przegotowanej wody przed każdym posiłkiem. Taka praktyka przyspiesza metabolizm i z pewnością nikomu nie zaszkodzi.